Premiéra akčného Mission: Impossible - Fallout je už niekoľko málo dní za nami, hoci určite sa stále nájde mnoho takých, ktorí sa do kina ešte len chystajú. My sme snímku už videli, no a pokiaľ ste čítali našu nadšenú recenziu, tak už veľmi dobre viete, že ide o absolútnu pecku.

 

Návštevu kina teda odporúčame všetkými desiatimi. Filmu sa navyše darí aj na poli tržieb. V poradí šiesty diel totiž zaznamenal najúspešnejší otvárací víkend v rámci celej série. A my mu to nesmierne prajeme.

 

Ak ste ale Fallout už mali možnosť vidieť aj vy, určite ste si všimli, že sa vo finálnom zostrihu neobjavili niektoré lákavé akčné scény z trailerov. Nie je tajomstvom, že sa snímka začala točiť bez poriadne vyladeného scenára.

 

Režisér Christopher McQuarrie v jednom z rozhovorov síce potvrdil existenciu akejsi osnovy, dodal však, že všetky ďalšie detaily vznikli až časom. Vystrihnuté akčné scény tak už nemuseli pasovať do hotového filmu, prípadne ich McQuarrie nepoužil z celkom iných dôvodov.

 

V dnešnom článku si priblížime štyri takéto scény a pokúsime sa prísť na to, prečo sa na strieborné plátna nakoniec nedostali. Najprv si ale pripomeňme samotnú ukážku.

 

 

Pokiaľ ste teda Mission: Impossible - Fallout ešte nevideli a nechcete si kvôli prítomnosti spoilerov pokaziť prekvapenie, odporúčame vám túto časť článku preskočiť.

 

Prvou spoločnou misiou Ethana Hunta (Tom Cruise) a Augusta Walkera (Henry Cavill) bolo dostať sa na parížsky večierok v Grand Palais, kde sa mal terorista John Lark stretnúť s postavou menom White Widow (Vanessa Kirby).

 

Vo filme dvojica agentov najprv absolvovala tzv. HALO zoskok z lietadla a potom sa spolu nepozorovane preplížili do davu. No ako nám ukázal trailer, Ethan sa dostal na párty prostredníctvom lana zachyteného na strope, vďaka ktorému sa zhúpol ponad hlavami prítomných.

 

A keďže po HALO zoskoku a následnom zhúpnutí sa príde ešte skvelý pästný súboj na toaletách, je možné, že už toho bolo pre McQuarrieho v tak krátkom časovom úseku príliš a jednu zo scén jednoducho vystrihol. Do úvahy však pripadá aj skutočnosť, že po natočení HALO zoskoku už scéna s Cruisom jednoducho nebola atraktívna.

 

Ako vyzeral pôvodný temný príbeh Mission: Impossible 6, ktoré scény z trailerov sa nedostali na plátno a prečo Jeremy Renner odmietol účasť?

 

Príbeh filmu sa po bláznivej naháňačke v Londýne presunie do Indie, kde sa Ethan a IMF tím vezú v aute smerom k Solomonovi Laneovi (Sean Harris), ktorý plánuje jadrový útok. Teraz sa ale zdá, že časť príbehu odohrávajúceho sa pravdepodobne krátko predtým bola odstránená.

 

Vyššie priložená ukážka nám totiž odhalila hneď niekoľko temnejšie ladených scén, ako napríklad Ilsin (Rebecca Ferguson) pohľad na mŕtve telo, krv kvapkajúcu zo zamrznutého ostnatého drôta, Ethana vstupujúceho do akéhosi bunkra a o čosi neskôr aj tím IMF stojaci okolo auta.

 

Vďaka indickej vlajke je jasné, že aj tieto momenty pochádzajú zo záverečnej tretiny filmu, no v kino zostrihu by ste ich hľadali iba márne. Je možné, že tieto zábery vysvetľujú, ako sa tím IMF dostal k vozidlu, ktorým sa následne po krajine presunul.

 

Bezvládne telá vojakov by zasa mohli indikovať, že sa okolo nich nedávno prehnal Solomon Lane. Ako v prípade Grand Palais, aj tentokrát teda mohlo ísť o scény, ktoré príbeh nijako neobohacovali, takže ich vystrihnutie dáva zmysel.

 

Ako vyzeral pôvodný temný príbeh Mission: Impossible 6, ktoré scény z trailerov sa nedostali na plátno a prečo Jeremy Renner odmietol účasť?

 

Jednou z najväčších kaskadérskych atrakcií v Mission: Impossible - Fallout bola bezpochyby scéna s helikoptérami. Ethan sa najskôr pomocou lana vyšplhal hore do kokpitu, prebral riadenie nad strojom a začal prenasledovať Walkera.

 

Fanúšikovia si tak mohli vychutnať úžasne natočené a perfektne prevedené akčné momenty, ktoré Tom Cruise zvládol celkom sám. No zatiaľ čo v snímke sa lietalo výhradne v blízkosti hôr, v závere traileru nám bol ponúknutý záber na Ethana, ako sa v kokpite rúti priamo do cesty nákladnému autu.

 

Nepoužitie tejto scény by sa dalo asi najjednoduchšie vysvetliť tým, že finále nikdy nemalo opustiť horské prostredie. A keďže po naháňačke s helikoptérami nasledoval ešte súboj na horskej vyvýšenine, zábery na lesnú cestu do celkového diania príliš nepasujú.

 

Ako vyzeral pôvodný temný príbeh Mission: Impossible 6, ktoré scény z trailerov sa nedostali na plátno a prečo Jeremy Renner odmietol účasť?

 

Pri horskom prostredí ešte na moment ostaneme, pretože posledná výraznejšia scéna, ktorá oproti traileru vo filme absentovala, odhaľovala lezenie Ethana Hunta a jeho následný pád. Ako ale po zhliadnutí snímky vieme, na striebornom plátne k ničomu takému nedošlo.

 

Skôr išlo iba o akési zamaskovanie reálneho finále, ktoré sa odohrávalo práve pri lezení na skalách. A keďže sa tam Ethan nenachádzal sám, dá sa predpokladať, že tvorcovia jednoducho nechceli prezradiť príliš veľa a vsunuli do ukážky tento záber s pádom.

 

Ako vyzeral pôvodný temný príbeh Mission: Impossible 6, ktoré scény z trailerov sa nedostali na plátno a prečo Jeremy Renner odmietol účasť?

 

Nasledujúce informácie síce s trailermi nesúvisia, no v riadkoch nižšie by sme ich kvôli spoilerom spomenúť nemohli. Začnime teda bozkom medzi Ethanom a Ilsou. Ten mnohí fanúšikovia v šestke očakávali, do filmu sa však nakoniec nedostal.

 

Aj keď scéna natočená bola. Vraj neplánovane a celkom inštinktívne. Jedným z dôvodov nepoužiť tento záber bola skutočnosť, že Ethan stále prechováva city k svojej exmanželke Julii (Michelle Monaghan). A režisér taktiež nechcel oslabiť postavu Ilsy.

 

McQuarrie s hercami debatoval ohľadom scény s bozkom dlhú dobu, no uvedomil si, že namiesto toho, aby urobila z Ilsy silnejšiu postavu, plní iba estetickú funkciu. Posilnila akurát Ethana. Ľudia jednoducho cítili vzťah s Juliou, takže bozk s Ilsou by celú situáciu len zbytočne komplikoval.

 

Režisér ale naznačil, že k romantickej linke medzi Ilsou a Ethanom môže pokojne dôjsť v ďalšej časti, keď už budú vyriešené city k Julii. A musíme uznať, že istá nejednoznačnosť vo vzťahu Ethana a Ilsy pomáha udržiavať príjemné napätie.

 

Ako vyzeral pôvodný temný príbeh Mission: Impossible 6, ktoré scény z trailerov sa nedostali na plátno a prečo Jeremy Renner odmietol účasť?

 

No finálny zostrih nakoniec opustil aj pôvodný tón snímky, ktorý bol podľa McQuarrieho oveľa temnejší. V skratke išlo o to, že hlavnou zápletkou filmu malo byť Ethanove prevzatie identity záporáka Johna Larka.

 

K tomu malo dôjsť po bitke na toaletách, kde zomrel muž vystupujúci ako Lark. V originálnej verzii mal tak Ethan preziať jeho identitu, vystupovať bez masky a vydržať v hraní záporáka oveľa dlhšie.

 

O svojej identite záporáka mal taktiež presviedčať ešte viac ľudí, kvôli čomu musel pre dosiahnutie svojho cieľa vykonať ďaleko temnejšie a strašnejšie veci. Oslobodenie Solomona Lanea bolo prvou z nich.

 

Tomovi sa táto myšlienka naozaj páčila a údajne pri jej rozvíjaní prišiel s niekoľkými poriadne temnými nápadmi, režisér si však uvedomil, že film sa nehýbal dopredu. Temnejšia linka pre Ethana totiž dostala ostatné postavy do úzadia.

 

Vo filme je ale pri niektorých scénach jasne vidieť, že McQuarrie a Cruise tento temný príbeh skutočne natáčali. Spomeňme aspoň dokonalú snovú sekvenciu v Paríži, keď Ethan postrieľa policajtov.

 

Aj toto McQuarrieho naučilo, že hranice postavy Ethana Hunta a série Mission: Impossible sú v podstate neobmedzené a vždy sa dá nájsť cesta pre nové smery.

 

Ako vyzeral pôvodný temný príbeh Mission: Impossible 6, ktoré scény z trailerov sa nedostali na plátno a prečo Jeremy Renner odmietol účasť?

 

V závere spoilerového teritória v krátkosti spomenieme ešte agenta Williama Brandta a jeho hereckého predstaviteľa Jeremyho Rennera, ktorý, ako už vieme, mal v čase natáčania Mission: Impossible - Fallout záväzky voči Avengers.

 

A keďže McQuarrie potreboval absolútnu slobodu a snímka sa menila v podstate za chodu, nevedel Rennerovi poskytnúť ani nejaký ten predbežný plán, podľa ktorého by sa zosúladili. Ponúkol mu však aspoň možnosť zahrať si v úvodnej scéne v Berlíne, kde plánoval Brandta zabiť.

 

Do úvahy síce prišiel ako prvý Luther (Ving Rhames), no režisér túto možnosť rýchlo zavrhol. Luther mal totiž umrieť už v prvom filme, Ving ale vtedy zašiel za Tomom a opýtal sa ho, prečo musí vždy zomrieť práve černoch. Tom s ním súhlasil, Luther prežil a dnes je z neho dôležitá súčasť série.

 

Z toho istého dôvodu teda McQuarrie Luthera nechcel zabiť ani v šestke. No chcel sa vyhnúť aj smrti Benjiho (Simon Pegg), takže Jeremymu navrhol, aby priletel na pár dní a natočil scény, v ktorej sa Brandta pri nepodarenej misii obetuje pre tím.

 

Renner však odmietol, nechal si otvorené dvere na návrat a režisér sa musel v úvode filmu uspokojiť iba so stratou plutónia a guľkami v Lutherovej nepriestreľnej veste.

 

Ako vyzeral pôvodný temný príbeh Mission: Impossible 6, ktoré scény z trailerov sa nedostali na plátno a prečo Jeremy Renner odmietol účasť?

 

Týmto riadkom končia príbehové spoilery z Mission: Impossible - Fallout, takže teraz môžete opäť bez obáv pokračovať v čítaní.

 

Ako už bolo naznačené na začiatku, Christopher McQuarrie mohol scény z filmu vystrihnúť z viacerých dôvodov, ktoré nemusíme poznať. No jedným z nich môže byť pokojne aj dĺžka snímky.

 

Tá dosahuje takmer dve a pol hodiny, takže bolo určite dôležité, aby najnovší diel Mission: Impossible držal po príbehovej stránke, nenudil diváka a dokázal ho baviť po celú dobu stopáže. A to sa vo výsledku podarilo na jednotku.

 

Koniec koncov, McQuarrie v nedávnom rozhovore prezradil, že verzia filmu pre testovaciu projekciu mala ešte o 23 minút viac. Zároveň dodal, že už počas natáčania si dobre uvedomoval, že mnohé z tých scén ostanú na podlahe v strižni. Hoci ich miloval a tvrdo na nich so všetkými pracoval.

 

Pokiaľ ale patríte k fanúšikom série a zberateľom Blu-ray či DVD nosičov, máme pre vás skvelú správu. Podľa režiséra sa totiž v bonusových materiáloch dočkáme niečoho špeciálneho. Údajne to však nebudú žiadne konkrétne scény, ale skôr nejaký zostrih záberov.

 

Celý rozhovor si môžete vychutnať hneď pod týmto textom.

  

K slovu sa však dostal aj hviezdny predstaviteľ hlavného hrdinu Tom Cruise, ktorý sa v krátkosti rozpovedal na tému, či Ethan Hunt vôbec niekedy zomrie. Vyjadril sa, že podľa neho je trvalá smrť Ethana priamo na plátne nemožná a nikdy k nej nedôjde.

 

Na strane druhej, Christopher McQuarrie si myslí, že ak by Huntova postava predsa len mala jedného dňa opustiť sériu, musela by byť jeho smrť zmysluplná:

 

Je to zaujímavé, no nevedel by som, ako to urobiť. Nevedel by som ho zabiť uspokojujúcim spôsobom. Myslím si, že je možné zabiť kohokoľvek a každá postava môže zomrieť, pokiaľ je to z nejakého dôvodu. Ide o to dať jej ušľachtilý koniec. Keď však postava zomrie, vtedy podľa mňa začnete cítiť nespokojnosť a pýtate sa, či bola jej smrť dostatočne ušľachtilá.

 

Ethan Hunt sa stal v priebehu dvoch dekád skutočne kultovým hrdinom filmového plátna, pričom Tom aj diváci si túto postavu nesmierne obľúbili. Herec už má síce 56 rokov, no absolútne nič zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by to mal v najbližších rokoch nadobro zabaliť.

 

Pevne teda veríme, že sa v budúcnosti dočkáme ešte niekoľkých ďalších prírastkov do série Mission: Impossible, ktoré nám budú aj naďalej v kinách vyrážať dych. Samozrejme, s nezničiteľným Tomom Cruisom v hlavnej úlohe.

Ohodnoť článok
13
Zdroj: screenrant.com, screenrant.com, collider.com, collider.com