Sacha Baron Cohen sa z televíznych obrazoviek vytratil pred 9 rokmi, kedy predstavil Bruna. Ešte predtým stvoril Ali G-ho a ďalšie zábavné charaktery, vrátane Borata. Lenže ľudia mu už odmietali skákať na jeho výstrelky a najmä Bruno už nebol tým pravým orechovým.

Cohen sa teda začal viac venovať filmom, sem-tam ho obsadili do zaujímavého počinu, daboval nejaké animáky a častokrát sa stával hosťom v amerických Late Night shows. 

 

Naposledy "zažiaril" vo vynikajúcej komédii Grimsby Brothers. Lenže prešli dva roky a nikto presne nevedel, na čom tento bláznivý génius pracuje.

 

Na jar tohto roka sa však začala propagovať show Who Is America? a taktiež vysvitlo, že sa Cohen v prestrojení stretol aj s O. J.-om a všetkým bolo jasné, že sa bude diať niečo špeciálne.

 

Ako teda? Dočkali sme sa niečoho špeciálneho? Bezpochyby áno. 

 

Sacha Baron Cohen dokázal, aká skazená je Amerika. Porodil kvôli tomu zadkom umelú bábiku a organizoval zabitia utečencov (Recenzia)

 

Cohen v spolupráci so svojimi priateľmi a spolupracovníkmi požiadal o pomoc CBS a Showtime a spoločne pripravili formát prankových interview. Nejde však o pranky klasické. 

Ich obete sa na konci nedozvedia, že si z nich vystrelil jeden z najznámejších magorov oblbujúcich Američanov už dlhé roky.  A nebolo tomu inak ani tentoraz.

Cohen vytvoril 6 jedinečných postáv, s ktorými cestoval po USA, postavil si vlastné štúdiá a strávil v maskérňach desiatky hodín. Pripravil nám show, počas ktorej budete z Američanov sklamaní, nahnevaní, zažijete záchvaty smiechu, rozčarovania, smútku, rezignácie... 

 

Cohen dokázal v ľuďoch naštartovať široké spektrum emócií. Sám som žasol nad tým, ako sa môžem behom 3 minút nekontrolovateľne smiať, nechápavo krútiť hlavou a na koniec sa na obrazovku pozerať so smútkom v srdci. 

Vôbec pri tom nepreháňam, Cohen ukázal, že Američania sú otvorení vraždeniu a zabíjaniu nevinných ľudí kvôli svojmu mylnému a dozaista primitívnemu presvedčeniu.

 
Sacha Baron Cohen dokázal, aká skazená je Amerika. Porodil kvôli tomu zadkom umelú bábiku a organizoval zabitia utečencov (Recenzia)

 

Ľudia, ktorými opovrhujú a tvrdia, že sa nechajú príliš ľahko ovplyvniť, sa neraz stanú terčami hrdých Američanov, ktorých stačilo bez akýchkoľvek dôkazov nasmerovať a "dať im do ruky zbraň".

 

A ako to teda docielil? Jednoduché to určite nebolo, no keď už bol s danými ľuďmi Cohen v jednej miestnosti, mohol s nimi robiť, čo sa mu zachcelo. A nielen s obyčajnými ľuďmi. 


Počas sledovania prvej epizódy si môžete všimnúť, že aj samotného Cohena prekvapilo, ako rýchlo a jednoducho s ním súhlasili vysoko postavení politici v USA. Navrhnúť zákon, podľa ktorého by sa deti v škôlkach mali učiť strieľať zo zbraní už od 3 rokov? To je geniálny nápad! Who is America?

 

O to sa postaralo Cohenovo najlepšie nové alter ego. Plukovník Erran Morad je expert na boj proti terorizmu. Američanov naučil, že najúčinnejší boj s teroristami je tváriť sa, že patríme medzi nich, ale zaberá aj chytanie sa ich genitálií, čo z nich urobí homosexuála, a to nevedia zniesť. 


Erran sem-tam zahláškuje, no nejde o podstatu jeho humoru. Ukazuje totiž Američanov v celej svojej dementnej kráse. Samozrejme, nemôžeme tak prehnane generalizovať, ale po 7 epizódach prichádza nepríjemné zistenie, že Trumpovi voliči nie sú o nič múdrejší a lepší ľudia než naše kotleby. 

Vzhľadom na to, aké zákony v USA majú, sú tieto osoby ešte nebezpečnejšie a bohužiaľ aj odhodlanejšie niečo s "problémami" v ich krajine aj urobiť.

 
Sacha Baron Cohen dokázal, aká skazená je Amerika. Porodil kvôli tomu zadkom umelú bábiku a organizoval zabitia utečencov (Recenzia)

 

Sacha je génius, za svoj herecký um a sebakontrolu si zaslúži minimálne Oscara, no lepší materiál na prácu si už priať ani nemohol. Ide jednoznačne o jeho najlepšiu postavu, ktorá bodovala v každej jednej epizóde.

 

Erran je charakter hodný vlastného filmu. On jediný z jeho vyvolenej sedmičky by dokázal potiahnuť aj dlhší a náročnejší segment v štýle Borata. Má pre to v USA dokonalé publikum.

 

Silní ľudia sa ho snažia ohromiť a podlizovať sa mu, pričom sú ochotní zájsť za všetky etické a morálne hranice. Príkladom je riaditeľ Gun Owners of America Larry Pratt.

 

Keď Cohen vtipkoval, že ak s ním jeho manželka nechce mať pohlavný styk, ale on si ju aj tak "vezme", tak to nie je znásilnenie, Larry sa začal nahlas smiať a neváhal nastaviť ani "high five". Who is America?

 

Kiež by nám Sacha ponúkol viac, pre vás však bude lepšie, keď vám konkrétne scénky neprezradím.

 

Ani jeho ostatné postavy však nezaostávajú, aj keď až tak veľmi nepobavia. Hovoríme o Billym Waynovi Ruddickovi Jr. , aktívnemu konšpirátorovi otvorenému všetkému, čo je minimálne na 97% overené.  Či sa na jeho štýle a interview budete smiať alebo nie, je subjektívne. 

Kolega benne (Jakub H.) sa bavil viac, keďže politickú situáciu a pofidérne americké médiá a tamojších "expertov" sleduje viac.

 
Sacha Baron Cohen dokázal, aká skazená je Amerika. Porodil kvôli tomu zadkom umelú bábiku a organizoval zabitia utečencov (Recenzia)

 

Párkrát sa Billy prezentuje aj všeobecne vtipnou situáciou (napríklad HIV nakazenie), no aby ste plne pochopili Cohenov zámer pri využití tejto postavy, musíte sa orientovať v dianí USA.

 

Oveľa jednoduchšie to budete mať s ľavičiarom Nira Cain-N’Degeocellom, ktorého ciele a metódy budú Slovákom omnoho bližšie a zrozumiteľnejšie. Jeho posledný výstup v snahe vžiť sa do žien utrápených tehotných žien vás dostane do kolien. 

 

Zhnusene však budete pozerať aj na menšie mestečko v USA, ktoré v prípade postavenia mešity hrozí preliatou krvou. Who is America?

 

Máme tu však aj bývalého trestanca Ricka Shermana, ktorý vás so svojimi snami zaručene pobaví.

 

Obzvlášť, keď "donúti" profesionálneho kritika jedál zjesť ľudské mäso a rodine uvareného chlapca odkázať, že ich syn chutil vynikajúco. Who is America?

 

A aj keď sme na to už odpoveď dávno dostali, tých odpovedí prišlo viac. O jednu takú sa postaral OMGWhizzBoyOMG, fínsky youtuber, ktorý počas rozbaľovania nových hračiek kecá s rôznymi hosťami. Samozrejme, v našom seriáli si vyberá kontroverzné osoby.

 

Jednou takou je už nepochybne aj bývalá guvernérka Arizony Jan Brewer. Tá si myslí, že ak ste psychopat a máte chuť vraždiť, aj tak by ste mali mať právo kúpiť si zbraň. Who is America?

 

Sacha Baron Cohen dokázal, aká skazená je Amerika. Porodil kvôli tomu zadkom umelú bábiku a organizoval zabitia utečencov (Recenzia)

 

Na záver tu máme Gia Monalda, talianskeho miliardára a fotografa, ktorý má styky s Blízkym východom. V USA si pre jedného takého kamaráta chce objednať modernú jachtu s plne vybaveným arzenálom zbraní a obrany proti topiacim sa utečencom.

 

Teda v prípade, že by sa chceli na ich lodi zachrániť. 

Namontovať na loď rotačný guľomet, jed vypúštaný do vody v okolí alebo plameňomet nie je pre nemenovanú firmu zaoberajúcou sa dizajnovaním luxusných lodí žiadny problém. Tá háveď aj tak nikomu nebude chýbať. Who is America?

 

Sacha Baron Cohen vytiahol v roku 2018 z rukávu niečo väčšie ako eso. Aj tú esovú kartu môžete dnes človeku zobrať z rúk a pred jeho očami mu ju roztrhať. Cohenovo svedectvo však nikto nezničí a bude tu s nami už naveky. 

 

Najviac by nás teraz potešilo, keby toho materiálu bolo oveľa viac a druhá séria na nás bude číhať niekde za rohom. Bohužiaľ, zdá sa, že tomu tak nebude. 

 

Vám radíme, aby ste si tento skvelý projekt pozreli čím skôr. Je značne aktuálny, mimoriadne silný a bez pochyby s vami pohne skrz každú emocionálny aspekt. Okrem toho sa však kráľovsky pobavíte a nasmejete. 9/10


PS: Nedokážeme si predstaviť, čo tento seriál spôsobil v USA.

 

Sacha Baron Cohen dokázal, aká skazená je Amerika. Porodil kvôli tomu zadkom umelú bábiku a organizoval zabitia utečencov (Recenzia)

 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
50
Foto: CBS/Showtime