Jared Leto je v našich končinách známy ako kvalitný herec a úžasný spevák. O jeho hudobných kvalitách sa budeme môcť presvedčiť zajtra na bratislavskom koncerte na štadióne Ondreja Nepelu, kde vystúpi so svojou skupinou 30 Seconds to Mars.

 

Pri príležitosti blížiaceho sa koncertu sme sa rozhodli priblížiť vám život tohto fascinujúceho Američana, ktorý je naozaj pestrý a veľmi rýchlo zistíte, že sa nikdy nenudí a popri práci stíha aj mnoho iných aktivít.


Jared Leto sa narodil 26. decembra 1971 v meste Bossier, v štáte Louisiana. Jareda a jeho staršieho brata Shannona vychovávala ich mladá matka Constance.

 

Vyrastali síce bez peňazí, ale v dome plnom lásky a hudby. Niet divu, že vďaka matkinmu umeleckému vplyvu sa na bratov nalepila kreativita a chuť tvoriť hudbu.

 

Constance to však nemala s nimi v období puberty jednoduché. Obaja sa zaplietli do krádeží, brali drogy a mnohokrát utekali pred policajtami. Jared odišiel zo strednej školy a následne vystriedal niekoľko umeleckých škôl, vrátane School of Visual Arts v New Yorku, kde študoval maľbu a fotografiu.

 

Fotografovanie a výlety do miestnych umeleckých divadiel ho inšpirovali k úvahám o kariére filmového režiséra. Zaumienil si, že ak získa herecké skúsenosti, ľahšie sa dopracuje k réžii.

 

Po 3. ročníku sa 20-ročný Jared vybral do Los Angeles len s batohom a pár stovkami dolárov vo vrecku, aby uskutočnil svoj plán.

 

 

Zúčastnil sa viacerých konkurzov, ale šanca prišla až s úlohou v teenagerskom seriáli My So-Called Life, kde stvárnil dyslektika a príťažlivého flákača Jordana Catalana, ktorý má záujem o Angelu (Claire Danes).

 

Seriál bežal na televíznych obrazovkách iba jednu sezónu (1994-1995), no Jared si stihol získať srdcia mnohých dievčat.

 

Nasledovali nie príliš vydarené snímky ako thriller Switchback (1997) alebo gotická dráma Basil (1998). V biografickom filme Prefontaine (1997) si zahral mladého olympijského bežca Stevea Prefontaina, ktorý tragicky zahynul pri autonehode.

 

Tento projekt dokázal, že Jared nie je len peknou tváričkou, ale skutočne talentovaným a ambicióznym hercom.

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

Jeho ďalšie herecké kroky viedli k malým rolám vo filmoch, ako Tenká červená čiara, Klub bitkárov, Narušenie a Americké psycho. S konkurzom na Tenkú červenú čiaru sa mu viaže zábavná historka. Kastingový režisér prevrátil gauč, za ktorý sa mal Jared skryť a strieľať pri tom z imaginárnej zbrane.

 

Celá situácia mu pripadala tak absurdná, že len vstal, zobral pár imaginárnych guliek a vložil mu ich do rúk so slovami: „Nemôžem to urobiť. Je to ako zlá stredoškolská hra. Prepáčte, mrhám vašim časom, radšej odídem“. Jared na nich však zapôsobil a danú rolu na druhý deň získal.

 

V Klube bitkárov sa predstavil s postavou menom „Angel Face“ po boku Brada Pitta a Edwarda Nortona. Vychutnajte si scénu, v ktorej sa Norton snaží zničiť anjelskú tváričku na nerozoznanie. 

 

 

V roku 1998 sa mu otvorili brány aj do sveta hudby.  Nasťahoval sa k nemu brat Shannon a založili rockovú skupinu 30 Seconds to Mars. Inšpiráciu pri tvorbe piesní hľadal v idoloch z detstva, akými boli kapely Led Zeppelin či Pink Floyd. Jared sa postavil pred mikrofón a Shannon zasadol za bubny.  

 

Debutovali albumom 30 Seconds to Mars, ale skutočný úspech prišiel v roku 2005 s druhým štúdiovým albumom A Beautiful Lie.

 

Z neho môžete poznať single, ako The KillFrom Yesterday. K réžii sa paradoxne dostal cez hudbu a natočil niekoľko videoklipov svojej kapely pod pseudonymom Bartholomew Cubbins.

 

Zlomový bod v Letovej filmovej kariére nastal v roku 2000, kedy ukázal svoje herecké kvality v psychologickej dráme Darrena Aronofskeho s názvom Requiem for a Dream.

 

Na rolu Harryho Goldfarba, závislého na heroíne, sa dôkladne pripravoval tým, že strávil nejaký čas v uliciach Brooklynu medzi narkomanmi. Okrem toho schudol 11 kilogramov tak, že niekoľko mesiacov hladoval a nemal k dispozícii žiadneho výživového poradcu.  

 

Touto snímkou preukázal, že sa kvôli filmovej role nebojí zájsť do extrémov. Aronofsky sa vyjadril na jeho adresu so slovami: „Na kastingoch som videl veľa hercov, no on prejavil najväčšiu oddanosť, sústredenie, súcit a spojenie s postavou.“

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

Nasledovala úspešná dráma Panic Room (2002) pod režisérskou taktovkou uznávaného Davida Finchera. Zahral si v nej zlodeja Juniora, ktorý sa spolu s ďalšími dvoma lupičmi vláme do domu, aby sa dostal k balíku peňazí. No nikto nepočítal s tým, že dom obýva matka s dcérou.

 

V roku 2007 sa pustil do opačnej extrémnej premeny, keď kvôli role Marka Davida Chapmana (Chapter 27), narušeného fanúšika Johna Lennona, musel pribrať 28 kilogramov.

 

Proces naberania váhy nebol jednoduchý. Na jeho jedálničku sa nachádzali cestoviny, pizza a predovšetkým čokoládová zmrzlina, ktorú nechal roztopiť v mikrovlnke a následne vypil.

 

Mixoval ju s olivovým olejom a sójovou omáčkou. Ku koncu natáčania musel navštíviť doktora, pretože mu stúpol cholesterol a dostavili sa bolesti.

 

Zhodiť nadbytočné kilá sa mu podarilo v priebehu siedmich týždňov a to nasadením tekutej stravy. Nejedol žiadne tuhé jedlo a za prvých desať dní schudol 9 kilogramov.

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

V roku 2006 dostal Jared ponuku zahrať si vo filme Vlajky našich otcov od Clinta Eastwooda. Ocitol sa pred dôležitým rozhodnutím, či sa venovať ďalej hudbe alebo pokračovať v hraní. S kapelou zažívali úspech s novým albumom (A Beautiful Lie), na ktorom pracovali niekoľko rokov.

 

S hudbou však nechcel skončiť, preto ponuku odmietol a zameral sa na koncertné turné a skladanie nových piesní. Herecká prestávka nakoniec trvala 6 rokov. 

 

Možno si poviete, že nejde o nič dramatické, keďže hral v ďalších filmoch, no tie nakrútil ešte pred prestávkou (Chapter 27, Mr. Nobody), a tak venoval všetok svoj voľný čas kapele 30 Seconds to Mars.

 

Počas pauzy vznikol ďalší, v poradí tretí album This is War, a s ním prišli piesne, ako Kings and Queens alebo Hurricane v spolupráci s Kanye Westom.

 

Album vyšiel v roku 2009 a v roku 2012 uzrel svetlo sveta dokument Artifact, ktorý Jared sám režíroval a produkoval.

 

Pôvodným zámerom bolo nakrútiť zákulisie z nahrávania albumu v štúdiu, ale ten sa zmenil v momente, kedy ich nahrávacia spoločnosť EMI zažalovala na 30 miliónov dolárov za porušenie zmluvy.

 

Rozhodli sa pustiť do boja, ktoré zahŕňalo súdne konanie so spoločnosťou. Tento problém ohrozil existenciu kapely a boli odkázaní na nahrávanie albumu vo vlastnom domácom prostredí. Museli si ho sami financovať a vydať. Názov This is War a piesne vychádzajú práve z tohto konfliktu.

 

 

Napriek dlhému a ťažkému boju sa im celkom nepodarilo vyhrať spor so spoločnosťou. EMI poľavila na svojom dlhu vo výške 30 miliónov dolárov, avšak skupina nedostala zaplatené za ich predaj albumu This is War (2 milióny dolárov).

 

Po šiestich rokoch sa Jaredovi dostal do rúk scenár práve v období, kedy bol zaneprázdnený a neprikladal mu takmer žiaden význam. Keď však zistil, že vo filme figuruje Matthew McConaughey, ihneď sa pustil do čítania.

 

Scenár si okamžite zamiloval, netrvalo dlho a dohodol si stretnutie s režisérom Jeanom-Marcom Valléem cez Skype.

 

Leto nenechal nič na náhodu a na rozhovor sa dôkladne pripravil. Obliekol si ružový huňatý sveter a na ústa naniesol rúž. Režiséra celkom odrovnal, čím získal úlohu transsexuála s AIDS v oscarovej biografickej dráme Dallas Buyers Club.

 

Pre úlohu Rayon zhodil 13 kilogramov a oholil si všetky chlpy na tele i obočie. Na natáčaní sa s ním stretávali len ako s Rayon, dokonca navštívil supermarket prezlečený za ženu. Nevyhol sa tak nedôverčivým pohľadom zo strany ľudí.

 

Veľký vplyv na stvárnenie tejto úlohy mala skúsenosť z minulosti, kedy Leto žil v New Yorku so spolubývajúcim, ktorý umieral na AIDS. Táto premena sa mu však vyplatila, pretože v roku 2014 si odniesol Zlatý glóbus a sošku Oscara za vedľajšiu úlohu.

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

Na základe predchádzajúcich projektov je zrejmé, že si nevyberá filmy, ktoré by svojím spôsobom neboli výzvou. Svoj talent znovu potvrdil v Suicide Squad, kde sme si ho mohli vychutnať ako Jokera. Opäť prešiel zmenou vizáže, prefarbil si vlasy na zeleno, oholil obočie a naniesol rúž.

 

Ako to má vo zvyku, aj na úlohu Jokera sa precízne pripravoval. Na Youtube sledoval skutočné násilné zločiny a z role nevychádzal počas celých šiestich mesiacov natáčania. Svojej kolegyni Margot Robbie uštedril darček v podobe živého potkana a pri mnohých scénach improvizoval.

 

K predchádzajúcim stvárneniam Jokera (Heath Ledger, Jack Nicholson) pristupoval s veľkým rešpektom, no chcel ukázať niečo nové a odlišné. Musíme uznať, že sa mu to skutočne podarilo. Len škoda, že nedostal viac priestoru a lepší scenár.

 

Jared je veľkým fanúšikom Blade Runnera, pôvodného filmu z roku 1982, a preto si veľmi vážil príležitosť byť jeho súčasťou v pokračovaní Blade Runner 2049. Zahral si postavu slepého Niandera Wallaca, šéfa spoločnosti vyrábajúcej replikantov.

 

Aby sa lepšie ponoril do charakteru, nasadil si kontaktné šošovky, s ktorými nič nevidel. Zakaždým si ich zložil až na konci dňa. Letovi bolo podľa jeho slov ľúto, že scény, ktoré zdieľal s legendárnym Harrisonom Fordom, vnímal bez zraku.  

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

V súčasnosti má Jared Leto 46 rokov a stále si zachováva mladistvý vzhľad. Spánok je pre neho nesmierne dôležitý a dopraje si aj kvalitné vegánske jedlo. Venuje sa meditácii a vo voľnom čase chodí do prírody.

 

Zarobené peniaze investuje aj do rôznych, prevažne technologických spoločností, akými sú napríklad Slack, Nest, Napster či Airbnb. Popri všetkých aktivitách nezabúda ani na módu. Stal sa tvárou značky Gucci a jeho módne kreácie môžeme vidieť aj počas turné. 

 

Čas si našiel aj na horolezectvo a režírovanie dokumentárnej série Great Wide Open, kde v piatich epizódach vyzdvihuje krásu amerických národných parkov. Na cestách ho sprevádzajú profesionálni horolezci, ktorí testujú Jaredove horolezecké limity. Všetkých 5 epizód si môžete pozrieť na Youtube.

 

Charizmatický herec a spevák momentálne nenatáča žiaden film, ale naplno sa venuje koncertovaniu s kapelou 30STM, ktorá sa dostala do Guinessovej knihy rekordov za najdlhšie turné.

 

S najväčšou pravdepodobnosťou ho opäť uvidíme ako Jokera v sólovke a v komiksovom filme Morbius stvárni vedca, ktorý sa pokúsi vyliečiť z choroby, ale namiesto toho sa zmení na upíra.

 

Už tento piatok vystúpi 30 Seconds to Mars v Bratislave v rámci The Monolith Tour na štadióne Ondreja Nepelu a my si ich rozhodne nenecháme ujsť. Chystáte sa na koncert alebo fandíte viac Jaredovej hereckej kariére? 

 

Niekoľko zaujímavostí na záver:

  • Keď sa presťahoval do LA, zapísal sa na 12-týždňový kurz herectva, ktorý nakoniec neabsolvoval.
  • V čase natáčania seriálu My So-Called Life mala Claire Danes len 14 rokov a Jared mal po dvadsiatke. Claire spomínala v show Howarda Sterna na to, ako ju práve Jared zobral prvýkrát do klubu.
  • Na škole tvoril abstraktné umenie a zamiloval si pop art. Lásku k umeniu prejavil v klipe Up in the Air, kde si môžeme všimnúť popkultúrne odkazy, ako napríklad dielo anglického umelca Damiena Hirsta, ktoré sa vyníma za modelkou Ashley Smith.
  • Na rolu Stevea Prefontaina sa pripravoval tréningom, ako keby sa chystal na olympijské hry. Na natáčaní filmu sa často vyskytovala bežcova rodina.
  • Po hladovke pre Requiem for a Dream bolo pre neho ťažké znova jesť. Na začiatok si dával malé jedlá, najmä brokolicu a uhorku. 
  • Leto v minulosti randil s herečkami Cameron Diaz a Scarlett Johansson. Keď natáčal film Requiem for a Dream, tak chodil s Cameron a na dva mesiace sa vzdal sexu. 
  • Artifact získal v roku 2012 na filmovom festivale v Toronte cenu People's Choice Award v kategórii najlepší dokument.
  • Leto si do hudobného videoklipu City of Angels (ktorý režíroval pod pseudonymom Bartholomew Cubbins) pozval niekoľko známych osobností, ako napríklad Kanye Westa, Selenu Gomez, Jamesa Franca, Lindsay Lohan či Oliviu Wilde, aby sa podelili o dojmy a spomienky na Los Angeles.
  • Pôvodne si mal Rayon zahrať mexický herec Gael García Bernal, ale tesne pred natáčaním z projektu vycúval. Jaredovi sa tak naskytla príležitosť, ktorá sa neodmieta.
  • Kvôli postave Rayon musel chodiť na podpätkoch a nosiť dva páry pančúch naraz, aby zakryl tetovania na nohách.
Ohodnoť článok
31
Zdroj: rollingstone.com, gq.com, gq-magazine.co.uk, interviewmagazine.com, indie-mag.com, gq.com, adambaidawi.com, shortlist.com, elle.com, variety.com, hollywoodreporter.com, telegraph.co.uk, complex.com, wvtf.org, hollywoodreporter.com, usatoday.com, wmagazine.com