Meno Donald Glover by ste ako fanúšikovia modernej pop kultúry mali v roku 2018 dozaista poznať. Iba nedávno sa predstavil v najnovšom záreze zo Star Wars univerza o Hanovi Solovi, kde zosobnil mladého Landa Calrissiana (pričom existuje šanca, že niekedy v budúcnosti dostane jeho postava vlastný spin-off), a to samozrejme nie je všetko.

 

Objavil sa v Spider-Man: Homecoming a jeho malá rola naznačuje, že sa stane súčasťou MCU ako záporák Prowler. Ďalej ste ho mohli vidieť v Marťanovi či Magic Mike XXL a neznámy vám určite nie je ani komediálny seriál Community.

 

K tomu všetkému má pod svojim umeleckým aliasom Childish Gambino na konte (okrem iného) jeden z najlepších a najšokujúcejších songov a videoklipov roka

 

Čo však množstvo našincov prehliada, je jeho vlastný seriál produkovaný pod televíziou FX s názvom Atlanta, ktorý rozhodne stojí za to. Za prvú sériu ma doma dva Zlaté glóbusy a dve ocenenia Emmy. Pýtate sa prečo?

 
Pretože disponuje vynikajúcimi postavami a našľapaným humorom, ktorý sa nebojí byť poriadne morbídny. Všetko to vyvažuje emočne silnými scénami a v istých častiach dokáže byť aj surrealistický, metaforický a úderný.

 

Cudzie mu pritom nie sú ani hororové prvky a vy už len podľa tohto opisu tušíte, že vôbec nejde o obyčajný seriál. K tomu si pripočítajte skvelú réžiu, famózne herecké výkony, približne pol hodinové epizódy a o zábavu máte postarané.

 

Atlanta je jedným z najlepších seriálov posledných rokov, ktorý ťa kráľovsky pobaví čiernym humorom, emočne zdrví, ale aj vystraší

 

Príbeh nasleduje partičku mladých ľudí z chudobnejších štvrtí Atlanty. Alfred "Paper Boi" Miles (Brian Tyree Henry - Boardwalk Empire) je začínajúci raper, ktorý nahral poriadne horúci song a ľudia si ho pomaličky začínajú všímať.

 

Každý správny raper však potrebuje manažéra. Tejto úlohy sa snaží zhostiť Al-ov bratranec Earnest "Earn" Marks (Donald Glover), no sám nemá žiadne kontakty či vedomosti o chode hudobného priemyslu.

 

Earnovi naviac komplikuje život fakt, že jeho prioritou nie je len kariéra jeho bratranca, ale aj jeho dcérka Lottie a bývalá priateľka Vanessa Keefer (Zazie Beetz - Deadpool). Stálu partu následne uzatvára večne zamyslený kliďas a konšpirátor Darius (Lakeith Stanfield - Get Out, Selma).

 

Bojíte sa, že seriál je iba o drsnom živote amerického rapera? Môžem vás ubezpečiť, že sa mýlite. Alfredova a Earnova kariéra slúži iba ako materiál, ktorý spája všetky postavy na obrazovke a v skutočnosti je poriadne v úzadí. Skvelá hip-hopová hudba síce dopĺňa atmosféru (pričom si v seriáli zahrali napríklad hviezdni Migos), ale príbeh ako taký sa točí okolo ľudí, ich emócií a života.

 

Osobne sa mi ešte nestalo, aby som si počas prvej desiatky pol hodinových epizód dokázal tak obľúbiť ľudí, o ktorých toho v podstate vieme strašne málo. Atlanta skrýva hneď viacero tajomstiev, ktoré sú nám pomaličky dávkované, a ktoré neboli doposiaľ zodpovedané.

 

Aj tak však dej pomaly a metaforicky odkrýva svoje karty, pričom niekedy vás zasiahne priamo do srdca. Ako príklad môže okrem iných slúžiť ôsma epizóda, vzdávajúca úctu Alfredovej - a pravdepodobne aj hercovej - mŕtvej mame. Tá je aj napriek svojej komornosti neuveriteľne silná a nabitá dojímavou symbolikou. 

 

Atlanta je jedným z najlepších seriálov posledných rokov, ktorý ťa kráľovsky pobaví čiernym humorom, emočne zdrví, ale aj vystraší

 

Seriál však neskĺza do depresívnej roviny. Jeho devízou je neuveriteľne trefný a v mnohých prípadoch aj poriadne čierny a morbídny humor. Ten v mnohých prípadoch perfektne komentuje spoločenské problémy dnešnej Ameriky, konkrétne v belošskej, ale aj v černošskej komunite.

 

Napríklad siedma epizóda prvej série s názvom B.A.N, z ktorej pochádza aj táto nezabudnuteľná scénka. Iným príkladom totálnej grotesknosti je epizóda kde sa Alfred snaží ostrihať u svojho excentrického holiča Bibbyho.

 

Zaujímavosťou je, že prvá spomínaná epizóda totálne narúša zaužívaný seriálový koncept a celá pol hodinka pôsobí ako reálna show v televízii. Koncept však narúšajú aj iné časti. Šiesta epizóda druhej série zobrazuje Dariusa, ktorý sa snaží vyzdvihnúť klavír u tajomného Teddyho Perkinsa.

 

Nebudeme vám o nej nič bližšie prezrádzať, ale vedzte, že šikovne pracuje s hororovými postupmi a husiu kožu naháňajúcim napätím.

 

Seriálu dodáva po technickej stránke šmrnc aj Gloverov dvorný fenomenálny režisér Hiro Murai, s ktorým Donald spolupracuje už niekoľko rokov pri tvorbe svojich videoklipov. Mimochodom o tom, že im to bohovsky svedčí sa môžete presvedčiť napríklad pri klipe na piesne Sweatpants, Sober či už spomínanej This is America

 

Okrem réžie samozrejme vyniká scenár, kde všetko aj napriek svojej občasnej šialenosti pôsobí prirodzene, držiac postavy pri zemi vo veľmi ľudskej a citovo odhalenej podobe.

 

 

Je ťažké opísať, ako veľmi Atlanta narúša očakávania diváka. Treba ju jednoducho vidieť a užiť si celé predstavenie na vlastné oči. 

 

Nemusíte sa báť. Nemusíte byť fanúšikom hip-hopu na to, aby ste ju dokázali stráviť. Dokonca nemusíte byť ani znalcom sociálnej situácie v Spojených štátoch. Stačí, ak budete mať otvorenú myseľ a necháte sa unášať Gloverovým talentom.

 

Atlanta prináša nezabudnuteľné postavy, ktoré si zamilujete už po prvých epizódach, perfektne dávkovaný humor, neuveriteľne osobné momenty, inteligenciu a aj časti, na ktoré budete vyjavene zízať kvôli ich forme či využitým žánrovým prvkom.

 

Doposiaľ je vonku 21 časti rozdelených do dvoch sérií, pričom tretia zatiaľ potvrdená nebola, no vzhľadom na ohlasy divákov a kritikov ju dozaista môžeme očakávať. Skúste dať Atlante šancu a my vám garantujeme, že to rozhodne neoľutujete.

 

S pokojným svedomím si odo mňa seriál odnáša silných 8.5/10 za prvú sériu a rovných 9/10 za druhú, pričom to po druhom pozretí možno vyletí ešte o pol bodík vyššie.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
2