Nasledujúci text obsahuje SPOILERY!

 

Úvodné dve epizódy Westworldu dodali westernovému dobrodružstvu úplne nový rozmer a seriál samotný nás nešetrí mysterióznymi tajomstvami pribúdajúcimi každou ďalšou epizódou. Spolu so záhadami sa však rozširuje aj samotný seriálový svet, hoci celkom nie smerom, akým sme čakali. Ale poďme pekne postupne.

 

Úvod tretej časti nás zaviedol do jedného z ďalších parkov Delosu. A nebol to predstavený Shogun World z trailerov, ktorý by sme prirodzene čakali po tom, čo sa na našich obrazovkách pred dvoma týždňami objavilo telo tigra. Namiesto neho sme zavítali do modelu parku podobajúcemu sa na koloniálne časy a starú Indiu.

 

3. epizóda Westworldu odhalila celkom nový park. Dočkali sme sa zúrivých bojov, vášne, ale aj mrazivých zvratov

 

V prvých minútach sa stretávame predovšetkým s dvoma postavami, mužom Nicolasom a nemenovanou ženou, ktorí majú k sebe viac než blízko. Zatiaľ nevieme na istotu, či ide o bežných ľudí alebo výtvory, avšak súdiac z testovacej strely by nám malo byť jasné, že ide o ľudské telá.

 

Meno ženy doposiaľ nebolo spomenuté, no niektoré zdroje uvádzajú jej meno Grace. Istý je ale fakt, že v okolí tejto dvojice niečo nehrá. Umelá inteligencia a návštevníci sa akoby pod zem prepadli a okolie zíva prázdnotou vytvárajúcou dojem, že všetci v rýchlosti odišli preč. 

 

Keď sa však nájdu na zemi mŕtve telá, začína panovať napätie. „Nový zvrat v naratíve!“ kričí Nicolas. Čo sa to vlastne odohralo? Zatiaľ netušíme.

 

Chvíľu na to je pár obkľúčený a ženu v nasledujúcej sekvencii vidíme, ako sa snaží zahrániť si život pred zúrivým tigrom. A vy ste už iste zistili, že ide o rovnakého tigra, aký bol vyplavený na breh mora v epizóde jedna. Medzi parkmi naozaj existuje nejaký prechod. Otázkou ostáva, ako vyzerajú hranice medzi nimi.

 

3. epizóda Westworldu odhalila celkom nový park. Dočkali sme sa zúrivých bojov, vášne, ale aj mrazivých zvratov

 

Ku Grace sa na moment vraciame o čosi neskôr. Po vynorení zisťuje, že je obkľúčená tajomnou skupinou Ghost Nation a o jej osude môžeme zatiaľ len polemizovať. Ale niečo mi hovorí, že bude v budúcnosti dôležitou hráčkou.

 

V neskoršom segmente sa vraciame k Bernardovi a Charlotte snažiacimi sa ulapiť Petera Abernathyho, ktorý vo svojom tele uchováva dôležité dáta. O kódovaných informáciach a monitorovaní návštevníkov sme si už čo-to povedali v prvom článku tu.

 

Peter je však trochu pomätený a plán nevyjde, ako by mal. Jeho preťažený a pokazený systém je plný závad, čo sa odzrkadľuje aj na jeho správaní. Stáva sa tak zajatcom ozbrojených Confederados.

 

Silným aspektom tretej epizódy je aj emocionálny rozhovor Dolores s Peterom, teda jej otcom po tom, čo sa s ním Bernard prekvapivo objaví na Fort Forlorn Hope. Výsledkom konverzácie je zmena myšlienok v hlave Dolores, ktorá si už nie je úplne istá svojou začatou vojnou.

 

3. epizóda Westworldu odhalila celkom nový park. Dočkali sme sa zúrivých bojov, vášne, ale aj mrazivých zvratov

 

Svojho otca vidí v biednom stave a rozhodne sa mu pomôcť. Potrebuje však k tomu aj Bernarda, ktorý sa snaží otázkami zistiť, aké má ciele. Dolores odpovedá: „Celý môj život bol riadený niekým iným. Človekom, ktorý hovoril “musíš“. Teraz sa cítim, ako by som objavila svoj vlastný hlas. Ten mi vraví “Môžem“.

 

Pri podrobnom skúmaní sa Bernard dozvedá čosi nezvyčajné. Abernathy má naprogramovanú osobnosť len vo veľmi tenkom meradle a hlboko vo svojom vnútri skrýva oveľa väčší súbor.

 

Ten je ale šifrovaný a nedarí sa doň dostať ani expertovi na programovanie. Nech je to čo chce, ľudia z Delosu sa pred nájdením Petera nezastavia.

 

Ďalší deň prichádza k pevnosti masa ľudí a schyľuje sa k poriadnej bitke, ktorá napokon prichádza vo veľkom štýle. Bernardovi sa podarí kód zlomiť a ostáva šokovaný. Charlotte si v chaose prevedie svoj plán – tajne sa zmocní Petera a pri úteku je postrelená Dolores.Teddy sa mimochodom ešte stále nevie spriateliť s jej víziou. 

 

3. epizóda Westworldu odhalila celkom nový park. Dočkali sme sa zúrivých bojov, vášne, ale aj mrazivých zvratov

 

Posledná dôležitá dejová linka epizódy zachytáva trojicu v podaní Maeve, Hector a Sizemore. O Maevinej snahe nájsť svoju stratenú dcérku už veľmi dobre vieme. Počas svojej púte však spolu s otatnými čelí vyššie spomenutému Ghost Nation a pri náhodnom strete sa jej vracajú spomienky na minulosť.

 

V nej bola terčom týrania práve týmto kmeňom výtvorov (vo flashbackoch vidíme ju spoločne s dcérou). Hector nakoniec zachraňuje celú situáciu celkom prekvapivo. Ovláda totiž jazyk len vďaka svojmu dlhému pobytu v divočine vonku. Maeve Hectora obetovať nechce, pretože ho mieni ešte v budúcnosti využiť.

 

Malá skupinka uteká do bezpečia, konkrétne do podzemných chodieb, v ktorých Sizemore celkom nevie pochopiť náklonnosť medzi Maeve a Hectorom, ktorú on sám v programe veľmi nezamýšľal. Nuž, výtvory sa stávajú sebauvedomelými a pomerne nezávislými od svojich kódov. 

 

3. epizóda Westworldu odhalila celkom nový park. Dočkali sme sa zúrivých bojov, vášne, ale aj mrazivých zvratov

 

Hector má byť podľa Sizemorových slov zamilovaný do ženy menom Isabella. Chlapíkovi s klobúkom sa ale Sizemorove vyjadrenie nepáči, a tak ho násilne pritlačí o stenu. Maeve ich preruší so slovami, že ich pomocník je krehký a sekundy na to vidíme, ako si postavy vyznávajú lásku.

 

Sizemore v rovnakom momente zakončí Hectorovu vetu úplne totožne, čo je pre zaujímavosť jeden z mála okamihov ukazujúcich jeho, nazvime to dominanciu.

 

Finále epizódy je momentom, ktorý sme určite nečakali. Trojica sa dostáva na povrch a prechádza zasneženou krajinkou obklopenou husto zarastenými stromami. Sizemore si myslí, že sa nachádzajú na samotnom severe parku, avšak túto myšlienku začína pohlcovať fakt, že sa kdesi v diaľke nachádza plápolajúci oheň.

 

3. epizóda Westworldu odhalila celkom nový park. Dočkali sme sa zúrivých bojov, vášne, ale aj mrazivých zvratov

 

Pravdou je, že sa člen Delosu ani nevyznal v podzemnej pasáži. Udalosti sa následne skomplikujú v momente, kedy nachádzame v snehu hlavu neznámeho človeka s helmou. Samuraj z posledného záberu už len zvýrazňuje zvolanie tvorcov: „Vitajte v Shogun Worlde!“

 

S náčrtom lokácie Shogunu sa nám pomaly začína tvoriť pomyselná mapa všetkých (minimálne) šiestich parkov. Existuje šanca, že Westworld je najväčší z nich a nachádza sa niekde v pomyselnom centre, avšak zatiaľ môžeme len hádať. 

 

Aké sú vaše dojmy z tretej epizódy a ktorú záhadu by ste radi rozlúskli ako prvú? Nezabudnite sa o svoje teórie podeliť nižšie v komentároch. O týždeň sa vraciame s rekapituláciou štrvtej epizódy.

Ohodnoť článok
20
Zdroj: hollywoodreporter.com, screenrant.com
Foto: HBO