Pred tromi rokmi nás prvé Sicario rozsekalo. Malo úžasnú atmosféru, prekvapivý príbeh a skvostných hercov. Aj vďaka nemu sa Denis Villeneuve definitívne zaradil medzi redakčných miláčikov. 

 

Pokračovanie si síce nikto z nás nevedel predstaviť, ale keď ho ohlásili, začali sme sa naň tešiť. Navyše výborné trailery rozptýlili aj našu skepsu ohľadom zmeny režiséra.

 

Podarilo sa teda kvalitatívne nadviazať na nedávny prekvapivý hit?

 

Agent Matt Graver (Josh Brolin) dostáva vo svojom boji s drogovými kartelmi novú úlohu. Znovu kontaktuje pomstychtivého Alejandra (Benicio Del Toro). Jeho úlohou je naoko uniesť dcéru drogového bossa Isabel (Isabela Moner). Všetko sa však zvrtne a Alejandro sa musí stať ochrancom dcéry človeka, zodpovedného za smrť jeho rodiny.

 

Sicario 2 je kvalitným a napínavým akčným thrillerom. Ako pokračovanie skvelej jednotky však neobstojí (Recenzia)

 

Day of the Soldado nie je v žiadnom prípade zlým filmom. Remeselne je na úrovni, herci robia česť svojej profesii a príbeh je takisto silný. Je tu však jeden veľký problém. Ide o pokračovanie Sicaria. A originál je v každom ohľade omnoho lepší. 

 

Nový režisér Stefano Sollima (Suburra) sa síce snaží, no chýba mu pevná ruka a cit svojho predchodcu. V úvode síce použitím satelitných snímkov alebo nočného videnia odkazuje na výrazové prostriedky prvého filmu, no neskôr sa od nich odchýli a ide vlastnou cestou. Ale iba na prvý pohľad.

 

Na ten druhý je jasné, že sa všetci snažia vytvoriť podobnú atmosféru pomocou postupov, ktoré nie sú navlas rovnaké, no stále dostatočne podobné. A to nikdy nie je dobre.

 

Tvorcovia sa možno mohli uchýliť k radikálnejšiemu kroku a svoj počin úplne odlíšiť. Aspoň by tak diváci neinklinovali k večnému porovnávaniu, ktoré je v tejto podobe nevyhnuteľné. 

 

Pomalé tempo síce ostalo zachované, no nezabudnuteľná atmosféra sa nevrátila. Príliš rozvláčne rozprávanie tak občas prepadá do nudy. Dariusz Wolski (Piráti z Karibiku) je skvelý kameraman, no jeho svietenie ani kompozície (sa v tomto prípade) tým Deakinsovim nevyrovnajú.

 

Sicario 2 je kvalitným a napínavým akčným thrillerom. Ako pokračovanie skvelej jednotky však neobstojí (Recenzia)

 

Hudba veľmi dobre dokresľuje dianie na plátne, no najsilnejšie funguje, keď sa ozvú staré motívy zosnulého Jóhanna Jóhannssona. 

 

To isté platí aj pre hercov. Brolin aj Del Toro sú vo svojich úlohách ako doma, no už nemajú čím prekvapiť. Navyše tu chýba element, ktorý zastupovala naposledy Emily Blunt. Diváka nemá kto svetom cynických postáv previesť a navyše nie je s kým sympatizovať.

 

Najväčším hereckým prekvapením tak ostáva mladučká Isabela Moner. Ukazuje, že komplikovaný charakter jej ide lepšie než pobehovanie medzi robotmi v päťke Transformers. Ale ani ona nereprezentuje dostatočné opozitum k špinavému svetu, kde sa príbeh odohráva.

 

Sicario 2 je kvalitným a napínavým akčným thrillerom. Ako pokračovanie skvelej jednotky však neobstojí (Recenzia)

 

Najhoršie z toho však vychádza scenár Taylora Sheridana. Má síce hlavu aj pätu, dokonca niekoľko skvostných dialógov, no chýba tu dostatočný moment prekvapenia.

 

Stáva sa tak zbytočnou nastavovanou kašou, ktorú môžeme odpúšťať pri pokračovaniach bezmyšlienkových blockbusterov, ale nie pri podobne ambicióznych dielach.

 

Ako ste si všimli, tak väčšina negatívnych reakcií v tejto recenzii vyplýva z toho, že Soldado sa nevyrovná jednotke. Našťastie však má aj mnoho dobrého. Niektoré pasáže majú správny švih aj napätie. A napríklad akčné scény (najmä útok na kolónu alebo expozícia s atentátmi) sú prvotriedne. 

 

Kritika na jednotlivé zložky je takisto dôsledkom spomienok na originál. Inak ide o prvotriedne remeslo. Keby sa upravilo pár viet v scenári, mohlo ísť o samostatný projekt a dojmy z neho by boli omnoho pozitívnejšie.

 

Sicario 2 je kvalitným a napínavým akčným thrillerom. Ako pokračovanie skvelej jednotky však neobstojí (Recenzia)

 

Aj tak by však nešlo o žiadny skvost, ale "iba" nadpriemernú žánrovku. To síce nie je úplne málo, no ťažko by sa nadšene odporúčala. Emócie nie sú dostatočne silné, aby ospravedlňovali až príliš pomalé rozprávanie a dramatickým vrcholom chýba tá pravá osudovosť. 

 

V závere sa navyše pohybujeme až v príliš štylizovaných vodách. Objavuje sa tu nepríjemne klišé a záverečná scéna patrí viac do adaptácie komiksu, než do thrilleru s pokusom o presah.

 

Sicario 2: Soldato je zbytočným sequelom. To by až tak nevadilo, keby sa kvalitou a jednotlivými tvorivými zložkami priblížil k svojmu predchodcovi. Ale nepriblížil. Ponúka síce dve hodiny kvalitnej hollywoodskej filmárčiny, no chýba tu skutočný zápal a niečo nečakané.

 

Ak sa vám prvý diel nepáčil a pripadal vám dokonca nudný, dvojka vás zničí. Ak ste fanúšikom Villeneuvovho počinu, skúste to. Možno budete spokojnejší ako my. Výsledných 6,5/10 tak berte ako latku, ktorú je možno číselne veselo podliezať aj preskakovať. 

 

Sicario 2 je kvalitným a napínavým akčným thrillerom. Ako pokračovanie skvelej jednotky však neobstojí (Recenzia)

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
15
Foto: Sony Pictures