Pozoruhodný čierno-humorný thriller Thoroughbreds rozpráva príbeh dvoch kamarátok, ktoré sa po dlhšom čase opäť stretnú a snažia sa obnoviť svoje vzťahy. Zatiaľ čo Lily (Anya Taylor-Joy) si užíva život v bohatej rodine a štúdium na prestížnej škole, Amanda (Olivia Cooke) je outsiderkou.

 

Najprv je medzi nimi napätie, ale potom si Amanda všimne, že Lily neznáša svojho nevlastného otca (Paul Sparks), a tak jej pokojným hlasom navrhne: „Čo keby sme ho zabili?“ Amanda je totiž trochu narušená a postupne začne temné vášne prebúdzať aj v Lily.

 

Krásky Anya Taylor-Joy a Olivia Cooke v Thoroughbreds rozohrávajú čierno-humorné absurdné divadlo s vražednými úmyslami (Recenzia)

 

Film Coryho Finleya je síce debutom, ale žiadnu opatrnosť, stávku na istotu či neobratnosť v ňom nenájdete. Od začiatku je jasné, že Finley mal pomerne presnú víziu a podarilo sa mu ju aj dostať na plátno.

 

Napísal som síce, že Thoroughbreds je čierna komédia, čo je síce pravda, ale neplatí to v takom tom úplne tradičnom zmysle. Humor je veľmi cynický a subtílny, takže ho možno niektorí diváci ani neodčítajú.

 

Celý dej sa nesie skôr v štýle absurdného divadla či filmov Yorgosa Lanthimosa (The Killing of a Sacred Deer). Obrovským kladom je temná a znepokojivá atmosféra a majstrovská práca s hudbou a zvukmi.

 

Obe slečny v hlavných úlohách zvládli svoje party vynikajúco. Obzvlášť Olivia Cooke si svoju psychopatickú Amandu dala s poriadnym gustom a miestami mi z nej naozaj behali po chrbte zimomriavky. Aký to posun od toho roztomilého, nevinného dievčaťa z Me & Earl & the Dying Girl

 

Krásky Anya Taylor-Joy a Olivia Cooke v Thoroughbreds rozohrávajú čierno-humorné absurdné divadlo s vražednými úmyslami (Recenzia)

 

Anya Taylor-Joy tiež nesklamala, sledujem ju už od Čarodejnice a dúfam, že dievča bude pokračovať vo výbere podobne zaujímavých projektov. Skvele ich doplnil tiež Anton Yelchin (škoda ho) ako drogový díler Tim.

 

Thoroughbreds je svojráznym dielom. Pravdepodobne sa pri ňom nebudete smiať na plné ústa, ale skôr sa tak cynicky škľabiť. Finley takmer chirurgicky presne poukazuje na prázdnotu a chlad v medziľudských vzťahoch, špeciálne na bezradnosť a stratenosť mladej generácie.

 

Či sa vám snímka bude páčiť? Ťažko povedať. Je nutné povedať, že na svoje si prídu skôr milovníci festivalových diel. Finley je očividne jedným z tých tvorcov, ktorí si idú svojou cestou (čo je len dobre).

 

Z toho vyplýva, že bude veľa záležať od toho, či sa dokážete naladiť na jeho štýl rozprávania. Režisér totiž odmieta ísť divákovi prvoplánovo na ruku a podsúvať mu bezpečné a neškodné scény. Aj vďaka tomu si jeho film zachováva sviežosť a svojskú pečať.

 

Krásky Anya Taylor-Joy a Olivia Cooke v Thoroughbreds rozohrávajú čierno-humorné absurdné divadlo s vražednými úmyslami (Recenzia)

 

Pokiaľ sa vám podarí naladiť sa, tipujem, že budete spokojní, v opačnom prípade vás zrejme čaká 90 minút nudy. Za seba ale snímku odporúčam. Ide o výborne napísanú, skvelo zahranú, inteligentnú a s prehľadom zrežírovanú čiernu historku s perfektnou atmosférou. Rozhodne budem zvedavý, čo nám Finley predstaví nabudúce. 8/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
2