Akčná filmová séria Mission: Impossible baví divákov už dve dlhé dekády. Od roku 1996 sme sa dočkali piatich celovečerných zárezov, z ktorých každý bol špecifický rukopisom iného režiséra.

 

Navyše, s výnimkou pokračovania Mission: Impossible II (ktoré mám aj napriek vlažným recenziám úprimne rád), si všetky filmy držia prevažne pozitívne až nadšené reakcie fanúšikov i kritikov, pričom väčšina z nich zaknihovala úspech aj na poli tržieb.

 

Tento rok však nastala zmena. Po prvýkrát v histórii série sme tak svedkami toho, že jeden tvorca natočil rovno dve časti Mission: Impossible.

 

Najlepší akčný film roka a vrchol série. Mission: Impossible - Fallout siaha k dokonalosti (Recenzia)

 

Je ním talentovaný Christopher McQuarrie a vy už veľmi dobre viete, že reč je o nesmierne očakávanom Mission: Impossible – Fallout. McQuarrie sa po vzore predošlého dielu (Rogue Nation) opäť postaral aj o scenár, dal dokopy obsadenie s množstvom staronových tvárí a detaily príbehu poctivo udržiaval pod rúškom tajomstva.

 

Parádnymi trailermi dokonale vnadil na ďalšie nezabudnuteľné dobrodružstvo Ethana Hunta (Tom Cruise) a ja po projekcii môžem s čistým svedomím a obrovským nadšením prehlásiť, že na Fallout rozhodne len tak ľahko nezabudnem.

 

Najnovšie Mission: Impossible je totiž po všetkých stránkach vynikajúcim blockbusterom, ktorý vás v úvode zdrapne za pačesy a potom vezme na vyše dvojhodinovú prehliadku poctivej a špičkovej filmárčiny so všetkým, čo k nej patrí.

 

Tempo pomerne svižne naberie na obrátkach a už vás viac nepustí. Častokrát sa dokonca ani nebudete vedieť poriadne nadýchnuť, za čo môže najmä obrovská nálož priam neuveriteľnej akcie.

 

Najlepší akčný film roka a vrchol série. Mission: Impossible - Fallout siaha k dokonalosti (Recenzia)

 

Ak ste si však mysleli, že zverejnené zákulisné videá a informácie o všakovakých kaskadérskych kúskoch, ktoré sa Tom rozhodol absolvovať celkom sám, boli iba polopravdami či šikovnými reklamnými ťahmi, nemohli ste sa mýliť viac.

 

McQuarrie a Cruise všetky akčné scény premysleli do toho najmenšieho detailu, postupne ich naplánovali, vyšperkovali a nakoniec natáčali dovtedy, kým neboli dokonalé. A na plátne je to aj sakramentsky vidieť.

 

Všetky tie fantastické a dychberúce akčné momenty sú navyše tak precízne nasnímané, až máte pocit, že ste s Ethanom priamo v centre diania. Nuda teda divákovi naozaj nehrozí. No to ani núdza o napätie, ktoré by sa v mnohých prípadoch dalo krájať.

 

Nemalý podiel má na tom bezpochyby aj skladateľ Lorne Balfe a jeho rôznorodé hudobné motívy. Tie sú podľa potreby výrazné, ostré, ale aj jemné a melodickejšie, takže dodávajú každej scéne ten správny náboj. Balfe taktiež pekne pracuje s ústredným motívom série.

 

Najlepší akčný film roka a vrchol série. Mission: Impossible - Fallout siaha k dokonalosti (Recenzia)

 

McQuarrie však myslel naozaj na všetko, a tak nám doručil napríklad aj surový pästný súboj bez prítomnosti akéhokoľvek hudobného doprovodu. Už si ani nespomínam, kedy naposledy som si akciu vo filme takto veľmi užil. No Mission: Impossible – Fallout nie je iba o tom.

 

Osobne ma príjemne prekvapila skutočnosť, že snímka dokáže byť v istých situáciách aj patrične citlivá a bez menších problémov vyvolá potrebné emócie. Myslím si ale, že túto stránku ocenia hlavne znalci a priaznivci série.

 

Keď teda Ethan práve nemusí nikam utekať a dianie pred vašimi očami sa trochu upokojí, prihlási sa o slovo príbeh. Nechcem však príliš zachádzať do detailov a pokaziť vám skvelý zážitok, tak iba prezradím, že Ethana dobehne minulosť a bude musieť čeliť následkom svojich predošlých rozhodnutí.

 

Najlepší akčný film roka a vrchol série. Mission: Impossible - Fallout siaha k dokonalosti (Recenzia)

 

Vedzte však, že príbeh prináša zopár nečakaných prekvapení, takže menšia rekapitulácia starších častí by pred návštevou kina určite nebola na škodu. A to najmä piateho Mission: Impossible s podtitulom Rogue Nation.

 

Fallout má totiž s týmto dielom spoločného oveľa viac, než s akýmkoľvek iným so série, hoci odkazuje aj na ďalšie. No ako človeka, ktorý spomedzi všetkých doterajších častí považoval za tú vôbec najlepšiu práve Rogue Nation, ma návrat McQuarrieho skutočne potešil.

 

Jeho vážnejšie podanie Mission: Impossible je presne mojou šálkou kávy a som naozaj rád, že tento tón preniesol aj do šestky. Akurát s tým rozdielom, že vyššie spomínanú akciu povýšil ešte o úctyhodný kus smerom k dokonalosti.

 

Čo sa hereckých výkonov týka, tu sa asi nemá zmysel veľmi rozpisovať. Tom Cruise ako Ethan Hunt riskuje život pre naše pobavenie a výborne sa na to pozerá, jeho IMF tím je opäť raz zábavný, zohratý a chémia medzi všetkými postavami funguje na jednotku.

 

Najlepší akčný film roka a vrchol série. Mission: Impossible - Fallout siaha k dokonalosti (Recenzia)

 

Henrymu Cavillovi rola vskutku sadla, Vanesse Kirby to mimoriadne svedčí a krásna Švédka Rebecca Ferguson si ma zas a znova totálne omotala okolo prsta. Taktiež kvitujem dostatok priestoru pre viaceré vedľajšie postavy (Ving Rhames, Michelle Monaghan). Jediný výraznejší problém mám so záverom filmu.

 

Tomu síce nechýba klasická osudovosť v štýle Mission: Impossible, nemôžem sa ale zbaviť pocitu, že ak by sa pri finálnom súboji trošku ubralo z plynu a veľkoleposti, bol by som ešte spokojnejší a už by mi nič nebránilo ísť s hodnotením do plných.

 

Aj napriek tejto chybičke krásy som ale z Mission: Impossible – Fallout absolútne unesený. Režisér Christopher McQuarrie aj tentokrát potvrdil svoj cit pre detail a naservíroval čistú filmovú radosť plnú napätia, praktických efektov a v neposlednom rade strhujúcich akčných sekvencií, ktoré by sme v dnešnej dobe hľadali len ťažko.

 

Tom Cruise evidentne nestarne a ja sa už nemôžem dočkať, čo ako Ethan Hunt predvedie najbližšie. Ak sa dá latka ešte niekam posunúť, Tom dozaista cestu nájde. A vôbec by som sa nenahneval, keby sa McQuarrie a agenti IMF spojili aj do tretice.

 

Najlepší akčný film roka a vrchol série. Mission: Impossible - Fallout siaha k dokonalosti (Recenzia)

 

Pre fanúšikov série Mission: Impossible je teda kino jasnou voľbou. Čo najväčšie plátno je samozrejme výhodou. Pokiaľ ste však náhodou nevideli ani jednu časť a podobné snímky vás príliš nezaujímajú, na Fallout vás po všetkých tých vyčerpávajúcich riadkoch už asi viac nenalákam.

 

No snímku určite odporúčam každému, kto dokáže oceniť poctivé remeslo a zápal pre doručenie čo najkvalitnejšieho diváckeho zážitku. Nech už daný človek preferuje akýkoľvek žáner.

 

A ak sa túto misiu predsa len rozhodnete prijať, možno budete zo sály odchádzať rovnako spokojný ako ja. 9,5/10

 

Najlepší akčný film roka a vrchol série. Mission: Impossible - Fallout siaha k dokonalosti (Recenzia)

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
21