Slnečné a horúce leto práve začalo a my sa už nevieme dočkať vytúženého odpočinku pri mori. Niektorí z vás sa v týchto chvíľach pripravujú na výlet do rušného mesta s priateľmi. Možno ste dali prednosť návšteve starobylých pamiatok, poznávaniu kultúry krajiny alebo vyhľadávate divoký jazdu po miestnych baroch.

 

Svet ponúka nespočetné množstvo možností kam vycestovať, a preto vám prinášame 10 filmov, ktoré môžu byť inšpiráciou pre vašu nasledujúcu dovolenku a na chvíľu vás vytrhnú z každodennej reality.

 

Roman Holiday (1953)

 

Prázdniny odštartujeme romantickou klasikou v hlavnom meste Talianska s pôvabnou Audrey Hepburn a šarmantným Gregorym Peckom.

 

Princezná Ann je unavená zo spoločenských udalostí, a tak sa počas návštevy Ríma vzbúri proti kráľovským povinnostiam. Utečie do ulíc, kde sa zoznámi s americkým reportérom Joeom, s ktorým prežije nezabudnuteľný deň v rozprávkovom meste.  

 

Ak sa nenecháte odradiť čiernobielou snímkou, neprídete tak o zážitok z rímskych pamiatok a ruchu mesta. Joe a Ann nasadnú na skúter a povodia nás po tých najznámejších turistických miestach, akými sú napríklad Koloseum, Fontána di Trevi či Panteón na námestí (Piazza della Rotonda).

 

 

Copenhagen (2014)

 

Neviete sa rozhodnúť do akej európskej metropoly sa oplatí vycestovať? Po vzhliadnutí dobrodružnej drámy Copenhagen budete mať jasného favorita.

 

Do hlavného mesta Dánska sa pozrieme s Williamom (Gethin Anthony) ktorý sa po týždňoch cestovania naprieč Európou vydáva pátrať po rodinných koreňoch.

 

Chce nájsť dedka, ktorého nikdy nestretol a odovzdať mu list svojho zosnulého otca. Na ceste ho sprevádza kamarát a miestna servírka z hotela.

 

Partia vás na bicykloch prevedie po dánskych atrakciách a užijete si plnohodnotnú exkurziu po Kodani, pričom skončíte minimálne s cestovateľským plánom na najbližší mesiac.  

 

 

Midnight in Paris (2011)

 

Krásy Paríža vám odhalí scenárista Gil (Owen Wilson), ktorý tam cestuje na dovolenku so snúbenicou a s jej rodičmi. Gil si nevie rady s písaním nového románu, až kým sa mu nenaskytne príležitosť vychutnať si nočné mesto bez spoločnosti. 

 

Odbitím polnoci sa francúzske uličky premenia na raj plný literárnych idolov a svetoznámych umelcov. Okrem toho mu učaruje Adriana (Marion Cotillard), milenka Pabla Picassa a hneď tak prestane myslieť na vlastnú snúbenicu.

 

Režisér Woody Allen nám ponúka zájazd do zlatého veku umenia a literatúry. Necháme sa unášať parížskymi uličkami vo dvojici a započúvame sa do zvukov jazzu 20. rokov. Ruku na srdce, kto z vás nemá chuť si okamžite objednať letenku do Paríža?

 

 

Call Me by Your Name (2017)

 

Zabudnite na zdĺhavé putovanie do kopcov či na nekonečné rady pred najväčšou atrakciou mesta. Rodina Perlmanovcov nás prenesie na Taliansku riviéru 80. rokov. Ak ste pôžitkári chutného jedla a fanúšikovia vidieku, odporúčame túto letom nabitú drámu.

 

Spisovateľ André Aciman sa postaral o román zobrazujúci homosexuálny vzťah medzi dvoma mužmi, ktorý sa oplatí vidieť.

 

Dej sa odohráva v talianskom sídle, kde 17-ročný Elio (Timothée Chalamet) trávi prázdniny s rodinou. Situácia sa zmení príchodom amerického asistenta Olivera (Armie Hammer), ktorý prišiel na letnú stáž.

    

Okrem excelentných výkonov dvoch hlavných postáv sa nechajte unášať renesančným prostredím lombardského regiónu a pokojnou dovolenkou pri bazéne.

 

 

National Lampoon’s Vacation (1983)

 

Bláznivú jazdu po USA zažijete jedine s Griswoldovcami. Rodinka si pre vás pripravila netradičnú dovolenku bez štipky nudy a v sprievode humorných situácií.

 

Clark Griswold naplánuje výlet pre celú rodinu do zábavného parku Walley World. Na ceste autom ich čaká séria malých katastrof, s ktorými sa budú musieť popasovať, aby napokon dorazili do cieľa.

 

Žiadna komédia nie je vhodnejšia na začiatok prázdnin než práve táto zábavná snímka s Chevym Chaseom. Učaruje vám slnečná California, národný park Grand Canyon a ďalšie pozoruhodné zákutia Ameriky.

 

 

Before (trilógia)

 

Režisér Richard Linklater (Boyhood) nám prináša cestovateľskú jazdu prostredníctvom troch filmov o romantickom vzťahu v priebehu takmer dvoch dekád.

 

Prvá časť (Before Sunrise) začína náhodným stretnutím Američana Jesseho (Ethan Hawke) a Francúzky Céline (Julie Delpy) vo vlaku z Budapešti do Viedne. Uvidíte, ako sa počas jedného dňa dvaja cudzinci navzájom poznávajú a zbližujú.

 

V ďalšej časti (Before Sunset) sa stretnú po deviatich rokoch a povodia vás po romantických uličkách Paríža. Svoju púť zavŕšia v poslednom filme (Before Midnight) na dovolenke v Grécku. Nenechajte si ujsť túto pohodovú trilógiu so sympatickým párom a očarujúcimi zastávkami po Európe.

 

  

The Way, Way Back (2013)

 

Letné dobrodružstvo prežijete so 14-ročným Duncanom (Liam James), ktorý cestuje na dovolenku k moru so svojou matkou, s jej panovačným priateľom a jeho protivnou dcérou.

  

Uzavretý Duncan nájde útechu v tajnej brigáde vo vodnom parku, kde ho zamestná manažér Owen (Sam Rockwell). Owenov priateľský prístup mu postupne dodáva sebavedomie a pomôže mu vysporiadať sa s nepríjemnou rodinnou situáciou.

 

Dráma The Way Way Back o útrapách dospievajúceho chlapca vás rozosmeje a chytí za srdce svojím dojemným príbehom. Na tanečné kreácie a vtipné zážitky hlavného hrdinu tak skoro nezabudnete.

 

 

A Good Year (2006)

 

Milovníci vína a francúzskeho vidieku by nemali vynechať túto drámu v réžii Ridleyho Scotta natočenú podľa románu spisovateľa Petera Maylea.

 

Po smrti strýka sa londýnsky bankár Max dozvie, že zdedil jeho zámok a vinice v Provensalsku. Cestuje na miesto, kde strávil detstvo, aby predal nehnuteľnosť a rýchlo prišiel k peniazom. Krátko po príchode mu skrížia plány nečakané udalosti a Max začína prehodnocovať vlastný život.

 

Vstúpte s nami do prostredia vinohradníctva a malebných dediniek v spoločnosti krásnej herečky Marion Cotillard a herca Russella Crowea.

 

    

Avanti! (1972)

 

Do Talianska opäť zavítame s romantickou komédiou Avanti!. Baltimorský obchodník Wendell (Jack Lemmon) prichádza na ostrov Ischia pre pozostatky svojho zosnulého otca. Počas cesty stretne londýnsku predavačku Pamelu (Juliet Mills), ktorá tam mieri pre telo mŕtvej matky.

 

Na mieste sa obaja dozvedia, že ich rodičia zahynuli spoločne pri autonehode a dlhé roky boli tajnými milencami. Príbeh sa skomplikuje, keď z márnice zmiznú telá rodičov a dvojica sa do seba nečakane zamiluje.

 

Nemusíte mať obavy, zaľúbenci sa nebudú zdržiavať iba v luxusnom hotelovom apartmáne. Wendell a Pamela nie sú žiadni nudní snobi, vyskúšajú si plavbu loďou alebo sa nahí okúpu v mori.   

 

 

Already Tomorrow in Hong Kong (2015)

 

Z Európy sa presunieme do exotickejšej časti sveta, objavovať krásy ázijskej kultúry. Romantické prechádzky po uliciach Hongkongu zažijeme s Američankou čínskeho pôvodu Ruby (Jamie Chung) a emigrantom Joshom (Bryan Greenberg)

 

Návrhárka hračiek a investičný bankár sa zoznámia v miestnom bare. Vzájomná príťažlivosť a sympatie nenechajú na seba dlho čakať, avšak ich cesty sa napokon rozdelia. Dvojica sa náhodne stretne o rok v tom istom meste, lenže za iných okolností.

 

Ako dopadnú ďalšie nočné potulky sa dozviete na konci filmu. Za zmienku stoja nevšedné miesta, vďaka ktorým sa môžete nechať pohltiť atmosférou čínskych štvrtí.

 

 

Bonus: Lilo & Stitch (2002)

 

Na záver sme vybrali dobrodružný animák, odohrávajúci sa na pôsobivom ostrove s piesočnými plážami, palmami a hudbou Elvisa Presleyho. Roztomilý a vtipný príbeh Lilo a jej kamaráta Stitcha si od prvej chvíle zamilujete.

 

Genetický experiment v podobe malej mimozemskej bytosti uniká z vesmíru a stroskotá na planéte Zem. Ocitne sa na Havaji, v psom útulku, odkiaľ si ho vezme malé dievčatko menom Lilo. V domnienke, že ide o čudný druh psa, ho pomenuje Stitch a ukáže mu, aké je dôležité mať rodinu.

 

Napriek kreslenému formátu môžete rozpoznať známe havajské miesta, najmä v časti, keď Lilo a Stitch jazdia po ostrove na bicykloch. Pomocou hudby, miestnych tradícií a pestrofarebných scén sa dokážete naladiť na tú správnu exotickú vlnu.    

 

 

Veríme, že sme vás dostatočne naladili na dovolenku a dúfame, že ste si vybrali destináciu, ktorú tento rok rozhodne navštívite. Vo svete kinematografie vzniklo zopár snímok vhodných na teplé večery s pohárom vína či na rande pod nočnou oblohou. Stačí si len vybrať a spríjemniť si voľné chvíle letným filmovým zážitkom.

Ohodnoť článok
14
Zdroj: nytimes.com, bustle.com, imdb.com, warnerbros.com, rogerebert.com