Aziz Ansari je známy najmä ako vedľajšia postava s menom Tom Haverford z fantastického mockumentary Parks and Recreation. Tento Američan s indickým pôvodom priniesol na streamovaciu platformu Netflix jeden z najlepších seriálov, aké tam dnes môže bežný divák nájsť.

 

Na scenári sa podieľal so svojím kamarátom Alanom Yangom, s ktorým ho okrem herectva spája aj imigrácia rodičov z rodných krajín, ktorí sa rozhodli odísť za lepším životom do Spojených štátov.

 

Ansari ako režisér, scenárista a herec v hlavnej úlohe disponuje zaujímavou kompozíciou: sarkazmus sa mieša so satirou, smútok s úprimným šťastím a podobne. Slovo, ktoré vystihuje Master of None je úprimnosť.

 

Najlepší komediálny seriál za rok 2016 podľa Critics Choice Awards sa venuje rasizmu vtipnou formou, kde poukazuje napríklad na fakt, aké je to mať inú farbu pleti v spoločnosti ovládanej belochmi. 

 

Približne polhodinové epizódy ubehnú neuveriteľne rýchlo, za čo môže najmä podmanivý príbeh doplnený o ľudsky humorné situácie inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré sa Azizovi stali aj v skutočnom živote.

 

Rasizmus a sexizmus ako vtip, dennodenné problémy bežných ľudí a neuveriteľne silné témy, vďaka ktorým si seriál Master of None zamilujete 

Dej sa točí okolo relatívne mladého Američana s menom Dev Shah, ktorý je neúspešným hercom v New Yorku. Dá sa povedať, že Ansari tu hrá seba samého, odetého do oveľa menej úspešného šatu. 

 

Devovi rodičia sa presťahovali z chudobnej Indie do Ameriky, aby mohli svojmu jedinému synovi dať lepšie vzdelanie a celkovo lepší život.

 

Zaujímavosťou je, že rodičia hlavnej postavy, Deva, sú aj skutočnými rodičmi Aziza Ansariho. Tí nie sú hercami a účasť v projekte od Netflixu tak pre nich bola obrovská výzva.

 

Dev má skvelú partiu kamarátov, pozostávajúcu z Briana (Kelvin Yu), Denise (Lena Waithe) a Arnolda (Eric Wareheim).

 

Tento vzrastom nízky, no srdcom a apetítom veľký muž sa presadzuje ako herec v rôznych reklamných spotoch, pretože sa mu nedarí presadiť sa v serióznych rolách. 

 

Popri tom musí riešiť vzťahy s nábožensky založenými rodičmi, ale napríklad si aj hľadať životnú partnerku. Dev už cíti, že vo svojom veku by mal byť na vyššej úrovni, ako je sex na jednu noc cez Tinder. 

  Rasizmus a sexizmus ako vtip, dennodenné problémy bežných ľudí a neuveriteľne silné témy, vďaka ktorým si seriál Master of None zamilujete

 

To, čo robí z Master of None skutočnú seriálovú lahôdku je kritika spoločnosti a malé okamihy, s ktorými sa stotožní každý jeden z nás. Či už od vás otec chce, aby ste mu pomohli nastaviť tablet, z vašej novej známosti sa vykľuje psychopat alebo vás niekto predbehne v rade na obľúbenú zmrzlinu, a tak sa mu vyspíte so ženou.

 

Uznávame, to posledné sa trochu vymyká kontrole, ale inak je Dev presne ako my ostatní. Nedokáže si vybrať reštauráciu, kde bude jesť, alebo uprednostní návštevu kina pred večerou s rodičmi. 

 

Trefne je tu podaná najmä téma rasizmu a sexizmu. Spomenúť môžeme napríklad 4. epizódu prvej série, kde je Dev na kastingu odmietnutý kvôli "málo indickému prízvuku".

 

Nielen v tejto časti si tvorcovia uťahujú z absurdných, rasistických, no bohužiaľ zaužívaných ideálov, ktorých sa ľudia v modernej dobe držia. Ďalej je poukazované na ironický fakt, že v jednom seriáli nemôže hrať viac ako 1 Ind, pretože by sa naň nikto nepozeral. 

 

Kontrastne k tomu je zložená skupinka Devových kamarátov, kde okrem jeho priateľky Rachel je jediným belochom v skupine Devov najlepší kamarát, obézny Arnold. Vtipne sa narába aj so stereotypmi, kde práve Arnold zobrazuje podľa Ansariho typického Američana – bieleho, obézneho a roztomilo naivného. 

 

Rasizmus a sexizmus ako vtip, dennodenné problémy bežných ľudí a neuveriteľne silné témy, vďaka ktorým si seriál Master of None zamilujete

 

Master of None sa vám vryje pod kožu spôsobom, akým sa prezentuje. Reálne situácie bežných ľudí, ktoré sa navzájom líšia v detailoch, ale majú rovnakú hĺbku. 

 

Prvá séria sa zameriava na spomínané otázky rasizmu a sexizmu, zato druhá sa posunula nielen kvalitou, ale aj vybranými témami o level vyššie. Narážam na epizódu The Thanksgiving, ktorej samotný názov naznačuje, akým smerom sa bude príbeh uberať.

 

Devova dlhoročná kamarátka Denise je totiž lesba a prakticky celá časť je venovaná jej vlastnému coming out storyDev ju ako kamarát vždy podporoval, ale jej matka nebola stotožnená s dcérinou orientáciou, pretože si myslí, že jej dcéra nie je "normálna". 

 

Autori projektu však do citlivej témy opäť zakomponovali jemný humor, a tak sa na niečo tak osobné, ako byť prijatý vlastnými rodičmi, dá pozerať aj s nadhľadom. Nanajvýš zaujímavý je odlišný pohľad na vec, a to, keď každý rok privedie Denise na večeru novú priateľku, aby ju predstavila rodičom.

 

Na celom projekte od Netflixu je vidieť, že autori sa do remesla vyznajú, o čom svedčí úvodná časť druhej série. Tá je kompletne celá venovaná filmovej klasike Zlodeji bicyklov z roku 1948, čomu je prispôsobený aj čiernobiely vizuál.

Nájsť môžete aj množstvo odkazov na tvorbu Michelangela Antonioniho, Federica Felliniho, ale aj rôzne staré talianske filmy, ako napríklad L'Avventura (1960)

 

Prvá epizóda druhej série je okorenená tradične o milý a skutočne oddychový humor, obohatený o prvky ľudskosti. Napríklad keď stratíte číslo od dievčaťa, a viete, že už ju nikdy neuvidíte. 

 

Rasizmus a sexizmus ako vtip, dennodenné problémy bežných ľudí a neuveriteľne silné témy, vďaka ktorým si seriál Master of None zamilujete

 

Úvodné časti druhej série sa odohrávajú v slnkom zaliatom Toskánsku, kde sa Master of None aj reálne natáčalo. Ansari sa do talianskej vinárskej oblasti aj skutočne na chvíľu presťahoval, aby tu mohol hodnoverne zachytiť atmosféru toho, čo miluje: jedlo, jedlo, a opäť jedlo.

 

Aj tu vzniklo niekoľko humorných momentov, ktoré boli kvôli svojej absurdnosti zobrazené aj vo výslednom produkte. Konkrétne ide o scénu, keď sa pri ceste autom s kamarátom Arnoldom zasekli v úzučkej, typicky talianskej uličke. Situácia sa reálne stala Ansarimu a Wareheimovi, keď hľadali lokácie na filmovanie. 

 

Ak by som mal Master of None porovnať s niečím, čo ste už mali možnosť vidieť, zrejme by to bol film Lost in Translation (2003). Smútok cez slzy s úžasným odkazom a dobrou atmosférou, kedy vás pri sledovaní zaleje príjemný, hrejivý pocit, že všetko bude v poriadku. 

 

Vzťah si vytvoríte ku každej jednej postavičke, no garantujeme, že Ansariho stvárnenie Deva a Wareheimovho bucľatého Arnolda jednoducho budete zbožňovať.

 

Zároveň sa vám na tvári nielen vyčarí úsmev po každej vtipnej scénke, keď sa spoznáte v mnohých trápnych, no o to pravdivejších situáciách z bežného života. 

 

Rasizmus a sexizmus ako vtip, dennodenné problémy bežných ľudí a neuveriteľne silné témy, vďaka ktorým si seriál Master of None zamilujete 

V roku 2015 vyšla prvá séria s 10 časťami a už o dva roky neskôr k nám dorazila séria druhá s rovnakým počtom epizód. O tej môžeme pokojne povedať, že je ešte lepšia. 

 

Na tretiu sériu sa stále čaká, a bolo by obrovským sklamaním, ak by nevznikla, pretože Master of None sa radí na popredné priečky najzaujímavejších seriálov posledných rokov. Počin dokonca vyhral cenu Emmy za nejlepší scenár v komediálnom žánri.

 

Ak teda máte voľnú polhodinku a chuť si pozrieť niečo, čo vás úprimne rozosmeje, alebo aspoň prinúti sa hlúpo usmievať, Master of None s Azizom Ansarim je tou pravou voľbou. Prvá séria je za 9/10, tá druhá už za 9,5/10.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
0
Zdroj: Netflix