Úprimne povedané, kriminálna dráma American Animals patrila k tým filmom, o ktorých existencii som donedávna ani len netušil. Snímka Barta Laytona pritom súťažila na festivale Sundance v hlavnej kategórii a odniesla si aj pozitívne kritiky.

 

Napriek tomu som do filmu vstupoval s pomerne nízkymi očakávaniami a vlastne som ani poriadne nevedel, o čom bude. A dá sa povedať, že som urobil veľmi dobre. Vďaka tomu, že som si o American Animals nič nezisťoval, bolo moje prekvapenie o to väčšie.

 

Znudení a neschopní vysokoškoláci sa vo vynikajúcej čierno-humornej kriminálke rozhodnú pre šialenú lúpež (Recenzia)

 

Rovnaký postup by som odporúčal aj vám, ale pre tých, čo by chceli aspoň nejaký nástrel príbehu: Film sa zameriava na štvoricu vysokoškolákov, ktorí sú znudení tým, že v ich životoch sa nič nedeje, a tak sa rozhodnú, že to pravé vzrušenie im poskytne dôkladne naplánovaná lúpež, pri ktorej sa okrem iného aj poriadne nabalia (ako inak).

 

To by vám ako základný popis mohlo stačiť, aký je však samotný film? Prekvapivo výborný! Layton si napísal aj scenár, jeho príbeh vychádza zo skutočných udalostí a je veľmi štýlovo a sebaisto zrežírovaný.

 

Tak napríklad v ňom vystupujú aj skutoční účastníci onej lúpeže a v dokumentárne ladených interview rozprávajú, "ako to bolo v skutočnosti ".

 

Úvodzovky sú na mieste, keďže každý z členov má trochu inú verziu príbehu. Laytonovi sa túto nespoľahlivosť rozprávačov podarilo zachytiť veľmi originálne a zručne. Často nám napríklad tú istú udalosť predstavuje z pohľadu rôznych postáv.

 

Znudení a neschopní vysokoškoláci sa vo vynikajúcej čierno-humornej kriminálke rozhodnú pre šialenú lúpež (Recenzia)

 

Spomenul som síce, že American Animals je dráma, ale napriek tomu som ocenil poriadne čierny humor, ktorým bola pretkaná. Nejde o žiadne prvoplánové fóry, komika vyplýva skôr z absurdity reálnych situácií, v ktorých sa hlavní hrdinovia ocitajú.

 

Na mnohých miestach sa skrátka budete poriadne škodoradostne usmievať (asi ako pri filmoch bratov Coenovcov). Obzvlášť, keď si uvedomíte, že sa to všetko naozaj stalo.

 

Okrem toho však má režisér cit aj pre viacero silných emocionálnych a dramatických okamihov. Dohromady teda vytvára zaujímavú zmes. Tá však drží pokope a baví po celú stopáž.

 

Layton však nestráca cit pre realitu a mnoho scén je ukážkovo napínavých. Čerešničkou na torte sú absolútne suverénne herecké výkony všetkých štyroch hlavných hercov. Barry Keoghan po Dunkirku a Zabití posvätného jeleňa dostal ďalšiu skvelú rolu, ale Evan Peters rovnako nezaostával, dokonca by som povedal, že snímke dominoval.

 

Blake Jenner a Jared Abrahamson odviedli tiež kus poctivej práce. V menších roličkách potešia aj skúsení harcovníci, ako Udo Kier či Ann Dowd.

 

Znudení a neschopní vysokoškoláci sa vo vynikajúcej čierno-humornej kriminálke rozhodnú pre šialenú lúpež (Recenzia)

 

American Animals je skvelá a inteligentne napísaná kriminálna čierna komédia, ktorá má možno trochu pozvoľnejší rozbeh, ale inak jej je možno vytknúť len málo. 

 

Takže ak chcete vidieť, čo sa asi stane, keď si skupinka neschopných mladíkov začne myslieť, že sú postavy z Tarantinovho filmu, môžem vám snímku len odporučiť. Ak sa vám trafí do noty, úplne vás pohltí a budete sa kráľovsky baviť. 8/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
0