Osobnosti

Saoirse Ronan: Ako sa z talentovaného dieťaťa stala vyspelá herečka s tromi nomináciami na Oscara

Írska herečka sa vo filmovej brandži pohybuje už od detstva. Spolupracovala so známymi režisérmi a naučila sa meniť akcenty. Jej úspechy stále pribúdajú.

5. marec 2018, 17:04
zdroj: Lionsgate
5. marec 2018, 17:04

Minulú nedeľu sme boli svedkami 90. ročníka odovzdávania Oscarov. O zlatú sošku zabojovali aj mladé talenty, ktoré sa nemusia za svoj výkon vôbec hanbiť. V spoločnosti vážených hercov sa ocitli napríklad Timothée Chalamet či Daniel Kaluuya.

 

Vrchol awards season spomíname preto, aby sme vás zoznámili s jednou mladou dámou, ktorá v Hollywoode nie je žiadnym nováčikom a rozhodne by ste mali o nej vedieť viac. Reč je o 23-ročnej írskej herečke Saoirse Ronan, tretíkrát nominovanej na Oscara (Atonement, Brooklyn, Lady Bird).

 

Paul a Monica odcestovali do Ameriky v 80. rokoch, pretože v Írsku nastal hospodársky pokles. Zosobášili sa a v roku 1994 sa im narodila dcéra Saoirse Ronan (vyslovuj ako Serša, v írskej gaelčine znamená sloboda).

 

Do jej troch rokov žili spoločne v Bronxe a potom sa presťahovali naspäť do Írska. Zvyšok detstva prežila v malom meste Carlow. Strednú školu absolvovala prevažne doma a nad vysokou školou ani neuvažovala, pretože od malička prichádzala do kontaktu s divadlom a herectvom.

 

 

Mama pracovala ako pestúnka a otec bol barmanom. Neskôr sa mu naskytla príležitosť hrať v divadle a natáčať filmy, a tak sa malá Saoirse ocitla v spoločnosti známych hercov, ako Brad Pitt, Harrison Ford a Colin Farrell.

 

Jej herecké začiatky vznikali v seriáloch a v roku 2007 si zahrala dcéru Michelle Pfeiffer v romantickej komédii I Could Never Be Your Woman.    

 

Život sa jej zmenil vo chvíli, keď ju režisér Joe Wright obsadil do historickej drámy Atonement, podľa knižného bestselleru spisovateľa Iana McEwana. Joe hľadal hnedovlasé dievča s dobrým anglickým akcentom na rolu malej Briony Tallis.

 

Modrooké, bledé, pehavé a blonďavé dievčatko bolo ďaleko od pôvodnej predstavy, avšak po jej konkurze si režisér uvedomil, že má v sebe neuveriteľný talent. Onedlho sa Saoirse pridala ku Keire KnightleyJamesovi McAvoyovi a vo svojich 13 rokoch sa stala siedmou najmladšou herečkou nominovanou na Oscara.

 

 Atonement

Saoirse Ronan: Ako sa z talentovaného dieťaťa stala vyspelá herečka s tromi nomináciami na Oscara

 

Postupne sa o ňu začali zaujímať významní režiséri. Peter Jackson ju obsadil do drámy The Lovely Bones, natočenej podľa bestselleru Alice Sebold. Zahrala si hlavnú postavu teenagerky Susie Salmon, znásilnenej a zavraždenej samotárskym susedom.

 

Osvojila si stredo-atlantický akcent a počúvala hudbu zo 70. rokov. V knihe sa stretneme s veľmi podrobnou scénou znásilnenia, avšak Jackson ju nechcel natočiť, aby Saoirse príliš netraumatizoval.

 

The Lovely Bones

Saoirse Ronan: Ako sa z talentovaného dieťaťa stala vyspelá herečka s tromi nomináciami na Oscara

 

V roku 2010 sme si ju mohli všimnúť v dobrodružnej snímke The Way Back spolu s takými hviezdami ako, Colin Farrell a Ed Harris. S Joeom Wrightom opäť spolupracovala na akčnom thrilleri Hanna.

 

Režisér a scenárista Neil Jordan (Interview s upírom) natočil ďalší upírsky príbeh s názvom Byzantium, kde si Ronan zahrala záhadnú Eleanor.

 

Hostiteľovi získala hlavnú úlohu mladej ženy Melanie, ktorej telo obýva Duša. Pri natáčaní si vyskúšala skok z balkóna. Wes Anderson jej zase umožnil stvárniť Agathu v komediálnej dráme The Grand Budapest Hotel.

 

Za zmienku rozhodne stojí adaptácia románu How I Live Now od spisovateľky Meg Rosoff. Američanka Daisy prichádza na leto do Anglicka k bratrancom, ktorých nikdy nestretla. Nasledujúci deň začne byť Londýn okupovaný nepriateľom. Nezostáva im nič iné ako sa vysporiadať s vojnou.

 

Režisér tejto dystopickej snímky Kevin Macdonald chcel obsadiť 16-ročné americké dievča, ale po Saoirsinom čítaní scenára na castingu ostal dojatý. Ronan zmenila imidž kvôli postave Daisy. Spolupracovala s tímom v maskérni, skúšala si rôzne veci a prechádzala sa v lese, aby vznikol ten správny vzhľad pre dievča v cudzom prostredí. V konečnej fáze sa ukáže s blond vlasmi a piercingami.

 

 How I Live Now

Saoirse Ronan: Ako sa z talentovaného dieťaťa stala vyspelá herečka s tromi nomináciami na Oscara 

Do povedomia verejnosti sa znova dostala vďaka hlavnej úlohe írskej emigrantky Eilis v romantickej dráme Brooklyn. Tentokrát sa pustila do projektu oboznámená s knižnou predlohou od Colma Tóibína ešte dávno pred nakrúcaním snímky.

 

S pribúdajúcim časom sa z Brooklynu stala jej srdcová záležitosť, nielen kvôli tomu, že sa natáčalo v blízkosti jej rodiska, ale aj kvôli osobnej skúsenosti jej rodičov.

 

Dostala príležitosť ukázať kvalitný írsky príbeh a hercov, ktorí nemajú šancu presadiť sa na medzinárodnej scéne. V tanečnej miestnosti sa stretla s ľuďmi zo školy. Miestni chodili pozerať na ich prácu každý deň, dokonca ich pozorovali zo svojich okien. Film zasadený do Ameriky a Írska 50. rokov ju vyšvihol až k druhej nominácii na Oscara.

 

 Brooklyn

Saoirse Ronan: Ako sa z talentovaného dieťaťa stala vyspelá herečka s tromi nomináciami na Oscara

 

S herečkou Gretou Gerwig sa prvýkrát stretla v roku 2015 na festivale v Toronte (TIFF), kde obe premiérovali svoj film. Greta sa nejaký čas pohrávala s myšlienkou zasadnúť na režisérsku stoličku a natočiť coming of age drámu, inšpirovanú udalosťami z jej študentských čias.

 

Pôvodne sa mala snímka volať „Mothers and Daughters“, no nakoniec uzrela svetlo sveta pod názvom Lady Bird.  

 

Dohodli si stretnutie v hoteli, nasledovalo čítanie scenára, po ktorom Gerwig našla tú pravú „Lady Bird“. Spoločne pracovali na rozvíjaní tejto postavy, Saoirse sa podieľala na diskusiách o jej vzhľade s režisérkou a kreatívnym tímom od kostymérky až po hair stylistku.

 

Vytvorili punk-rockový vzhľad ružovými vlasmi a vintage kúskami. Akné na jej tvári ponechali pre reálny obraz o dospievajúcej študentke.

 

Lady Bird

Saoirse Ronan: Ako sa z talentovaného dieťaťa stala vyspelá herečka s tromi nomináciami na Oscara

 

Saoirse sa do natáčania púšťa vždy pripravená. Keďže nemala predstavu o živote na americkej strednej škole, tak ju Greta odkázala na niekoľko teenagerských klasík, ako Pretty in PinkSixteen Candles. Pozvala ju do svojho newyorského bytu a ukázala jej fotky zo školy. Poslala jej eseje americkej spisovateľky Joan Didion, aby sa oboznámila s vnímaním Sacramenta z autorkinho pohľadu.

 

Spojenie analýzy charakteru a talentu ju doviedli k ďalším úspechom, akými sú účasť na červených kobercoch a získanie prvej sošky Zlatý Glóbus v kategórii najlepšia herečka v komédii/muzikáli.

 

 

Nežná Írka sa v tak mladom veku môže pýšiť aj skúsenosťou na Broadway. Ku divadelnej hre Arthura Millera The Crucible sa dostala cez producenta Scotta Rudina (Ex Machina, Grandhotel Budapest).

 

Príbeh sa odohráva v Saleme roku 1692 a Saoirse stvárnila 17-ročnú sirotu Abigail Williams, ktorá pracovala ako slúžka pre Elizabeth Proctor. Zamiluje sa do jej manžela Johna (Ben Whishaw) a urobí čokoľvek, aby mohli byť spolu. Miller napísal hru ako alegóriu na Mccarthizmus.  

 

Ronan chce stvárňovať najmä inteligentné a silné ženy, zobrazujúce portrét reálneho života. Tieto herecké ambície sa v nadchádzajúcich projektoch naplnia. Vo filmovom spracovaní ďalšieho McEwanovho románu On Chesil Beach sa zameriame na novomanželov, ktorí čelia spoločenskému tlaku a intimite svadobnej noci.

 

V biografickej historickej dráme Mary Queen of Scots sa ponorí do postavy škótskej kráľovnej Mary Stuart. Vo filmovej adaptácii hry Antona Čechova The Seagull ju uvidíme v role Niny, mladej susedky, zahľadenej do spisovateľa Borisa Trigorina. Príbeh sa zameriava na priateľov a milencov, zaľúbených do nesprávnej osoby.  

 

The Seagull

Saoirse Ronan: Ako sa z talentovaného dieťaťa stala vyspelá herečka s tromi nomináciami na Oscara

 

Na kariérnej ceste ju sprevádzajú rodičia a najmä mama, ktorá ju podporuje a chráni. Vyhla sa tak priamemu sexuálnemu obťažovaniu a nemá na konte žiaden škandál.

 

Objavila sa vo videoklipe Eda Sheerana „Galway Girl“, zaradila sa medzi hostí SNL (Saturday Night Live) a dvakrát sa zapojila do série videí „Actors on Actors“, kde prebieha konverzácia medzi dvoma hercami o úspešných projektoch.

 

 

V každom rozhovore si môžete všimnúť, že si zachováva svoj prirodzený írsky akcent. Vyberá si filmy prevažne podľa knižných predlôh a my sa už teraz tešíme na jej budúce projekty, v ktorých ukáže svoj talent a opäť nás utvrdí v tom, že sa oplatí venovať čas jej práci a pozorovať ako sa zo Saoirse Ronan stáva hviezda.        

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.