Už trailery naznačovali, že v prípade televíznej minisérie Patrick Melrose sa bezpochyby dočkáme skvelého výkonu Benedicta Cumberbatcha v hlavnej úlohe. Ten si nás už v ukážkach dokonale podmanil, takže sme o ňom rozhodne nepochybovali.

 

Okrem toho tvorcovia sľubovali aj výdatnú porciu čierneho humoru, satiry, ale aj nefalšovaných emócií. Kritici si seriál zamilovali a konečne sme sa k nemu dostali aj my. Aký je verdikt?

 

Patrick Melrose vychádza z oceňovaných románov Edwarda St. Aubyna a v každej z 5 častí nám vyrozpráva dej jednej knihy. Začíname v roku 1982 a celý príbeh vrcholí v roku 2005.

 

Feťák a alkoholik Benedict Cumberbatch odkrýva vo výbornej minisérii Patrick Melrose krutú pravdu o anglickej smotánke (Recenzia)

 

Popri tom sa dočkáme aj viacerých flashbackov. Hlavným hrdinom je Patrick Melrose, člen anglickej smotánky, psychicky nevyrovnaný muž so samovražednými sklonmi. Je závislý snáď na každej dostupnej droge a obracia do seba jeden pohárik chľastu za druhým.

 

Dej odštartuje správa o úmrtí Patrickovho otca Davida (Hugo Weaving). Patrick príliš nesmúti, keďže jeho otec bol krutý a psychopatický tyran a matka Eleanor (Jennifer Jason Leigh) ho pred ním nedokázala ochrániť.

 

Jeho smrť však v Patrickovi vyvolá ťaživé spomienky na desivé detstvo a on si uvedomí, že pokiaľ sa chce raz a navždy dať dohromady, bude sa so svojou minulosťou musieť vyrovnať. Nech by to bolo akokoľvek bolestivé.

Zmienil som sa, že už z propagačných materiálov bolo jasné, že miniséria bude Cumberbatchovou hereckou jazdou a som rád, že som sa nesklamal. Celý projekt skutočne je do veľkej miery Benedictovou one man show, a to, čo predvádza, je naozaj veľké herecké majstrovstvo.

 

Či už jeho vyčíňanie v drogovom opojení, desivé abstinenčné príznaky, záchvaty bezmocného hnevu, emocionálne pasáže či ironické trúsenie hlášok. To všetko Cumberbatch zvládol maximálne hodnoverne. 

 

Feťák a alkoholik Benedict Cumberbatch odkrýva vo výbornej minisérii Patrick Melrose krutú pravdu o anglickej smotánke (Recenzia)

 

Hneď prvá epizóda nasadí absolútne šialené tempo, takže si divák vďaka rýchlym strihom, kamerovým nájazdom a psychedelickej atmosfére takmer automaticky vybaví Trainspotting od Dannyho Boylea.

 

Celý seriál sa však v podobne zbesilom štýle nenesie, čo ale neznamená, že by bol nudný. Práve naopak! Každá epizóda má svoj vlastný tón, ale všetky majú jedno spoločné: sú veľmi precízne a atmosféricky natočené, okamžite zaujmú a dokážu strhnúť. Plusom je aj výborná kamera, pôsobivé lokácie či rámovanie jednotlivých záberov.

 

Spomenul som, že Cumberbatch síce herecky dominuje, ale najlepšie je, že aj tá jedna epizóda (konkrétne hneď druhá), kde sa objaví len minimálne (keďže sa celý dej odohráva počas Patrickovho detstva) je absolútne geniálna a obsahuje priam thrillerovo mrazivé sekvencie.

 

A to najmä vďaka Hugovi Weavingovi, ktorý pôsobí neuveriteľne démonicky a stvárňuje takú odpornú kreatúru, že budete mať sto chutí vraziť mu päsťou do ksichtu. 

 

Výborný je aj scenár. Ten nám postupne odhaľuje, že Patrick nie je len nejaký zhýralý feťák, ale človek hlboko poznamenaný traumatizujúcim detstvom, ktorý drogami a alkoholom zaháňa veľkú samotu a bolesť.

 

Feťák a alkoholik Benedict Cumberbatch odkrýva vo výbornej minisérii Patrick Melrose krutú pravdu o anglickej smotánke (Recenzia)

 

Seriál sa teda dá vnímať ako veľmi silná odysea jedného človeka, ktorý sa kvôli dosiahnutiu vytúženého pokoja musí vyrovnať so svojimi démonmi. Okrem toho je však Patrick Melrose aj svižnou satirou o pretvárke, falošnosti a pokrytectve anglickej smotánky.

 

Pohľad je to realistický, silný a miestami mimoriadne vtipný. Niekto by seriálu možno mohol vyčítať, že je príliš krátky, ale osobne tento fakt nepovažujem za mínus.

 

Každá epizóda je vďaka tomu sústredená a nie je v nej jediného zbytočného záberu. Je fakt, že ak by sme dostali dvojnásobný počet dielov, tvorcovia by sa mohli trochu viac vyhrať aj s vedľajšími postavami, ale aspoň človek nemá pocit, že sa prešľapuje na mieste. 

 

Feťák a alkoholik Benedict Cumberbatch odkrýva vo výbornej minisérii Patrick Melrose krutú pravdu o anglickej smotánke (Recenzia)

 

Patrick Melrose je výborne natočenou a najmä herecky brilantnou jazdou, ktorej sa tých 5 hodín rozhodne oplatí venovať. Ide o dielo, ktoré dokáže byť ironicky ostré, vzápätí na to veľmi melancholické a emocionálne silné. Mimoriadne kvalitná záležitosť. 9/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
17