Pod radarom - Box Office

Jason Statham si so svojím Megalodonom odhryzol z kino tržieb a zosadil Fallout na druhé miesto. Dokáže sa však film zaplatiť? (Box Office)

Naša pravidelná rubrika je tu aj tento týždeň.

12. august 2018, 21:48
zdroj: Paramount Pictures
12. august 2018, 21:48

Po dlhšom čase sa hlásim zo sveta tržieb ja. Dušan má dnes voľno a ja som rád, že môžem opäť špekulovať. Už tradične vám ale odporučíme naše najčítanejšie články za uplynulý týždeň.

Do top pätky sa Tom Hardy prebojoval rovno dvakrát. Z 5. miesta číha správa o tom, že má herectva už plné zuby. Z prvého zase, že ak mu niekto na ulici odfotí jeho deti, na mieste ho zbije. 

 

Na 4. mieste sa nachádza kontroverzná novinka o Oscaroch. Nielenže sa niektoré kategórie už nebudú vysielať live celému svetu (udelia sa počas reklamných páuz), o "plešouna" sa po novom pobijú snímky v kategórii populárny film. Svoj názor na toto rozhodnutie Akadémie môžete vyjadriť tu.

 

Na 3. mieste je novinka o českej verzii Oteckov. Fakt, že sa v nich pozrieme na homosexuálny pár ste rozdýchavali skutočne ťažko.

 

2. najčítanejším článkom bola prvá informácia o Prcičkách 5. Jedna z herečiek sa totiž prekecla, že natáčanie by mohlo začať už tento rok.

 

Nestrácajme viac času, skočme hneď k tržbám. Tie ovládol podľa očakávania obrovský žralok súperiaci s Jasonom Stathamom. Predpoklady však boli menšie. 

Statham si z openingu v USA odniesol slušných 44 miliónov a celosvetovo zarobil 141 miliónov dolárov. Rozpočet údajne činil obludných 130 mega (aj keď to na filme nevidno), a tak na seba snímka bude zarábať ešte dlho. Veríme, že celkovo mohol film vyjsť Warner aj na 250 miliónov dolárov. 

 


Ak si však udrží silu, je možné, že tržby na náklady nakoniec budú stačiť. Nakoniec, najbližším blockbusterom podobných rozmerov bude o mesiac Predátor. Čaká nás síce ešte Mníška, no Meg bude zarábať aj naďalej.


Ide o jeden z najväčších openingov v Stathamovej kariére a nepochybne nepôjde o až tak veľký prepadák a omyl štúdia, s akým sa rátalo. Už nás len mrzí, že to vôbec nie je dobrý film, takže nám je aj jedno, ak na seba zarobí.

 

Keď už má Hollywood odvahu odklepávať takéto rozpočty pre takéto filmy, logicky by ich nemal potápať s priemernými režisérmi. Škoda.

 

Niekto však musel z rebríčka zostúpiť na druhé miesto. Síce to bolo jasné, no aj tak nás mrzí, že M:I – Fallout na vrchole nebude pokojne 4 ďalšie mesiace. Vynikajúci akčný film a ďalšie veľké plus v kariére Toma Cruisa musíte vidieť na striebornom plátne. 

Darí sa mu tam nielen kriticky, ale aj kasovo. Z Ameriky si aj v 3. víkende dokázal zarobiť 20 miliónov dolárov a celkovo sedí na sume 437 miliónov dolárov. Do konca svojej šnúry sa zrejme Ethan Hunt vyšplhá až k 700 miliónovej hranici a určite si tak na seba zarobí.

 

 

Siedma časť je nevyhnutná a my ju nakoniec aj potrebujeme. Už len, aby sa vrátil režisér Christopher McQuarrie a všetci začneme oslavovať. 

Najviac z celej série zarobila štvorka a päťka (694, respektíve 682 miliónov dolárov). Fallout má serióznu šancu oba diely prekonať, keďže svoju púť v kinách odštartoval s najlepšími číslami celej franchise. Budeme držať palce, aby to vyšlo. 

 

Na treťom mieste sa ocitol Disneyho Christopher Robin. Po dvoch týždňoch má na konte chabých 60 miliónov, no je treba poznamenať, že snímka ešte nepremiérovala v množstve zahraničných krajín. Tak či tak, Disney má značne smolný rok. 

 

Na 4. a 5. mieste sa nachádzajú horor Slender Man s čiernou komédiou a satirou BlacKkKlansman od Spikea Leeho.

 

Kriticky uznávaný film zarobil počas otváracieho víkendu viac ako 10 miliónov dolárov, pričom sa natočil za 15 (bez reklamy a všetkých tých skrytých nákladov). Snímka sa bezpochyby zaplatí a Spike Lee tak môže sláviť úspech, o akom sa mu už dlho ani nezdalo.

 


Po 8 týždňoch z rebríčka vypadla Rodinka úžasných 2 a na 10. mieste je marvelovka Ant-Man and Wasp. Disney však môže byť spokojné. Prvý menovaný má na konte takmer 1,1 miliardy dolárov, zatiaľ čo najmenší hrdina od Marvelu celkovo zarobí viac ako pol miliardy.

 

Aj tak však ide o menšie sklamanie. Predsa len, Marvel je zvyknutý na iné čísla a je možné, že tá trojka Ant-Mana vôbec nevznikne. Aj keď sa skôr prikláňame k názoru, že áno.

 

To je od nás pre tentokrát všetko. Pokiaľ sa chcete v tabuľke lepšie orientovať, Minulý týždeň znamená poradie snímok pred siedmimi dňami (N je novinka a nedá sa teda nijako porovnávať).

 

Víkend USA prezradí, koľko zarobila snímka na pôde Spojených štátov, pod -/+ sa skrýva údaj o percentuálnom náraste/strate tržieb v porovnaní s minulým týždňom. Celosvetovo je jednoduchý súčet všetkých tržieb na planéte a Týždeň vám napovie, ako dlho už snímka beží v kinách.

 

Na záver ešte dodáme, že naša rubrika Box Office je pravidelná a sledovať ju na našom webe môžete v pravidelných týždňových intervaloch (predchádzajúce časti spolu s ďalšími informáciami o tržbách nájdete na tomto odkaze). 

 

Poradie Min. týždeň Názov filmu Víkend USA -/+ Celosvetovo Týždeň
1. N The Meg $44,500,000 - $141,500,000 1.
2. 1. Mission: Impossible - Fallout $20,000,000 -43.4% $437,567,284 3. 
3. 2.  Christopher Robin $12,430,000 -49.4% $62,119,317 2. 
4. N Slender Man $11,325,000 - 1. 
5. BlacKkKlansman $10,799,000 $11,199,000 1. 
6. 3. The Spy Who Dumped Me $6,600,000 -45.5% $26,293,620 2. 
7. 4.  Mamma Mia! Here We Go Again $5,820,000 -35.4% $280,831,200 4. 
8. 5. The Equalizer 2 $5,500,000 -37.2% $99,845,928 4. 
9. 6.  Hotel Transylvania 3: Summer Vacation $5,110,000 -36.2% $378,287,391 5. 
10. 7.  Ant-Man and the Wasp $4,048,000 -36.4% $448,918,344 6. 
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 12 komentárov
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
12 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
steviss13. august 2018, 1:21

v celom článku je niekoľko totálnych blbostí, z ktorých je jasné, že autor nemá absolútne poňatie o tom, čo píše. Tak v prvom rade absolútne neberie pri filme Meg do úvahy fakt, že na čínskom trhu odštartoval s 50 miliónmi a práve Čína je koprodukčným partnerom celého filmu. Tzn. že si na seba určite nebude zarábať dlho, ale zaplatí sa. Neviem navyše odkiaľ zobral, že film stál údajne až 250 miliónov. Náklady na propagáciu absolútne nestoja raz toľko ako film. To je dosť veľká hlúposť. Všetko záleží od filmu. Oukej to je čo sa týka Mega. Nehovoriac o Ant Manovi, ktorý nie je pre Marvel už absolútne žiadnym sklamaním. Ide o film, ktorý má menší rozpočet, ako ostatné Marvelovky, navyše pre nich nie je až tak veľmi dôležitý hrdina a v neposlednom rade, ešte neodštartoval v Číne!!!!!! A tam si jednotka išla dosť dobre. tzn: ak by sa mu darilo podobne, prekoná jednotku a môže zarobiť až 600 miliónov. Čo sa týka Fallout. Otázne je, či prekoná ostatné diely, kedže tento týždeň padla viac, ako Národ grázlov. Čiže to ešte vôbec nemusí byť prvý Cruiseov film, ktorý zarobí viac ako 700 mega. Akože absolútne nič v zlom, ale tieto vaše amatérske články o tržbách filmov, nehovoriac o recenziách filmov, by napísal lepšie aj môj synovec, ktorý je ešte škôlkar. Keď už to píšete, zbierajte fakty!

7 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Dominik V.AUTOR ČLÁNKU13. august 2018, 13:32

No áno, pri tom Meg som trošku zabudol za Čínu, moja chyba. Tak či tak bude musieť zarobiť ešte "pár" stoviek miliónov dolárov. Práve z Číny celkovo poputuje nakoniec menej než z USA. Druhá vec, v texte aj tvrdím, že to zrejme nebude problém a Meg bude zarábať aj ďalšie týždne. V konečnom dôsledku mu môže byť ale aj 500 mega celosvetovo málo.

Warner uvádza rozpočet vo výške 130 miliónov dolárov. Všetci vieme, že bol vyšší. Skutočný rozpočet bol pravdepodobne aj o 30 mega vyšší (minimálne to číslo 150 sa skloňuje po celom internete). Už len pri pohľade na ten rozpočet je jasné, že Warner do toho nalial poriadne tučné prachy, aj čo sa reklamy týka. Mohol si odpísať nejaké tie milióny skrz Time Warner a reklamy vysielané na domácej stanici, ale to ich nezachráni. Meg malo slušnú kampaň, ako online tak offline, takže skutočne môžeme rátať aj s 80-100 miliónovou reklamnou kampaňou.

Nakoniec, šlo o najsilnejší letný film štúdia.

Ant-Man je sklamanie. Nie je to totiž žiadna silná značka a diváci na ňu reagujú spomedzi celej Fázy 3 asi najslabšie. O pokračovaní sa veľmi nehovorí a ani herci voči tomu nie sú optimistickí. Kdežto pri každom inom filme z MCU už rok pred premiérou vieme, že sa pracuje na pokračovaní. To, že má Marvel menšie očakávania a nespolieha sa tak na Ant-Mana ako na iných je logické. Sami dobre vedia, že až takú veľkú silu nemá.

Oni tie príbehy vedia vyrozprávať aj inak než cez Ant-Mana. A keď už musia uvažovať o tom, aké iné postavy využiť, do akých crossover ho posunúť a podobne, ide o sklamanie. Snímka nevytŕča kvalitou, neláka širokú verejnosť ani klasických marvel fans a vôbec sa o nej v médiách nehovorí tak, ako o každom jednom z ich filmov. Áno, ide o sklamanie, Feige a Marvel Studios jednoducho mieria inde. Na trojku sa zarobí, o tom potom, ale mňa vôbec neprekvapí, keby sa tej trojky nedočkáme.

Čo sa týka Falloutu, ten prepad je v pohode. V celkovom súčte totiž aj v druhom týždni snímka zarobila viac ako predošlé diely v rovnakom období. Žiadny ďalší blockbuster USA nečaká a pri Meg sa čaká tiež slušný prepad. Bude to tesné, ale myslím, že Paramount ešte Fallout potlačí hlavne v posledných týždňoch, ak tam uvidí šancu, že prekoná oba predošlé diely.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
kulturnybarbar15. august 2018, 8:43

nejaké tie plány na antman 3 predsa len sú - https://www.animatedtimes.com/marvel-studio-teases-plans-for-ant-man-3/ takže o sklamaní z dvojky sa určtie hovoriť nedá.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
steviss14. august 2018, 0:57

stále nerozumiem, ako môžeš písať, že v prípade ant mana ide o sklamanie. nie je to najsilnejší marvel hrdina a tak štúdio automaticky nepočíta, že by išlo o miliardový zisk. jednoducho je to hrdina druhej kategórie, ktorý však bude mať zrejme v pokračovaní avengers dôležitú úlohu. a ak nakoniec zarobí viac ako jednotka, bude to pre Marvel ešte väčší úspech, ako vôbec čakali. nejdem tu odpovedať na všetky tvoje argumenty, možno by nebolo odveci pozrieť si podobné články na iných serveroch. skvelým príkladom je napríklad fandimefilmu.cz. tam robia tieto trzbove clanky fakt vyborne a je dobre sa nimi inspirovat. potom to vyznieva dost amatersky. nic v zlom, ale je to tak. rovnako ako pise bazarant, niektore vetne zlozenia nedavaju velky zmysel. maybe by to chcelo lepsieho editora:)) peace...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Dominik V.AUTOR ČLÁNKU15. august 2018, 11:06

Tak, asi sa na tom Ant-Manovi nezhodneme. Ty máš svoje argumenty, ja svoje, a ďalej to riešiť nemusíme :).

O aké ďalšie vety ide?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
steviss15. august 2018, 13:09

Celkovo vám chýba editorská práca. Prepáč, trochu zle som sa vyjadril: nie že nedávajú zmysel, ale sú gramaticky a štylisticky. často napísané amatérsky. A to má Refresher vyše 650 tisíc RU mesačne. To už by si nejakého profi editora vaše články zaslúžili. Či nie?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
bazarant12. august 2018, 22:32

"Statham si z openingu v USA odniesol slušných 44 miliónov a celosvetovo zarobil 141 miliónov dolárov. Rozpočet údajne činil obludných 130 mega (aj keď to na filme nevidno), a tak na seba snímka bude zarábať ešte dlho. Veríme, že celkovo mohol film vyjsť Warner aj na 250 miliónov dolárov."

Ja neviem ci som sprosty, ale dava toto niekomu zmysel? Nech to citam odpredu odzadu stale mi to nevychadza. :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Dominik V.AUTOR ČLÁNKU13. august 2018, 13:34

Treba tam zarábať náklady na reklamu, skryté náklady, bonusy, prémie pre hercov a zisku pre producentov, skutočný rozpočet (štúdia radi vyšlú von nepravdivé údaje o rozpočte).

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
PLaso1112. august 2018, 22:41

vzdy sa pise rozpocet kolko stalo natocit film co stalo 130m...nerata sa tam vsak propagacia ktora vacsinou stoji cca. rovnako ...dohromady teda film+reklama stali 250m...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
bazarant13. august 2018, 0:46

to je vsetko fajn ale narazal som skor na sposob ako je to tu napisane.. uplny amaterizmus. Pre niekoho kto do toho nevidi to nepochopi alebo si povie ze co to ma k... byt. Napriklad hned prva veta Statham si odniesol znie ako keby si to zarobil sam herec. Potom ked sa uvadza ze zarobil 141 mega a rozpocet cinil 130 ale aj tak si este na seba bude zarabat je z logickeho hladiska nezmysel. Ked uz nieco pisem tak dopisem aj ostatne detaily aby to malo hlavu aj patu... ale to redaktor v refresheri nevie lebo este pravdepodobne stale dokoncuje zakladnu skolu a tieto veci sa ucia az niekedy na strednej.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Dominik V.AUTOR ČLÁNKU13. august 2018, 13:36

Písali sme o tom dva články, kde sme tieto tržby vysvetľovali a pravidelne sa k tomu vraciame pri box office článkoch. Pravdou je, že tieto články nie sú pre človeka, ktorý do toho vôbec nevidí.

toto je trošku neaktuálny a nepresný článok, ale základy ti stále vysvetlí: https://filmkult.refresher.sk/3792-Kolko-v-skutocnosti-zarobia-na-filmoch-studia-a-preco-je-listok-do-kina-stale-drahsi

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
bazarant13. august 2018, 23:18

Ono by ale uplne stacilo prestylizovat ten usek a davalo by to vyznam aj neznalemu :) Napriklad v style "snimok zatial zarobil 140 mega co vsak stale nepokryva celkove naklady na film ktore su odhadovane zhruba na 250 mega pricom rozpocet na samotny film bol 130 mega, takze snimka na seba bude este chvilku zarabat.". Neviem mozno len ja som detailista a vadi mi ked citam clanok a je to napisane v style ze na to pozeram ako kk...t a nechapem co tym chcel autor povedat :D

0 Odpovedať · Nahlásiť