Pokiaľ by sme mali vybrať najkontroverznejší film, ktorý sa objavil v našej kino distribúcii počas minulého roka, bezpochyby ním bude alegorický horor mother! od Darrena Aronofskeho. Viacerí diváci boli nadšení, ale našlo sa veľké množstvo takých, ktorým sa Aronofskeho novinka nepáčila až tak veľmi, až to pomaly hraničilo s nenávisťou. 

 

Nespokojní diváci považovali mother! za domýšľavý, onanistický pseudo-experiment, zatiaľ čo druhá strana Aronofskeho velebila za odvážne, vizionárske a nekompromisné dielo. Ako to už ale býva: najlepšie bude, ak si snímku pozriete sami a rozhodnete sa podľa svojho uváženia. A pokiaľ by ste snáď mali pocit, že ste film nepochopili, môžeme vás odkázať na náš článok, kde nájdete nástrel možného vysvetlenia.

 

Určite ale môžeme povedať, že chladnými vás rozhodne nenechá. Či už patríte k obdivovateľom mother!, alebo ju naopak nemôžete vystáť, možno pre vás bude zaujímavý pohľad za oponu tohto nevšedného filmu. Ako vlastne vznikal a čo Aronofskemu slúžilo ako inšpirácia?

 

Temné zákutia šialeného hororu mother!, tajné teórie, zaujímavosti a všetko, čo ste o filme nevedeli. Ako reagoval režisér na kontroverziu?

 

Režisér prezradil, že na počiatku celého filmu bola túžba nakrútiť horor v štýle Black Swan, a práve s použitím postupov sub-žánru home invasion. „Každý to asi pozná,“ povedal. „Tú situáciu, keď sa k vám nanominujú hostia, ktorí ostávajú až príliš dlho. Zároveň som si myslel, že by bolo zaujímavé hovoriť o inom dome - nie o vašom, nie mojom, ale našom spoločnom dome. Čím samozrejme narážal na planétu Zem.

 

Aronofsky sa vyjadril, že od začiatku chcel film koncipovať ako príbeh rozprávaný z pohľadu Matky Prírody. Tú si v mother! zahrala Jennifer Lawrence. Mnoho recenzentov a interpretátorov si povšimlo jasných biblických alegórií a odkazov na Starý zákon či náboženstvo ako také. Aronofsky priznal, že ho biblické príbehy vždy zaujímali, koniec-koncov pred mother! nakrútil biblický epos Noe, ktorý spracovával notoricky známy príbeh Noemovej archy.

 

„Sú to mýty, ktoré sú spojené s týmto svetom,“ povedal režisér. „Sú našimi najstaršími príbehmi, ktoré nám boli rozprávané už od počiatkov ľudstva. Je v nich ohromná sila.“ Biblia však ani zďaleka nebola jediným zdrojom inšpirácie.

 

Režisér sa nikdy netajil svojou láskou k filmom Romana Polanskeho a jeho horor Rosemary's Baby menoval ako výrazný inšpiračný zdroj práve pre mother! Ostatne, na túto kultovú snímku odkazoval aj jeden plagát.

 

Temné zákutia šialeného hororu mother!, tajné teórie, zaujímavosti a všetko, čo ste o filme nevedeli. Ako reagoval režisér na kontroverziu?

 

Medzi ďalšie jeho zdroje patril ďalší Polanskeho film Repulsion, Anjel skazy od surrealistu Luisa Buñuela či - trochu prekvapivo - obľúbená detská knižka od Shela Silversteina s názvom Strom, ktorý dáva (vyšla aj v slovenskom preklade). „Je to strašne zvláštna kniha a napriek tomu je jednou z najdôležitejších detských kníh histórie,“ podotkol režisér. „Ide o naozaj veľmi, veľmi tragický príbeh.“

 

Príbeh knižky rozpráva o vzťahu chlapca a jablone. Keď je chlapec malý, rád sa s jabloňou hrá: štverá sa po jej konároch, je jablká atď. Keď však dospieva, prichádza ku stromu len vtedy, keď niečo potrebuje, jabloň mu však dáva všetko, čo chce, len aby bol šťastný. Napokon však zo stromu ostáva len peň.

 

Temné zákutia šialeného hororu mother!, tajné teórie, zaujímavosti a všetko, čo ste o filme nevedeli. Ako reagoval režisér na kontroverziu?

 

Príbuznosť tohto príbehu a toho, čo sme videli v mother! je očividná. Režisér priznal, že pri tvorbe mother! hrali veľkú úlohu aj hnev a frustrácia, ktorú dlho pociťoval ohľadom ľudí a ich správania či toho, kam sa náš svet rúti.

 

„Ale ohľadom budúcnosti som optimista,“ prezradil. „Myslím, že práve zostúpením do temnoty môžete objaviť svetlo. Dúfam, že film inšpiruje ľudí k tomu, aby niečo robili a niečo zmenili.“

 

Samotný scenár vznikol v rekordne rýchlom čase. Prvá verzia bola napísaná za neuveriteľných 5 dní. Aronofsky mother! označuje ako "horúčkovitý sen" či "nočnú moru".

 

Podľa svojich slov bol Darren nadšený, že do hlavnej úlohy mohol obsadiť práve Jennifer Lawrence. Pôvodne sa totiž obával, že herečka si na jeho film skrátka nenájde v nabitom diári čas.

 

Temné zákutia šialeného hororu mother!, tajné teórie, zaujímavosti a všetko, čo ste o filme nevedeli. Ako reagoval režisér na kontroverziu?

 

Ešte predtým, než padla prvá klapka, sa celý štáb - vrátane Javiera Bardema, Eda Harrisa a Michelle Pfeiffer - zúčastnil na náročných skúškach. Tie napokon trvali tri mesiace. Jennifer Lawrence prezradila, že táto úloha bola zatiaľ najnáročnejšia v jej kariére.

 

Údajne sa obávala, či vôbec bude schopná vrátiť sa z temnoty filmu v poriadku. Isté zdravotné ťažkosti sa jej však aj tak nevyhli. Počas natáčania sa totiž natoľko ponorila do príbehu, že mala silné príznaky úzkosti a hyperventilácie. V jednej scéne si dokonca poranila rebro.

 

Michelle Pfeiffer sa zase nechala počuť, že keď scenár čítala prvýkrát, vôbec príbeh nepochopila. Aj napriek tomu však súhlasila, že sa vo filme objaví, keďže ju zaujala práve jej postava. Scenár popísala ako "ezoterický".

 

Temné zákutia šialeného hororu mother!, tajné teórie, zaujímavosti a všetko, čo ste o filme nevedeli. Ako reagoval režisér na kontroverziu?

 

V malej roličke sa v snímke objavila aj obľúbená Kristen Wiig. Pre jej fanúšikov išlo o poriadne prekvapenie, keďže Kristen tu hrá postavu totálne odlišnú od tých, ktoré stvárňovala bežne. Ide tiež len o jej druhý vážnejšie strihnutý a temnejší film (predtým sa objavila v krimi dráme All Good Things).

 

Jej portfóliu dominujú skôr komédie či nenáročné snímky.

 

Aronofsky prezradil, že úloha Kristen Wiig (v titulkoch uvedená ako "posol") ostala neobsadená do poslednej chvíle. Akonáhle sa však režisér dozvedel, že Kristen by sa mohla objaviť, okamžite súhlasil. Po pomerne náročnom nakrúcaní Noeho, ktorý pre Aronofskeho predstavoval prvý vysokorozpočtový film, si režisér mylne myslel, že nakrúcanie mother! bude "prechádzka ružovou záhradou."

 

V skutočnosti však išlo o technicky vôbec najťažšie natáčanie, najmä kvôli stovkám komparzistov. Režisér dodal, že v mother! je pravdepodobne viac vizuálnych efektov než v jeho predchádzajúcom biblickom epose.

 

Temné zákutia šialeného hororu mother!, tajné teórie, zaujímavosti a všetko, čo ste o filme nevedeli. Ako reagoval režisér na kontroverziu?

 

Vyvrcholením snímky je samozrejme záverečná cca 25-minútová nekompromisná a surrealisticky násilná nálož drastických scén. Tá podľa Aronofskeho slúži ako vyvrcholenie a je logickým dôsledkom predtým vybudovaného napätia.

 

Režisér zároveň zdôraznil, že násilie neschvaľuje, ale chcel natočiť niečo, čo divákov poriadne zasiahne. Priznal, že z výsledného strihu dokonca vystrihol niekoľko scén, ktoré "už boli trochu cez čiaru", ale inak sa zaviazal nerobiť žiadne kompromisy.

 

Snímka si odbila slávnostnú premiéru na festivale v Benátkach a okamžite sa zaradila medzi najkontroverznejšie filmy festivalu. Polovica sálu stála a tlieskala, polovica pískala a režisérovi posielala tvrdé nadávky.

 

„Zdráham sa pomenovať mother! ako najhorší film roku,“ povedal kritik Rex Reed. „Myslím, že najhorší film storočia je omnoho vhodnejší termín.“ Na druhej strane, kritik Peter Travers napísal, že ide „vizionárske dielo“.

 

Temné zákutia šialeného hororu mother!, tajné teórie, zaujímavosti a všetko, čo ste o filme nevedeli. Ako reagoval režisér na kontroverziu?

 

Peter Bradshaw sa vyjadril, že mother! je „rozbuška vo filmovej podobe. Fantazmagorický horor a čierno-humorná nočná mora, ktorá vás bodne priamo do žalúdka.“ Pozornosť ale snímka vzbudila, horúčkovito sa o nej diskutovalo a Aronofskeho prekrstili na "Temného princa Benátok".

 

Keď sa jeho alegorický horor dostal do širokej americkej distribúcie, americkí diváci mu prostredníctvom CinemaScore udelili najhoršiu možnú známku - F. Len 19 ďalších filmov si odnieslo rovnaké hodnotenie. Čo na rozporuplné reakcie svojho diela vraví samotný režisér?

 

„Vždy budem ten, ktorý rozdeľuje,“ povedal a na margo svojej snímky dodal: „mother! je úder. Je to totálny úder. Chceli sme urobiť šialený film a ukázať vám ho. Z toho dôvodu, že som v sebe mal mnoho smútku a mnoho zúfalstva a chcel som tieto emócie zobraziť. (...)

 

Takže som chcel zakričať a toto bol môj krik. No, a niektorí ľudia ho proste nechcú počúvať. To je v pohode.

 

 

Na záver si dáme ešte niekoľko kratších zaujímavostí:

 • Darren Aronofsky a Jennifer Lawrence začali spolu počas natáčania chodiť. Rozišli sa v októbri (říjen) 2017.
 • Jennifer Lawrence je celý film bosá. Išlo priamo o herečkin nápad. Podľa nej sa je tak dôraznejšie naznačené, že postava má s domom špeciálne spojenie.
 • V snímke neznie žiadna hudba. Pôvodne ju zložil Jóhann Jóhannson (Arrival, Sicario), ale keď videl prvý zostrih filmu, spolu s Aronofskym sa zhodli, že snímka hudbu nepotrebuje. Jóhannson je v titulkoch uvedený ako autor sound designu. Režisér však tvrdí, že Jóhannsonov soundtrack sa ešte určite použije, keďže z mohter! plánujú niekedy v budúcnosti urobiť operu.
 • Žiadna z postáv nemá meno.
 • Výkričník v názve má podľa režiséra odkazovať k divokosti a intenzite samotného filmu, najmä jeho záverečnej tretine.
 • Pracovný názov filmu bol Day 6.
 • Ide o prvý Aronofskeho film, kde neskladal hudbu Clint Mansell.
 • Jennifer Lawrence opustila romantickú drámu The Rosie Project, kde mala hrať, len aby mohla spolupracovať s Darrenom Aronofskym.
 • Jedným z inšpiračných zdrojov režiséra bola aj kniha Susan Griffin s názvom Women and Nature.
 • Záverečná pieseň The End of the World je cover verziou originálu od speváčky Skeeter Davis. Novú verziu naspievala Patti Smith
 • Film v Benátkach súťažil o Zlatého leva a odniesol si aj viacero iných nominácií za najlepší film či réžiu. Na konte má však aj tri nominácie na Zlaté maliny (za réžiu, hlavnú herečku a hlavného herca). Tie však absolútne netreba brať vážne.
Aký je váš názor na mother! od Darrena Aronofskeho?
Je to majstrovské dielo
428 hlasov
Zaujímavý film, ale mňa osobne nezaujal
230 hlasov
Je to odpad
118 hlasov
Ohodnoť článok
36
Zdroj: regmovies.com, time.com, theguardian.com, vanityfair.com, imdb.com