Pod radarom - Zaujímavosti

Lego príbeh 2 a Ralph Rozbi-To 2 použili rovnaký vtip. Rovnosť pohlaví a uťahovanie si zo stereotypov silných mužských hrdinov je na mieste

Disney svojím vtipom trafilo klinec po hlavičke a môžeme rátať s tým, že ženské postavy v animákoch budú silnejšie a sebestačnejšie.

11. jún 2018, 3:12
zdroj: Disney
11. jún 2018, 3:12

MeToo a súboj za rovnosť pohlaví a rás v Hollywoode sa už premietal aj do animákov. Rovnako ako Warner so svojím Lego príbehom 2, aj Disney s pokračovaním Wreck-It Ralph zabŕdlo do stereotypu silných chlapských hrdinov, ktorí musia vždy zachrániť "stratenú princeznú".

 

V prípade Lega pritom šlo situáciu, kedy všetko odmakala žena, no hrdinom bol aj tak muž. 

 

A pritom tieto stereotypy vytvárajú samotní scenáristi a režiséri už dlhé desiatky rokov. Je možné, že sa blýska na lepšie časy a ženské postavy už ani v animákoch nebudú také bezradné a odkázané na pomoc urastených chlapov?

 

Ťažko povedať. Minimálne nás ale teší, že si na ne tvorcovia posvietili už priamo v traileroch. 

 


Vo Wreck-It Ralph 2 sa Vanellope ocitá v miestnosti plnej Disney princezien, ktoré si overujú, či patrí medzi nich. A aj keď s nimi nemá spoločné magické schopnosti, rozprávanie so zvieratami či komplexy z únosov, spája ich iné.

 

Pri všetkých si ľudia myslia, že všetky ich problémy vyriešil až príchod silného muža. Očividný žart a pomrknutie na vlastnú históriu sa napĺňa v momente, kedy ju princezné uznajú za svoju. 

V The Lego Movie 2 sa zase mimozemšťan nechápavo pýta Wildstyle, ako je možné, že hrdinom je on, keď to celé odmakala ona. Celé je to o tom, že muži dostávajú vo filmoch a nepochybne vo veľkej miere aj v animákoch oveľa viac zásluh, než by mali. 

 

Ste radi, že sa na podobné stereotypy začína poukazovať?
Áno, ženské postavy v animákoch by konečne mali byť ocenené za zásluhy, ktoré vykonali
65 hlasov
Nie, doteraz to fungovalo na tomto formáte a nechcem, aby mali ženy v animákoch rovnaké postavenie ako muži
59 hlasov
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.