Slovenský film v posledných rokoch naberá na sile a do kín sa dostávajú stále kvalitnejšie domáce snímky. Námatkovo môžeme spomenúť napríklad diela, ako Čiara, Piata loď alebo Špina.

 

Nezaháľajú však ani amatérski filmári. Režisér a scenárista Matúš Tajcnár nám predstavuje pozoruhodný minimalistický (post)apokalyptický film Prví z nich. Svet zachvátila neznáma nákaza a vzniká chaos. 

 

Ten eskaluje práve vtedy, keď je hlavná hrdinka Gabriel na ceste z práce. Pod tlakom okolností sa v nej prebúdza temné tajomstvo, ktoré musí vyjsť von. Aké ale budú následky?

 

 

Hoci snímka môže na prvý pohľad pôsobiť až príliš staticky, rozhodne dokáže chytiť a vzbudiť zvedavosť. Na tom má podiel aj presvedčivý výkon Vandy Turekovej v hlavnej úlohe.

 

Okrem nej sa na filme herecky podieľali aj Nikola Kaňuková a Tereza Bajtošová. Samotný Tajcnár sa nepostaral len o réžiu a scenár, ale zabezpečil aj kameru a post-produkciu. 

 

Tento film by nemal byť len jednorázovou záležitosťou. Cez platformu TVOJSTORY chcú tvorcovia produkovať ďalšie krátke filmy, resp. dať šancu a priestor začínajúcim filmárom, v ktorom by svoju tvorbu mohli odprezentovať.

 

V zahraničí existuje viacero podobných projektov, ktoré s úspechom fungujú. TVOJSTORY tak bude prvou a zatiaľ jedinou podobnou platformou na Slovensku. Fandíme!

Ohodnoť článok
17
Zdroj: youtube.com