Obrovský scenáristický a režisérsky talent Taylor Sheridan si získal našu pozornosť geniálnymi scenármi pre snímky, ako Sicario, Hell or High Water či Wind River. Posledný z menovaných filmov aj režíroval a dopadlo to na jednotku. Preto som sa osobne na seriál veľmi tešil.

 

Na Filmkulte ste si už mohli prečítať pozitívne ladené dojmy z prvých epizód, teraz však prichádza na rad regulérna recenzia.

 

Tak trochu som dúfal, že Yellowstone bude dostatočnou náplasťou na moje mierne rozčarovanie zo Sicario: Day of the Soldado, čo síce rozhodne nebol zlý film, ale z môjho pohľadu mu chýbala tá typicky sheridanovská atmosféra.

 

Môžem rovno povedať, že v Yellowstone sa mi jej dostalo v miere viac než veľkej. Stačilo to ale na dobrý seriál? 

 

Yellowstone od scenáristu Sicaria a Wind River boduje skvelými hercami a atmosférou, ale chýba mu pevnejšie režijné vedenie (Recenzia)

 

Dej sa točí okolo rodiny Duttonovcov, ktorá vlastní najväčší ranč v Montane. Na jej čele stojí nekompromisný John Dutton (Kevin Costner) a za pomoci svojich potomkov sa snaží udržať svoje pozemky.

 

O tie totiž majú záujem nielen draví developeri, ale aj pôvodní obyvatelia Ameriky, reprezentovaní Thomasom Rainwaterom (Gil Birmingham).

 

Tento popis je však len jednou nitkou v košatom príbehovom klbku, ktoré rozhodne nesadne každému. Sheridan je pod projektom podpísaný ako scenárista, producent aj režisér (režíroval všetky epizódy).

 

Yellowstone je nepochybne ambiciózny projekt a do istej miery sa vymyká Sheridanovej predchádzajúcej tvorbe.

 

Yellowstone od scenáristu Sicaria a Wind River boduje skvelými hercami a atmosférou, ale chýba mu pevnejšie režijné vedenie (Recenzia)

 

Jeho scenáre totiž nikdy neboli príliš "epické", majú pomerne málo protagonistov a aj pomerne jednoduchý príbeh, ktorý je podkladom pre rozpitvávanie psychológie postáv či filozofické otázky o morálke či smrti. Práve v tom bola ich najväčšia myšlienková a emocionálna sila.

 

Yellowstone je v tomto iný, je dejovo rozvetvenejší, má viac postáv a oveľa širší záber. Žiaľ, nefunguje to úplne na sto percent. 

 

Myslím, že za to môže ešte Sheridanova neskúsenosť s réžiou a sústredením sa na to podstatné. Yellowstone je nepochybne kvalitný seriál, ale je možné, že mnohým divákom nebude po obsahovej stránke príliš po chuti.

 

Yellowstone od scenáristu Sicaria a Wind River boduje skvelými hercami a atmosférou, ale chýba mu pevnejšie režijné vedenie (Recenzia)

 

Je tu veľa politikárčenia, zákulisných hier, každá strana tu rozohráva vlastné intrigy a občas je problém vyznať sa v jednotlivých postavách a ich vzťahoch.

 

Čiastočne aj preto, lebo Sheridan niektoré postavy predstavuje pomerne krkolomne, iné sú zase pomerne nevýrazné. Preto celkom chápem výčitky tých, čo hovoria, že Yellowstone je vlastne len áčkovou telenovelou.

 

Ale ako som povedal, rozhodne ide o nadpriemerný seriál. V prvom rade je špičkovo natočený a odohráva sa v nádherných lokáciách drsnej prírody, ktorá vám nič nedá zadarmo.

 

Všetci herci sú výborní. Kevin Costner ako zatrpknutý, tvrdohlavý a drsný rančer celému seriálu dominuje. Vo vedľajších úlohách jednoznačne najviac vytŕča dvojica Kelly Reilly (Beth) a Cole Hauser (Rip), ktorá si do veľkej miery kradne scény pre seba. 

 

Perfektný je však aj Gil Birmingham ako Rainwater. Práve jeho motivácie a konflikt s Johnom Duttonom mi prišili na celom seriáli najzaujímavejšie.

 

Epizódam nechýba poriadna porcia sympaticky baladickej atmosféry, akcie nie je veľa, ale je pomerne slušne nakrútená a Sheridan v scenári opäť nastolí niekoľko pozoruhodných otázok a morálnych konfliktov.

 

Yellowstone od scenáristu Sicaria a Wind River boduje skvelými hercami a atmosférou, ale chýba mu pevnejšie režijné vedenie (Recenzia)

 

Problém je, že celý seriál je mierne neučesaný a miestami Sheridan rozohráva až príliš veľa dejových liniek, ktoré sa mu následne trochu vymykajú spod kontroly.

 

Mnohých iste sklame aj menej výrazný záver. Ten si možno až príliš okato pripravuje pôdu na druhú sériu a celkovo zanecháva pocit, že sa vlastne nič poriadne nevyriešilo.

 

Mrzelo ma tiež, že žiadna z epizód nejako extra nevytŕča. Všetky si udržujú svoj štandard, ale žiadna z nich ma vyslovene nezasiahla a nestrhla.

 

Som ale rád, že sa dočkáme aj druhej série, pretože Yellowstone ma v konečnom dôsledku zaujal a bavil, napriek tomu, že má mnoho múch. Priestor na zlepšenie tu jednoznačne je a nové epizódy si zrejme nenechám ujsť. Pevne verím, že to bude už len lepšie a lepšie. 7/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
2