Mali množstvo fanúšikov, tešili sa oceneniam kritikov, avšak ani oni sa nedokázali vysporiadať s tlakom slávy, depresiami či obyčajnými nehodami. Prinášame vám prehľad hercov, ktorých smrť nás svojho času šokovala a zarmútila. 

 

Mohli ešte natočiť veľa skvelých filmov, ale navždy už ostanú v našich spomienkach prostredníctvom nezabudnuteľných rol, ktoré stvárnili.

 

Anton Yelchin

 

Anton Yelchin sa narodil v ruskom Leningrade (dnešný Petrohrad) v roku 1989. Jeho rodičia boli známi profesionálni krasokorčuliari. Keď mal Anton len pár mesiacov, celá rodina emigrovala do USA.

 

Yelchinove prvé úlohy sa datujú do roku 2000. Zahral si vo filme A Man Is Mostly Water a taktiež aj v jednej epizóde seriálu Pohotovosť. Objavil sa aj v thrilleri Ako pavúk po boku Morgana Freemana či v dráme Srdce v Atlantíde, kde si zahral s Anthonym Hopkinsom.

Účinkoval tiež v príjemnej tínedžerskej komédii Charlie Bartlett, kde stvárnil problematického, ale dobráckeho študenta, ktorý si po príchode na novú školu otvorí vlastnú psychiatrickú poradňu. Najviac ho však zrejme preslávila rola Pavla Čechova v reboote Star Trek od J. J. Abramsa.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

V roku 2013 sa objavil v upírskej dráme Prežijú len milenci od Jima Jarmuscha a pokračovaní Star Treku s podtitulom Do temnoty. Tretí diel Stark Trek: Do neznáma bol uvedený už po jeho smrti a film bol tiež venovaný jeho pamiatke.

 

Medzi jeho posledné snímky patrí sci-fi Rememory, seriál Trollhunters či výborná nezávislá dráma Thoroughbreds (naša recenzia tu). Anton Yelchin zomrel 19. júna 2016 pri nehode, ktorá bola popísaná ako "bizarná". Herca na prudkej príjazdovej ceste jeho domu v Los Angeles totiž prirazilo jeho vlastné auto. Mal 27 rokov.

 

Heath Ledger

 

Austrálsky rodák Heath Ledger sa narodil v roku 1979 a väčšina fanúšikov si ho už navždy bude pamätať ako psychopatického Jokera z majstrovského diela Temný rytier od Christophera Nolana. Okrem toho však stvárnil aj úlohy v oceňovaných filmoch, ako Ples príšer, Skrotená hora, Legendy z Dogtownu či I'm Not There.

 

Jeho posledným filmom bolo fantasy dobrodružstvo Imaginárium Dr. Parnassa od Terryho Gilliama. Vzhľadom na to, že snímku nestihol dokončiť, vo viacerých scénach jeho postavu zaskočili Johnny Depp, Colin Farrell a Jude Law.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

So svojimi problémami sa zveril aj kolegovi Christopherovi Plummerovi pri natáčaní svojho posledného filmu. „Minulý týždeň som spal asi dve hodiny,“ povedal herec. „Nedokážem prestať premýšľať. Moje telo je vyčerpané, ale moja myseľ stále pracuje.“

 

Ledger začal počas nakrúcania Temného rytiera trpieť silnou nespavosťou a depresiami. Údajne to bolo kvôli samotnej postave Jokera, do ktorej sa herec maximálne ponoril. Dôkladne študoval komiksové predlohy, mesiac pracoval na gestách či hlase. Podľa Christophera Nolana bol Ledger na svoj herecký výkon veľmi pyšný.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Heath Ledger zomrel 22. januára 2008, keď sa predávkoval liekmi na spanie a proti úzkosti. Špekulovalo sa o samovražde, vyšetrovanie však ukázalo, že išlo o nešťastnú nehodu. Mal 28 rokov.

 

Brittany Murphy

 

Herečka a speváčka Brittany Murphy sa narodila v roku 1977 na seba divákov aj kritikov upozornila v dráme Narušenie od Jamesa Mangolda. V snímke si zahrala spolu s Winonou Ryder a Angelinou Jolie.

 

Po niekoľkých romantických komédiách sa objavila v chválenej dráme 8. míľa z roku 2002, kde sa blysla po boku speváka Eminema.

 

V roku 2006 ju Robert Rodriguez obsadil do úlohy servírky Shellie v komiksovej adaptácii kultového komiksu Sin City. Hlas prepožičala aj Glorii v animáku Happy Feet. Medzi jej posledné snímky patrí televízne sci-fi MegaFault (2009) a video horor Abandoned (2010). Päť rokov po jej smrti bol uvedený horor Something Wicked (2014).

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Špekulovalo sa, že má problémy s drogami, konkrétne kokaínom, čo herečka vždy odmietala. Dokonca povedala, že žiadne drogy vo svojom živote neskúšala. 20. decembra 2009 skolabovala v kúpeľni svojho domu.

 

Zomrela krátko po prevoze do nemocnice. Príčinou smrti bol zápal pľúc v kombinácii s užitím väčšieho množstva liekov proti bolesti. Brittany opustila tento svet vo veku 32 rokov.


Brad Renfro

 

Brad Renfro sa narodil v roku 1982 a kariéru si rozbehol pomerne slušne. Účinkoval v kriminálke Joela Schumachera Klient, kde si zahral už ako 10 ročný. Za svoj výkon si odniesol aj dve ocenenia a následne sa objavil v snímke Liek či strhujúcej dráme Spáči od Barryho Levinsona.

 

V nej si okrem neho zahrali takí skvelí herci, ako Kevin Bacon, Billy Crudup, Robert De Niro či Dustin Hoffman. V roku 1998 sa objavil v mrazivej adaptácii novely Stephena Kinga s názvom Nadaný žiak. Zahral si študenta Todda Bowdena, ktorý v starom susedovi (Ian McKellen) odhalí skrývajúceho sa nacistického zločinca.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Objavil sa aj v snímkach Šikana, Prízračný svet či Zvieracia kazajka. Jeho poslednou rolou bola adaptácia románu Breta Eastona Ellisa s názvom Informátori z roku 2008.

 

Brad Renfro už od puberty bojoval s alkoholom a drogami. Prvýkrát bol za držanie kokaínu zatknutý už keď mal 16 rokov. Zatknutý bol odvtedy ešte viackrát, za šoférovanie pod vplyvom alkoholu či nákup heroínu. Zomrel 15. januára 2008 vo svojom byte v Los Angeles na predávkovanie heroínom a morfínom. Mal 25 rokov.


River Phoenix

 

River Phoenix, brat Joaquina Phoenixa, uzrel svetlo sveta v roku 1970 a pôvodne chcel byť spevákom. Napokon sa prostredníctvom niekoľkých seriálov dostal k herectvu a objavil sa v takých peckách, ako Stand by Me, Indiana Jones a Posledná krížová výprava, Moje súkromné Idaho či Sliediči.

 

Pôvodne si mal namiesto Christiana Slatera zahrať v horore Interview s upírom, avšak plány zhatila jeho predčasná smrť.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

31. októbra 1993 zomrel na predávkovanie drogami pred nočným klubom. Oživiť sa ho snažili jeho brat Joaquin, sestra Rain a následne aj záchranári. Previezli ho do nemocnice, ale zachrániť sa ho už nepodarilo. Príčinou smrti bola intoxikácia viacerými drogami, okrem iného kokaínu a morfínu.

 

Keďže bol Phoenix zástancom zdravého štýlu života a propagoval vegánstvo, mnoho jeho priateľov bolo v šoku, keď sa dozvedeli, že bral drogy. Zomrel vo veku 23 rokov.


Brandon Lee

 

Brandon Lee, syn Brucea Leeho, sa narodil v roku 1965. Po tragickej smrti svojho otca sa Brandon s matkou a sestrou sťahuje z Hongkongu do USA a vďaka svojej problémovej povahe vystrieda hneď niekoľko stredných škôl.

 

Okrem toho však začal navštevovať kurzy herectva a zdokonaľoval sa v bojových umeniach. Objavil sa v celovečernej verzii seriálu Kung Fu s podtitulom The Next Generation, vidieť sme ho mohli aj v akčňáku Laser Mission, komédii Zúčtovanie v Malom Tokiu či thrilleri Rýchly ako blesk.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Jeho poslednou úlohou bola práca na legendárnej adaptácii komiksu Vrana. Zahral si muzikanta Erica Dravena. Ten sa vráti zo záhrobia pomstiť smrť svojej snúbenici. Zomrel priamo uprostred natáčania v roku 1993, keď ho v jednej scéne zasiahol úlomok projektilu, ktorý sa zasekol v hlavni použitej zbrane.

 

Vyšetrovatelia došli k záveru, že výstrel na krátku vzdialenosť spolu s vlastnosťou materiálu (ostrých hrán guľky) mal ešte ničivejší účinok, než bežne vystrelená guľka.

 

Scéna, v ktorej došlo k smrteľnej nehode, bola pritom poslednou, kde sa mali používať strelné zbrane. Do konca nakrúcania ostávali už len štyri dni, počas ktorých sa mali nakrúcať len scény flashbackov. Scéna zobrazujúca Leeho smrť bola na mieste zničená.

 

Režisér Alex Proyas však s pomocou Leeho kaskadérov a vizuálnych efektov film dokončil. Vrana sa stala kultovým dielom a je venovaná Brandonovi a jeho snúbenici. Jeho život vyhasol v 28 rokoch.


Verne Troyer

 

Známy americký herec sa do diváckeho povedomia zapísal najmä učinkovaním v komediálnej sérii Austin Powers. Pre svoj vzrast (81 centimetrov) ho často označovali za najmenšieho herca na svete. Zahral si aj vo filmoch, ako Muži v čiernom, Strach a hnus v Las Vegas, Grinch, Harry Potter a Kameň mudrcov či Imaginárium Dr. Parnassa.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

V roku 2004 sa oženil s modelkou Genevieve Gallen, ale sobáš bol hneď na druhý deň anulovaný. Neskôr bol vo vzťahu s Brittney Powell. 21. apríla 2018 Verne Troyer zomrel. Spočiatku nebola určená príčina smrti, koroner však neskôr uviedol, že išlo o otravu alkoholom, pričom nevylúčil, že sa Troyer otrávil úmyselne. Mal 49 rokov.


Michael Nyqvist

 

Švédsky herec Michael Nyqvist sa narodil v roku 1960 a dokázal sa presadiť vo svojej domovine, ale aj v Hollywoode. Jeho prvou rolou bola adaptácia divadelnej hry Smrť obchodného cestujúceho podľa Arthura Millera.

 

V mladosti skúšal študovať balet, napokon zakotvil na štúdiu drámy na akadémii v Malmö. Činný bol v divadle a zahral si aj vo viacerých švédskych filmoch. K jeho úspechom patria snímky Together, Ten z vedľajšieho hrobu, As in Heaven či Milovanie.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Vidieť sme ho mohli aj v Mission: Impossible 4, dráme Disconnect či kriminálnej trilógii Milénium (Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom a Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda).

 

Upozornil na seba aj ako charizmatický mafián v prvom diele Johna Wicka. Bol ženatý a mal dve deti. Zomrel na rakovinu pľúc dňa 27. júna 2017. Mal 56 rokov.

 

Bernie Mac

 

Obľúbený komik a herec Bernie Mac sa narodil v roku 1957. Začínal ako stand-up komik v rôznych kluboch a postupne sa vypracoval na jedného z najžiadanejších komediálnych umelcov. Mal vlastnú televíznu reláciu The Bernie Mac Show, ktorá si odniesla dve nominácie na Zlatý glóbus.

 

Samotný Mac bol viackrát nominovaný na cenu Emmy. Zahral si v snímkach, ako Doživotie, Dannyho jedenástka, Dannyho dvanástka, Dannyho trinástka, Transformers, Bad Santa, Charlieho Anjeli 2 a svoj hlas prepožičal aj jednej z postáv v animáku Madagakar 2.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Napísal aj dve knihy s názvom I Ain't Scared of You a Maybe You Never Cry Again. Magazín Rolling Stones ho zaradil do svojho rebríčka 50 najlepších stand-up komikov všetkých čias.

 

Posledné tri roky svojho života trpel sarkoidózou, teda autoimunitným ochorením. Po prijatí do nemocnice a následnej neúspešnej operácii sa jeho stav zhoršil a 9. augusta 2008 Bernie Mac zomrel. Mal 50 rokov.


James Gandolfini

 

James Gandolfini, nezabudnuteľný predstaviteľ mafiánskeho bossa Tonyho Soprana zo seriálu Sopranovci, sa narodil v roku 1961. Herectvu sa nevenoval od mladosti, intenzívnejšie sa o túto profesiu začal zaujímať v 80. rokoch, a to prostredníctvom svojho kamaráta, ktorý Jamesa vzal na krúžok herectva.

 

Okrem kultových Sopranovcov sa objavil aj v thrilleroch Anjel smrti a 8 MM, čiernej komédii Muž, ktorý nebol či historickej dráme 30 minút po polnoci. Venoval sa aj divadlu.

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Sám sa označoval za neurotika („Som taký 120 kilový Woody Allen“) a nemal príliš v obľube rozhovory a svetlá reflektorov. Zomrel nečakane 19. júna 2013 v Taliansku, kde si mal prevziať ocenenie na Taormina Film Festival.

 

Jeho 13-ročný syn ho našiel v bezvedomí v hotelovej kúpeľni. Okamžite bol prevezený do nemocnice, kde sa ho už však nepodarilo zachrániť. Podľa pitvy zomrel na infarkt. Mal 51 rokov.

 

Marilyn Monroe

 

Legendárna Marilyn Monroe sa narodila v roku 1926 a určite vám ju netreba predstavovať. Stala sa jedným z najpopulárnejších sex symbolov 50. rokov a zahrala si v snímkach, ako Ladies of the Chorus, Love Happy, All About Eve či V osídlach noci.

 

Obrovský úspech jej priniesla komédia Niekto to rád horúce, za ktorú si odniesla Zlatý glóbus. Jej súkromie však nebolo príliš šťastné.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Trpela depresiami, mala za sebou mnoho škandálov a mileneckých afér. 5. augusta 1962 sa predávkovala barbiturátmi a jej smrť sa stala predmetom mnohých špekulácií či konšpiračných teórií. Vyšetrovatelia sa podľa dôkazov klonia k záveru, že spáchala samovraždu. Mala 36 rokov.


Cory Monteith

 

Cory Monteith sa narodil v roku 1982 a známy bude najmä seriálovým fanúšikom. Predtým, než sa začala venovať herectvu vystriedal viacero povolaní (predavač, taxikár, mechanik či šofér školského autobusu).

 

Hral hlavnú rolu v seriáli Glee, ktorá mu vyniesla uznanie a viacero ocenení. Objavil sa aj v seriáloch Smallville, Mistresses, Supernatural či Stargate Atlantis.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Dával o sebe vedieť aj na filmovom plátne, napríklad v snímkach The Invisible, Gone, Bloody Mary či Killer Bash. Bojoval s drogovou závislosťou a v roku 2013 nastúpil na liečenie. Zdalo sa, že terapia bola úspešná, avšak 13. júla 2013 bol herec nájdený mŕtvy. Predávkoval sa heroínom a alkoholom. Mal 31 rokov.


John Candy

 

John Candy sa narodil v roku 1950 a o herectvo sa živo zaujímal už počas štúdia žurnalistiky. Vo filmoch účinkoval od počiatku 70. rokov a jeho doménou sa stali najmä komédie.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Zahral si v kúskoch, ako Bratia Bluesovci, Heavy Metal, Prázdniny v Amerike, Obchodník hrôzy, Kokosy na snehu, Sám so strýkom Buckom či Sám doma. S manželkou Rosemary mali dve deti. John Candy zomrel na srdcový kolaps 4. marca 1994. Mal 43 rokov.


Paul Walker

 

Paul Walker sa narodil v roku 1973 a už od detstva účinkoval v reklamách, pričom už od dvoch rokov pôsobil v modelingu. V televíznych seriáloch sa začal objavovať v roku 1985. Spomenúť môžeme diela, ako The Young and the Restless či Highway to Heaven. Objavil sa aj v celovečerákoch Pleasantville či Varsity Blues.

 

Najväčšiu slávu mu priniesla rola Briana O'Connera zo série Rýchlo a zbesilo. Zahral si však aj v dobrodružnom filme Do hlbiny, dráme 8 statočných či vojnovej dráme Zástavy našich otcov od Clinta Eastwooda. Jeho posledným filmom je Rýchlo a zbesilo 7 z roku 2015.

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Okrem herectva sa Walker venoval aj humanitárnej činnosti, konkrétne založil organizáciu na pomoc obetiam Haiti po zemetrasení v roku 2010. Osudným sa mu stal 30. november 2013 a následná autonehoda.

 

Automobil havaroval do lampy pouličného osvetlenia a následne vzbĺkol. Walker aj s kolegom a priateľom Rogerom Rodasom, ktorý šoféroval, zahynuli. Paul Walker nás navždy opustil vo veku 40 rokov.


Philip Seymour Hoffman

 

Charizmatický Philip Seymour Hoffman sa narodil v roku 1967 a dlhé roky patril k najvýraznejším predstaviteľom vedľajších úloh. Strihol si úlohy v obľúbených a oceňovaných dielach, ako Boogie Nights, Happiness, Patch Adams, Big Lebowski, Magnolia Talentovaný pán Ripley či Punch-Drunk Love.

 

Prelomovým bodom v jeho kariére bola biografická dráma Capote, kde Hoffman stvárnil kultového spisovateľa Trumana Capoteho.

 

Táto rola mu vyniesla zlatú sošku Oscara. Nominovaný bol aj za svoje výkony vo filmoch Súkromná vojna pána Wilsona, Pochybnosti a Majster.

 

Herci, ktorí nás opustili príliš skoro. Osudnými sa im stali depresie, drogy, zdravotné problémy či nehody

 

Objavil sa aj v obľúbenej sci-fi sérii Hry o život, ťaživej surreálnej dráme Synecdoche, New York od Charlieho Kaufmana a prepožičal hlas postave osamelého židovského muža s Aspergerovým syndrómom v dojemnom animáku Mary a Max.

 

Dlhé roky sa potýkal s problémami s drogami, ktoré sa mu napokon stali osudnými. Zomrel 2. februára 2014 na predávkovanie heroínu, kokaínu, amfetamínu a bezodiazepínov. Mal 46 rokov.

 

Je nám jasné, že do výberu sme nezaradili veľké množstvo skvelých hercov, ktorí nás opustili príliš skoro. Chceli sme však priniesť - podľa nás - najzaujímavejšie talenty a zamerali sme sa najmä na hercov, ktorí nás opustili pomerne v nedávnej dobe a najviac nás ich odchod zasiahol.

 

Kto z uvedených hercov a herečiek patrí k vašim obľúbencom?

Ohodnoť článok
805
Zdroj: csfd.cz, topix.com