Mysteriózne ladená psychologická dráma The Tale vychádza zo skutočného príbehu režisérky a scenáristky Jennifer Fox. Spočiatku som snímke nevenoval prílišnú pozornosť, avšak miernu zvedavosť vo mne ukážky vzbudiť dokázali. Napriek tomu však film plával mimo moju pozornosť.

 

Potom sa však na film zosypala chvála kritikov a ja som sa rozhodol, že The Tale dám šancu. A ešteže som tak urobil. Čakal ma totiž silný príbeh, ktorý veľmi citlivo, ale napriek tomu pomerne nekompromisne rozoberá veľmi nepríjemné témy.

 

48-ročná Jennifer (Laura Dern) je úspešnou dokumentaristkou a vyučuje na univerzite. Jedného dňa ju rozruší nervózny telefonát jej matky (Ellen Burstyn). Tá objavila Jenniferinu školskú prácu, ktorá popisuje jej vzťah so starším mužom, keď mala Jennifer 13 rokov.

 

Keď mala 13 rokov, prežila vzťah so starším mužom. The Tale je emocionálnym príbehom o traumatických spomienkach (Recenzia)

 

Jennifer sa následne vracia v spomienkach do minulosti, na leto, ktoré strávila v letnom tábore pani G. (Elizabeth Debicki), kde sa spolu s ostatnými mladými dievčatami zdokonaľovala v jazdectve.

 

Jej spomienky sú príjemné a takmer idylické, ale keď sa pustí do pátrania, zistí, že počas toho leta sa na tom tábore niečo stalo. Niečo, čo Jennifer vytesnila.

 

The Tale je fascinujúcou drámou, a to nielen tým, ako otvorene sa zaoberá mimoriadne traumatickými udalosťami.

 

Jennifer Fox na jednej strane predstavuje portrét ženy, ktorej sa stalo niečo príšerné, okrem toho sa však zameriava aj na spôsob, akým funguje pamäť a ako si spomienky často idealizujeme, prípadne ich dobrovoľne vymazávame, len preto, aby sme vôbec dokázali ďalej normálne žiť.

 

Keď mala 13 rokov, prežila vzťah so starším mužom. The Tale je emocionálnym príbehom o traumatických spomienkach (Recenzia)

 

Film je veľmi dômyselne natočený, návraty do hrdinkinho detstva a pohrávanie sa s tým, nakoľko sú jej spomienky presné, pôsobí zaujímavo a originálne. Divák je tak v neustálom napätí z toho, čo sa vlastne v to leto odohralo.

 

Svojím spôsobom mi The Tale pripomenul vojnový animák Valčík s Bašírom, hoci žánrovo ide samozrejme o úplne odlišné diela. V oboch je však na prvom mieste pamäť a potlačené či zahmlené spomienky.

 

Jennifer Fox patrí poklona za to, že dokázala túto náročnú látku uchopiť tak komplexne. Zbytočne netlačí na emócie diváka, ani sa ho nesnaží za každú cenu šokovať. O to silnejší a emocionálnejší jej príbeh je. Ešte väčšiu silu mu potom dodáva fakt, že toto všetko Jennifer Fox naozaj prežila.

 

Treba spomenúť aj vynikajúce herecké výkony. Najmä Laura Dern v titulnej úlohe je perfektná a maximálne uveriteľná. Výbornú prácu však odviedla aj Isabelle Nélisse, ktorá stvárnila jej 13-ročné ja a mala naozaj náročný part.

 

Keď mala 13 rokov, prežila vzťah so starším mužom. The Tale je emocionálnym príbehom o traumatických spomienkach (Recenzia)

 

Zahrala ho však bez zaváhania. Netreba však zabudnúť ani na Elizabeth Debicki, Johna Rittera a Ellen Burstyn. Všetci sú vo svojich rolách skvelí.

 

The Tale je pomaly rozprávanou psychologickou drámou, avšak píše sa mi o nej pomerne ťažko. Toto sústo skrátka musí každý stráviť sám. Najlepšie teda urobíte, ak si snímku rovno pozriete a necháte ju v sebe dozrievať. Garantujem vám, že z mysle ju tak rýchlo nedostanete. 8,5/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
11