Keď som videl trailery na horor Tiché miesto, pamätám si, že som sa potešil a znepokojil zároveň. Zaujal ma originálny nápad, prítomnosť Johna Krasinskiho a Emily Blunt, avšak nepopieram, že som mal obavy.

 

Krasinski si totiž sadol aj na režisérsku stoličku, pričom jeho predchádzajúce počiny neboli veru žiadna sláva, a snímku produkovala spoločnosť Platinum Dunes Michaela Baya. Tú mám zafixovanú, ako spoločnosť, ktorá nám hodila mrzké horory typu Ouija či zbytočné remaky, ako Texaský masaker motorovou pílou či Piatok trinásteho.

 

Tiché miesto sa stáva ašpirantom na horor roka a ponúka parádne adrenalínový zážitok plný napätia (Recenzia)

 

Obával som sa teda, že Krasinski tento skvelý nápad prepáli a dočkáme sa nanajvýš priemerného hororu. Potom sa však vynorili mimoriadne priaznivé zahraničné recenzie a Tiché miesto sa okamžite dostalo do centra môjho záujmu.

 

Z mnou podceňovaného projektu sa odrazu stal horúci kandidát na žánrovú udalosť roka. Bol však všetok ten „hajp“ zaslúžený?

 

Najprv krátko o deji, hoci si myslím, že o ňom viete už všetko podstatné. Ocitáme sa v blízkej budúcnosti. Ľudskú rasu takmer kompletne vyhladili záhadné obludy. Tie sú síce slepé, ale mimoriadne citlivé na akýkoľvek hlasný zvuk.

 

Stručne povedané: Ak vás začujú, je po vás. Lee (John Krasinski) a Evelyn (Emily Blunt) sa so svojimi deťmi ako-tak prispôsobili novým podmienkam a snažia sa prežiť. Vyrovnávajú sa s tragédiou minulosti a všetko sa skomplikuje, keď Evelyn opäť otehotnie.

 

Tiché miesto sa stáva ašpirantom na horor roka a ponúka parádne adrenalínový zážitok plný napätia (Recenzia)

 

V prvom rade teda Krasinskimu gratulujem a posielam ospravedlnenie. Tiché miesto je naozaj po všetkých stránkach výborným zážitkom. Hneď v úvode sme spolu s hrdinami rovno hodení do sveta, kde platia iné pravidlá. Nedozvieme sa tak, čo presne sú zač tie obludy, ani odkiaľ sa vzali.

 

Režisér sa sústreďuje hlavne na vyobrazenie života jednej obyčajnej rodiny v tomto nehostinnom svete. Z logiky veci sa vo filme veľmi málo nahlas hovorí (dokopy zaznie maximálne 15 viet) a postavy takmer celý čas používajú posunkovú reč. Najlepšie ale je, že to snímke vôbec neškodí, práve naopak!

 

Tým, že sa Krasinski „zbavil“ hovorených dialógov, bol nútený emócie svojich hrdinov predať hlavne cez hereckú akciu. A to sa mu darí veľmi dobre. Krasinski a Blunt odvádzajú výborné výkony, ale musím pochváliť aj detských hercov, obzvlášť malú Millicent Simmonds.

 

Tiché miesto sa stáva ašpirantom na horor roka a ponúka parádne adrenalínový zážitok plný napätia (Recenzia)

 

Emócie fungujú presne tak, ako majú a Krasinski sa šikovne vyhýba prílišnému pátosu. Tiché miesto je napínavá a atmosférická jazda od začiatku do konca.

 

Režisér veľmi umne zvláda budovanie napätia a pomáha si aj veľmi efektnou prácou so zvukmi či tichom. V druhej polovici navyše solídne dupne na plyn a nervozita a adrenalín by sa dali krájať.

 

Palec hore dávam aj za dizajn ústredných potvor. Podobne ladené horory často doplácajú na to, že obludy nevyzerajú dostatočne kvalitne či strašidelne. Tiché miesto je v tomto smere našťastie svetlou výnimkou.

 

Body celému filmu zbiera aj spomínaný originálny nápad. Pravdaže, ak by ste sa v tom chceli silou mocou rýpať, tak by vám asi došlo, že námet nie je logicky úplne nepriestrelný. Ale komu to vadí? Tiché miesto je fantasticky zrežírovaný, kvalitne odohraný, napínavý a po všetkých stránkach funkčný horor.

 

Tiché miesto sa stáva ašpirantom na horor roka a ponúka parádne adrenalínový zážitok plný napätia (Recenzia)

 

Pokiaľ teda máte tento žáner radi, upaľujte do kina. Mňa osobne dej tak pohltil, že po poslednom zábere som zúfalo chcel, aby snímka ešte pokračovala. 8,5/10 s tým, že po ďalších pozretiach možno hodnotenie porastie.

 

Dúfajme, že pokračovania sa chopia rovnako schopní tvorcovia. Potenciál na zaujímavý sequel (či sequely) tu totiž stále je.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
16