47-ročný škótsky herec Ewan McGregor je pre filmové publikum  známy najmä vďaka postave obľúbeného Obi-Wana Kenobiho zo série Star Wars či drogovo závislého Marka Rentona z kultovej klasiky Trainspotting. Diváci môžu McGregora z jeho dlhej filmografie poznať z množstva komerčných projektov, no taktiež z komornejších filmov.

 

Tento sympatický chlapík začal o kariére herca uvažovať už v ranom veku, presnejšie v deviatich rokoch. V danej dobe ho pri sledovaní Star Wars IV inšpiroval jeho strýko Denis Lawson, hrajúci postavu jedného z najtalentovanejších pilotov odboja, Wedgea Antillesa. Ako sa neskôr ukázalo, láska k Hviezdnym vojnám je zdá sa v ich rodine dedičná.

Na Ewanovu úspešnú rolu Obi-Wana Kenobiho úsmevným spôsobom odkazuje aj jeho brat Colin McGgregor, bývalý pilot British Royal Air Force. Colinova letecká prezývka z čias RAF "Obi-Two" zábavným spôsobom zdôrazňuje ich bratskú súdržnosť, o akej mnoho súrodencov môže len snívať.

 


Ewanove herecké počiatky možno reálne sledovať už od jeho 16 rokov, kedy sa po štúdiu divadla na škótskom Morrison's Academy a po práci asistenta v zákulisí Perth Theatre presunul do Londýna, kde úspešne absolvoval Guildhall School of Music and Drama (ktorú vyštudoval aj Daniel Craig).

 

Šesť mesiacov po dokončení školy debutoval v televíznom seriáli Lipstick on Your Collar – písal sa rok 1993. V tom istom roku si ešte len ako 22-ročný zahral v seriáli Scarlet and Black po boku mladej, len o rok staršej, dnes už pomerne populárnej herečky Rachel Weisz.

 

Zlomové obdobie však malo prísť v roku 1994, kedy sa objavil v thrilleri kreatívneho Dannyho Boylea, Plytký hrob (Shallow Grave), a s režisérom naviazal aj na ďalšiu spoluprácu.

 

Tá prvá bola pre jeho kariéru dozaista veľmi cennou skúsenosťou, no mimoriadny úspech čakal McGregora až o 2 roky na to, kedy svet spoznal Trainspotting a Ewanovu postavu Marka Rentona (za rolu obdržal BAFTA Scotland Award v kategórii Najlepší herec).

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi

 

Pri premiére v USA táto dnes už kultová záležitosť vyvolala svojho času nemalý rozruch. Vtedajší senátor Bob Dole Trainspotting kritizoval za to, že svojím poňatím oslavuje užívanie drôg. Jeden by si pomyslel, že podobné tvrdenie môže vysloviť len človek, ktorý Boyleovu drámu ani nevidel.

 

K tomu sa mimochodom samotný senátor neskôr aj priznal. 


Film údajne posúdil len na základe lustrovania medzi recenziami. V spojitosti s filmom sa hercovi spája aj jedna pre niekoho nemilá, no pre Ewana vcelku zábavná príhoda. Krátku dobu po premiére snímky ho colníci kontrovali kvôli podozreniu z držania drôg. Túto udalosť však bral ako kompliment.

 

Načítať celý článok bezplatne
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
Chcem podporiť

Z celej situácie si herec veľkú hlavu zjavne vôbec nerobil a okrem čerstvých úspechov v kariére sa mu zadarilo aj v osobnom živote. Na jednom z natáčaní v roku 1995 spoznal francúzsku návrhárku Eve Mavrakis, ktorú si následne aj vzal.

 

Spoločne sa postupom času stali rodičmi štyroch detí, vrátane jedného adoptívneho. Na znamenie ich zväzku a lásky k rodine si McGregor nechal na pravé rameno vytetovať meno svojej ženy i detí – štyroch dcér. Najstaršia z nich, Clara McGregor, má aktuálne už 22 rokov a so svojím otcom vychádza zjavne tak dobre, ako sa len dá.

 

 

Ako McGregor tvrdí, začiatky jeho slávy boli splneným snom, ku ktorému patril aj bláznivý život plný párty.

Miloval som to. Teda aspoň do momentu, kedy to muselo prestať – pitie a všetko. Pretože som si to príliš obľúbil. Zapáčilo sa mi to natoľko, že som nikdy nechcel, aby to vôbec skončilo, a tak som sa prebúdzal o siedmej ráno na miestach, kde som nikoho nespoznával," komentoval svoju búrlivú mladosť.

Neskôr však pochopil, že pravé šťastie v ňom vytvoril až rodinný život.

Preto sa vždy snažil, aby si jeho dcéry boli otcovej lásky dobre vedomé. „Snažil som sa uistiť, že moje dcéry cítia, ako sú pre mňa veľmi dôležité, a že si na ne zakaždým nájdem čas – myslím, že to je jedna z najpodstatnejších vecí, ktoré môže otec urobiť," vyjadril sa na margo rodičovských povinností McGregor.

 


Po boku svojej ženy a vtedy ešte len trojročnej dcérky Clary v roku 1999 hlasným spôsobom zaklopal na dvere Hollywoodu. Stvárnenie postavy mladej verzie Obi-Wana Kenobiho v prequely The Phantom Menace zvýraznilo tohto sympatického Škóta v očiach širokého publika. 

 

Jeho popularita sa druhou (Attack of the Clones) a treťou časťou (Revenge of the Sith) z rokov 2002 a 2005 už následne iba zväčšovala.

Aj počas prudkého nárastu slávy sa ale stihol venovať divadlu. Medzi rokmi 1998 až 1999 stvárňoval postavu Malcolma Scrawdykea v hre Little Malcolm and His Struggles Against the Eunuchs od dramatika Davida Halliwella, ktorú režíroval jeho strýko Denis Lawson.

 

Priebežne sa však objavil aj vo skvelom vojnovom filme Ridleyho Scotta Black Hawk Down (2001), v milovanom muzikáli Moulin Rouge či v Burtonovej výbornej fantasy dráme Big Fish (2003).

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi
Herectvo bolo odjakživa pre Ewana vášňou i povolaním, no za nemenej vzrušujúce hobby z jeho života možno označiť motocyklistiku. Zážitky z ciest McGregora a jeho priateľa Charleyho Boormana boli zaznamenané prostredníctvom knihy, no zároveň aj skrz dvojicu seriálov s názvom Long Way Down (2007) a Long Way Round (2004).

 

Počas oboch dlhosiahlych "tripov" na motorke sa tejto dvojici a ich kameramanovi Claudio von Plantovi podarilo precestovať desiatky tisíce kilometrov. V jednotlivých epizódach si spoločne s nimi zajazdil dokonca aj Ewanov brat Colin.

V dokumentárnom projekte Ewan McGregor: Cold Chain Mission (2012) do tretice McGregor zasadol na motorku, no taktiež na loď či do lietadla, aby doručil jedlo a vakcínu do postihnutých oblastí Indie, Nepálu a Konga. Na cestu sa podujal ako jeden z ambasádorov UNICEF.

 

Za jeho prínos divadlu a charite v roku 2013 dokonca obdržal titul Officer of the Order of the British Empire.

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi

 

V roku 2007 sa v jednej z častí britskej talk show Parkinson doznal k dlhodobej abstinencii. K tomuto rozhodnutiu sa prinútil začiatkom milénia, kedy by sa sám podľa všeobecných pomerov mohol označiť za alkoholika.

Kombinácia života manžela, otca a pijana jednoducho nešla v žiadnom prípade dohromady. Preto zo svojho života odstránil to, na čom mu zo spomínanej trojice záležalo najmenej.

Z ďalších rokov si z McGregorovej kariéry spomeňme komédiu s Jimom Carreym, I Love You Phillips Morris (2009), Polanskiho politický thriller The Ghost Writer (2010), katastrofický príbeh o tsunami Nič nás nerozdelí (2012) či "reunion" so starou partiou v pokračovaní kultového Trainspotting (2017).

 

Návrat ku starej partii však nebol pre herca až taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad mohol zdať. Ewan totiž od svojich 17 rokov nebýval v rodnom Škótsku (podobne ako jeho postava), a preto mal pochybnosti o svojom vžití sa do role "pravého Škóta".

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi
O svojich pocitoch pred natáčaním sa rozpovedal v jednom neskorších rozhovorov nasledovne: „Zo všetkých postáv Škótov, ktoré som hral, je postava Rentona ako Škóta tou najtypickejšou. A zrazu som si pomyslel – Do r*ti! Čo ak to nezvládnem? Čo ak už niesom tým pravým Škótom?"

Situácia s natáčaním Trainspotting 2 bola pozoruhodná aj kvôli dlhodobo trvajúcemu sporu medzi režisérom Dannym Boyleom a Ewanom. S Dannym sa po natáčaní Trainspottingu pohádali a prestali sa rozprávať. O niekoľko rokov neskôr spolu išli v prvej triede lietadlom, no ani jeden sa neodvážil tomu druhému prihovoriť.


V lete zo Šanghaju v roku 2009, kde sa obaja zúčastnili miestneho filmového festivalu, sedeli v prvej triede štyria ľudia. McGregor, jeho žena Eve, Stephen Daldry (režisér oscarového Predčítača s Kate Winslet) a Boyle. Ewanova manželka a Daldry sa však pomaly začínali ukladať k spánku a McGregora napadlo – že by prišla tá správna chvíľa na udobrenie sa?

„Daldry zhasol svetlo a išiel spať, Eve zhasla svetlo a išla spať, no a ja som len sedel s Dannym na druhej strane uličky. Uvažoval som, že toto by mohol byť ten moment, kedy sa o všetkom porozprávame a hodíme to za hlavu," opisoval situáciu Ewan. Ani jeden sa však k činu neodhodlal, a tak sa udobrili až pri natáčaní v roku 2017.

Z poslednej doby ale nesmieme samozrejme zabudnúť ani na vyzdvihnutie jeho stvárnenia postáv bratov Emmita a Raya Stussyovcov z 3. série kriminálneho seriálu Fargo, ktoré mu priniesli Zlatý glóbus.

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi

 

V roku 2017 si okrem úspechu v podobe spomínaného ocenenia zažil aj ťažké chvíle s manželkou Eve Mavrakis, s ktorou sa rok na to rozviedol. Počas natáčania Farga sa stihol dať zároveň dokopy s krásnou Mary Elizabeth Winstead, v seriáli hrajúca jeho partnerku Nikki. Herečka bola za vzťah s Ewanom kritizovaná ako "rozbíjačka rodiny".

V priebehu roku 2018 s Ewanom počítame v romantickom filme Zoe od režiséra Drakea Doremusa (Equal s Kristen Stewart, Nicholasom Houltom a Guy Pearceom) a v komédii Born to Be King, kde si zahrá vedľa na Oscara nominovanej Kate Hudson.

Svoj hlas prepožičal do animáku The Land of Sometimes a hlavnú postavu stvárnil v rodinnej snímke Christopher Robin, ktorá sa do našich kín dostane už 23. augusta (srpen). Ďalej sa objaví aj v horore Doctor Sleep (2020), kde si zahrá dospelú verziu Dannyho Torrencea, syna vražedného Jacka Nicholsona z Kubrickovej klasiky Shining.

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi
McGregor podľa vlastných slov kariéru herca nikdy neľutoval a dal do nej všetko. Z výnimočných a nezabudnuteľných postáv tohto charizmatického chlapíka je jeho vnútorná vášeň pre umenie viac než badateľná.

 

Či už sa mu podarilo hviezdiť v špičkovej hollywoodskej produkcii, alebo v komornejších snímkach, zakaždým pracoval s plným nasadením, ktoré sa odrazilo aj na jeho výkone.

 

Najväčšia škótska filmová hviezda od čias Seana Conneryho. Aj takto býva označovaný charizmatický Ewan McGregor alias Obi-Wan Kenobi
Záverom sme si pre vás vybrali päť bonusových zaujímavostí týkajúcich sa Ewanovej filmovej kariéry, ktoré si už zhrnieme len v skratke.

 

  • Slávny herec Jude Law bol kedysi Ewanovým spolubývajúcim a do dnešného dňa sa ich možno označiť za blízkych priateľov
  • Počas natáčania Star Wars: Episode I - The Phantom Menace musel McGregor pri bojových scénach neustále napodobňovať zvuky pri zrazení svetelných mečov. George Lucas Ewanovi síce viackrát vysvetlil, že zvukové efekty rinčiacich mečov budú pridané neskôr, no herec sa naďalej jednoducho "nechal unášať" zápalom boja
  • V III. epizóde Star Wars je Obi-Wan ako pilot označovaný krycím menom Red Leader. Pod rovnakou prezývkou vystupovala v epizóde VI aj postava Wedgea Antillesa, ktorú hral McGregorov strýko Denis Lawson
  • Od epizódy I si McGregor veľmi rýchlo osvojil boj so svetelným mečom. Podľa hlavného koordinátora kaskadérov prvej časti Star Wars Nicka Gillarda bol v tomto ohľade rýchlejším učňom než ktokoľvek z hercov a či akýkoľvek člen kaskadérskeho oddelenia
  • Svojej manželke a deťom zakázal, aby ho navštevovali počas natáčania vojnového filmu Black Hawk Down. Obsah snímky totiž považoval za príliš násilný a krvavý
Ohodnoť článok
42
Zdroj: biography.com, afactaday.com, nytimes.com, wikia.com, heavy.com, standard.co.uk, thefamouspeople.com, lifetimetv.co.uk, celticlife.com, theguardian.com, collider.com, imdb.com
Foto: PolyGram Filmed Entertainment, Columbia Pictures, BBC Two, 20th Century Fox, Warner Bros.