Už je to pár rokov, čo sme v slovenských kinách videli Dannyho a jeho partiu sympatických podvodníkov. Či už okrádali slizkých majiteľov obrovských kasín v Las Vegas alebo sa snažili vyrovnať skóre s profíkmi vo vlastnej brandži, vždy so sebou priniesli dávku vtipu a vydarenej chémie medzi jednotlivými členmi.

 

Tentokrát nastupuje na scénu Debbie (Sandra Bullock), mladšia zo súrodencov Oceanových, no s rovnakým talentom pre zavádzanie a klamstvo, typickým pre jej staršieho brata. Podobne ako on, aj Debbie dá dohromady skupinku talentovaných jednotlivcov s citom pre zločin. Ich cieľom je jeden z najprestížnejších bálov, Met Gala.

 

Každoročne sa v Metropolitan Museum of Art v New Yorku koná vychytený večierok, kam je pozvaná elitná skupina novodobej “aristokracie”. Počas noci plnej luxuxu, pozvaní hostia predvádzajú najexkluzívnejšie kúsky od prestížnych módnych návrhárov, so šperkami a doplnkami dosahujúcimi ceny astronomických výšin. Jedným z nich je aj tzv. Toussaint, náhrdelník z trezoru klenotníctva Cartier v hodnote 150 miliónov dolárov.

 

Práve tento šperk je cieľom premyslenej lúpeže Debbie a jej siedmich kumpánok.

 

Debbie sa vybrala v šľapajách svojho staršieho brata. Okradne vás o čas alebo jej ho s nadšením podarujete? (Recenzia)

 

Sandra Bullock sa vracia po trojročnej odmlke na filmové plátna, aby sa chopila úlohy ústrednej protagonistky. So sebou prináša aj ansámbel prvotriedneho ženského hereckého talentu, ktorým Hollywood momentálne prekypuje.

 

Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna a Helena Bonham Carter sú v kombinácii so Sandy B. na oko kvalitnými ingredianciami na prípravu chutného trháku. Výsledkom je však nevýrazná snímka bez špecifickej príchute.

 

Na predpremiéru som sa zodpovedne pripravil. Deň vopred som si doprial kombo Dannyho jedenástky a trinástky. Pripomenul som si unikátny štýl, v ktorom viedol pôvodnú trilógiu jej režisér, Steven Soderbergh. Strih, kamera a hudba dodali predchádzajúcim snímkam špecifickú atmosféru a vizuálnu príťažlivosť.

 

Soderbergh prenechal režisérsku stoličku nemenej kvalifikovanému Garymu Rossovi (Pleasantville, Hry o život). Pri najnovšom vstupe do sveta špičkových zlodejov som však spomenuté kvality postrádal. Kamera a strih žiadnym spôsobom nevytŕčali, a ani prinajmenšom nepovýšili celkový zážitok z filmu.

 

Debbie sa vybrala v šľapajách svojho staršieho brata. Okradne vás o čas alebo jej ho s nadšením podarujete? (Recenzia)

 

Osviežujúce jazzové prvky, spájajúce emóciu starého Las Vegas s modernou dobou, boli nahradené nevyráznou zmesou tónov. V divákoch mali zrejme navodiť atmosféru života vo Veľkom jablku. Avšak, ich neustále využitie v rámci podmazu jednotlivých scén, ma v istom momente dohnalo na hranicu iritácie.

 

Oproti svojím predchodcom scenáristi filmu taktiež ťahali za kratší koniec povrazu. Niektoré časti snímky boli recyklovanými verziami scén pôvodnej trilógie. Chýbala im však ich údernosť a originalita.

 

Pasáže pátrania po členoch tímu bývajú obľúbenou časťou filmov najrôznejších žánrov. Sú šikovným spôsobom, ako predstaviť nielen unikátne osobnostné črty jednotlivých hrdinov, ale aj ich špecifické schopnosti a kvality. V prípade Debbinej osmičky sú len nevýrazným, ba priam nudným prostriedkom na zhromaždenie náhodnej skupinky žien s okrajovo načrtnutou sériou schopností.

 

Dialógy medzi jednotlivými postavami v mojich ušiach žiadnym spôsobom nerezonovali, a nedodávali hrdinkám žiadnu pridanú hodnotu. A to je asi jeden z najväčších mínusov, ktorým táto snímka ovplýva.

 

Debbie sa vybrala v šľapajách svojho staršieho brata. Okradne vás o čas alebo jej ho s nadšením podarujete? (Recenzia) 

Pri skupine talentovaných a sympatických herečiek je naozaj nešťastné, aby vo Vás film nezanechal aspoň nejaký pocit, či už pozitívny alebo negatívny. Ak už teda odhliadneme od zvyšných faktorov. V mojom prípade sa však nedostal na žiadnu časť emočného spektra.

 

Titulná postava pôsobila arogantne, bez očarujúcej charizmy typickej pre jej staršieho brata. Cate Blanchett predstavovala planú verziu Rustyho Ryana, pôvodne stvárneného Bradom Pittom. Iskra medzi ňou a Debbie bola takmer neexistujúca. A ak dokážete zabudnúť na Galadriel vo filme, tak je niečo v neporiadku.

 

Svetlé body vo hviezdnom ansámbli predstavovali Anne Hathaway a Rihanna. Anne sa vcítila do role namyslenej a prostej herečky, na krku ktorej visel prepychový náhrdelník. Stvárnenie Daphne Klugerovej bolo osviežujúcim vybočením v jej filmografii. Rihanna zase pretavila dávku svojej skutočnej charizmy do postavy nadanej sexy hackerky.

 

Debbie sa vybrala v šľapajách svojho staršieho brata. Okradne vás o čas alebo jej ho s nadšením podarujete? (Recenzia)

 

Pochváliť by sa zrejme dali kostýmy a celkové aranžmá snímky. Eventuálne však pôsobili ako nevyhnutné pozlátko na inak fádnom príspevku vo svete tzv. “heist” filmov.

 

Moje zhodnotenie filmu by sa dalo označiť za príliš kritické a zrejme nereprezentuje dojmy väčšinového publika. Pravdepodobne nespadám do primárnej cieľovej skupiny, ktorú sa snaží snímka pritiahnuť do slovenských kinosál. Preto môžete predpokladať priaznivejšie hodnotenia od svojich kamarátov a známych. V mojich očiach sa však Debbie má čo učiť od svojho sofistikovanejšieho súrodenca. 5,5/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
11