Bývalý wrestler The Rock prechádza chodbou na diskotéku a stretáva tu Arnolda Schwarzeneggera, ktorý mu popraje veľa šťastia. Elegantné odovzdanie štafety akčnej legendy svojmu nástupcovi pochádza z príjemného akčňáku Vitajte v Džungli.

 

Za tú dobu sa ambiciózny Kaliforňan prepracoval na hviezdu, ktorej počiny prinášajú do pokladníc producentov najviac peňazí. Vďaka jeho menu sa presadili kúsky, ako dvojka G.I. Joe, San Andreas či najnovšie Jumanji.

 

Samozrejme, nesmieme zabúdať ani na oživene série Rýchlo a zbesilo. Kto by to bol pred pätnástimi rokmi povedal? 

 

Zabudnite na Transformers. Dwayne Johnson vám v Besnení ukáže, ako má vyzerať zábavný akčný blockbuster, ktorý sa neberie vážne (Recenzia)

 

Vo svojom najnovšom počine tretíkrát spojil sily s Bradom Peytonom a vybrali si látku, na ktorú by žiadny príčetný producent nevyhradil áčkový rozpočet. Ide o adaptáciu videohry Rampage.

 

Dej starej arkádovky spočíval v tom, že príšery ničili mrakodrapy. A to bolo všetko. Filmová verzia však príbeh má a my si o ňom všetko podstatné povieme. Dwayne Johnson bojuje s tromi geneticky zmutovanými (a teda obrovskými) monštrami. Bielou gorilou, lietajúcim vlkom a krokodílom.

 

Keďže sme si k príbehu všetko podstatné už povedali v predchádzajúcom odstavci, povedzme si, ako to celé funguje  po diváckej stránke. 

 

Zabudnite na Transformers. Dwayne Johnson vám v Besnení ukáže, ako má vyzerať zábavný akčný blockbuster, ktorý sa neberie vážne (Recenzia)

 

Besnenie je presne tým typom filmu, ktorý o sebe vie, že je úplnou hovadinou. Neberie sa teda vôbec vážne a dejové intermezzá sa snaží stiahnuť na minimum. Dočkáte sa teda dostatku akčných scén, prvoplánového humoru a rôznych atrakcií.

 

Dizajn monštier je lákavý a práve pri scénach s nimi je film najlepší. Situácie síce nie sú vymyslené nijako originálne a často vykrádajú svoje slávnejšie predobrazy (variácie na Votrelcov od Camerona sa dočkáme dokonca dvakrát), no pobavia dostatočne. 

 

V tomto prípade nevadia ani občasné slabé triky, ktoré trochu nezámerne podškrtávajú trashovosť celého projektu. Ten totiž celý pôsobí tak, ako keby štúdio Asylum dostalo na svoje "filmy" nečakane veľa peňazí a najväčšiu hviezdu súčasnosti k tomu. Čo v tomto prípade nie je myslené ako zápor. 

 

Zabudnite na Transformers. Dwayne Johnson vám v Besnení ukáže, ako má vyzerať zábavný akčný blockbuster, ktorý sa neberie vážne (Recenzia)

 

Dwayne Johnson dokáže svojou charizmou opäť podržať aj slabšie pasáže, no film si po hereckej stránke pre seba kradne Jeffrey Dean Morgan. Jeho agent je zábavný macho, ktorý vie byť zákerný a rovnako aj férový. A bude vás baviť.

 

Taktiež aj obaja ľudskí záporáci. Súrodenecké duo totiž pripomína kombináciu zloduchov z bondoviek (Malin Åkerman) a Austina Powersa (Jake Lacy). Znie to trochu divoko, ale je to sranda. 

 

Miera zábavnosti tak záleží na správnom uhle pohľadu. Ak budete otvorení k prístupu tvorcov, čaká vás omnoho väčšia spokojnosť než pri nedávnej dvojke Pacific Rim. Pokiaľ nebodaj budete očakávať Tarkovského či Felliniho, bude to iba vaša chyba. 

 

Besnenie však bohužiaľ má aj neprehliadnuteľné zápory. Najväčším je zverenie projektu priemernému remeselníkovi Peytonovi. Všetko je síce správne hlasité, nasnímané, postrihané, no celý čas sa neviete zbaviť pocitu, že tu boli karty rozdané omnoho lepšie. 

 

Zabudnite na Transformers. Dwayne Johnson vám v Besnení ukáže, ako má vyzerať zábavný akčný blockbuster, ktorý sa neberie vážne (Recenzia)

 

Bombastickosť scén aj celkový koncept zaostáva ďaleko za ľubovoľnými, žánrovo spriaznenými titulmi Michaela Baya, Paula Verhoevena či Rolanda Emmericha. Paytonovi chýba vlastný štýl a jeho prístup je zúfalo tendenčný. Väčšia šialenosť by tomu rozhodne neuškodila. 

 

Napríklad, keď sa hlavný hrdina rozhodne rozdať si to tvárou v tvár s päťdesiatmetrovým krokodílom. Podobných úletov je však málo a vzhľadom na tému sa tvorcovia prekvapivo držia pri zemi.

 

Takisto v druhom akte film trochu stratí tempo. Nastúpi totiž riešenie starých tráum, vysvetľovačky a zbližovanie postáv. Nie je to žiadna katastrofa, no nikoho to nezaujíma a všetci sa tešíme na ďalší nástup príšer. Okrem nejakých tých slabších trikov nepotešila ani hudba, ktorá mohla podporovať dianie na plátne predsa len efektnejšie.

 

Zabudnite na Transformers. Dwayne Johnson vám v Besnení ukáže, ako má vyzerať zábavný akčný blockbuster, ktorý sa neberie vážne (Recenzia)

 

Aj napriek týmto výčitkám ide o najlepší film podľa videohry. Tam, kde si zuby vylámali predchádzajúci tvorcovia, tento počin funguje presne ako má. Je to jednoduchý výplach, úspešne zamestnávajúci vaše oči, uši aj bránice. Priamočiara zábava je totiž viac než falošné ambície. 

 

Po nedávnej snímke Tomb Raider tvorcovia evidentne začali správne hľadať cestu k adaptáciám tejto masovej zábavy. Podobne sa dlhé roky trápili aj komiksovky, až kým neprišiel so sériou X-Men ten správny recept. Rampage ešte stále nie zlomovým filmom, no ten sa už nepochybne blíži. 

 

Besnenie je zábavnou jednohubkou, ktorá pri správnej nálade dokáže potešiť. Nie je to síce žiadna hitparáda, ale má dostatok akcie, humoru aj charizmatických hrdinov. Treba len vedieť, na čo idete.

 

Vzhľadom na to si dovolím ešte raz zopakovať dej filmu. Dwayne Johnson bojuje s tromi geneticky zmutovanými (a teda obrovskými) monštrami. Bielou gorilou, lietajúcim vlkom a krokodílom. Príde vám to ako lákavá predstava? Tak neváhajte. Čakáte niečo zmysluplnejšie? Zabudnite. Občas je rozhodovanie veľmi jednoduché.

 

6,5/10, no a pokiaľ od toho nečakáte revolúciu v žánri a vyrazíte sa hlavne zabaviť na The Rockovi a jeho blbinách, pokojne si môžete bodík pripočítať.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
14
Foto: New Line Cinema