Dokumenty

Dokument zachytávajúci vznik polovojenskej organizácie Slovenskí branci bude mať premiéru na prestížnom festivale Berlinale

Snímka Až príde vojna Jana Geberta bude skúmať témy nacionalizmu a mechanizmy moci.

11. február 2018, 9:11
zdroj: HBO Europe
11. február 2018, 9:11

Dokumentárna snímka Až príde vojna od režiséra Jana Geberta sa bude dotýkať pálčivej témy (nielen) Slovenska - existenciu krajne pravicových či polomilitaristických organizácií. Obsahovo sa totiž bude o vzniku paravojenskej skupiny Slovenskí branci. Podľa oficiálnej synopsy bude hlavným aktérom mladík Peter. Ten na prvý pohľad ničím nevybočuje - má priateľku, chystá sa študovať na vysokej škole.

 

Dokument zachytávajúci vznik polovojenskej organizácie Slovenskí branci bude mať premiéru na prestížnom festivale Berlinale

 

Je však tiež na čele domobrany Slovenskí branci, ktorú tvorí asi dvesto mladých ľudí. Tí sa následne v horských lesoch podriaďujú drsným pravidlám, ktoré skôr než vojenský výcvik pripomínajú hru na diktatúru. Šéf domobrany však dúfa, že sa raz stane vrcholovým politikom a svoju víziu usporiadania spoločnosti následne uplatní v praxi.

 

Dokument sa bude dotýkať aktuálnych tém nacionalizmu a fungovania mechanizmu moci. Zároveň tiež ide o prvý autorský projekt HBO EuropePremiéru si odbije na festivale Berlinale, kde sa bude premietať v sekcii Panorama. Festival sa uskutoční v dňoch od 15. do 25. februára (únor) 2018.

 

Režisér filmu Jan Gerbert vyštudoval históriu na Univerzite Karlovej, študoval aj v Španielsku, Mexiku a USA. Pracoval ako redaktor vo viacerých časopisoch (Reflex, Hospodářské noviny, Týden). Debutoval dokumentom Hra o kameň v roku 2012.

 

Zobraziť galériu 8 galeria
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.