Režiséra menom Jean-Marc Vallée určite netreba nijako bližšie prestavovať. Po hollywoodskych úspechoch so snímkami, ako Dallas Buyers Club či Wild, sa tento talentovaný Kanaďan presunul aj do vôd seriálu, kde pre HBO natočil skvelú prvú sériu Big Little Lies.

 

Spolupráca s touto americkou stanicou sa mu však očividne zapáčila, pretože sa ujal aj réžie novinky s názvom Sharp Objects. Ide o osemdielnu minisériu a zároveň adaptáciu rovnomennej knižnej predlohy z pera Gillian Flynn (Gone Girl).

 

Príbeh je zameraný na psychicky krehkú reportérku Camille (Amy Adams), ktorá sa vracia do svojho malého rodného mestečka Wind Gap kvôli reportáži o prípade vrážd dvoch mladých dievčat. To však ešte netuší, aký veľký dopad na ňu budú mať démoni jej traumatickej minulosti.

 

Sharp Objects je temnou a pomalou minisériou so skvelou atmosférou a úžasnými hercami na čele s krásnou Amy Adams (Recenzia)

 

Ak vás teda seriál zaujal už z lákavých ukážok a zaregistrovali ste aj moje krátke dojmy po odvysielaní prvej epizódy, tak veľmi dobre viete, že som bol naozaj nadšený.

 

A to najmä zásluhou vťahujúcej atmosféry, nemalej remeselnej kvality a znova výbornej Amy Adams. Na strane druhej, mnohým divákom vôbec nemuselo byť pochuti pokojné, ba možno až výrazne pomalé tempo.

 

Samotný záver pilotu bol potom parádnou bodkou, ktorá vyvolala hneď niekoľko pálčivých otázok a dokonale tak navnadila na ďalšie epizódy.

 

Je preto trochu škoda, že sa z nasledujúcich častí stal akýsi vytrvalostný beh, pričom by som sa vôbec nečudoval, ak by mi niekto povedal, že Sharp Objects jednoducho prestal sledovať.

 

Tempo nastolené v niekoľkých úvodných epizódach totiž (s výnimkou takmer absolútneho konca) nenaberie žiadny výraznejší spád. Niekde približne v polovici minisérie som už dokonca začínal mať pocit, že sa podstata seriálu stratila sama v sebe.

 

Sharp Objects je temnou a pomalou minisériou so skvelou atmosférou a úžasnými hercami na čele s krásnou Amy Adams (Recenzia)

 

Osobne ma však z podobných myšlienkových výletov skoro vždy vytrhol nejaký výrazný moment, vďaka ktorému som bol opäť prikovaný k obrazovke a hltal všetko, čo mi seriál aj naďalej servíroval.

 

Či už išlo o úderný flashback, pútavý dialóg, ukážku skvelého herectva alebo postupné odhaľovanie tajomstiev jednotlivých postáv. Sharp Objects si aj napriek prázdnejším pasážam dokáže udržať príjemne znepokojivú a mrazivú atmosféru, čo je rozhodne veľké plus.

 

Tomu samozrejme dopomáha aj prepracovaná vizuálna stránka. Tá je oproti slnkom zaliatej Kalifornii v Big Little Lies tentokrát oveľa ponurejšia a vo veľkej miere tak prispieva k celkovému neveselému tónu nielen v uliciach mestečka Wind Gap.

 

Mnoho zdanlivo obyčajných záberov v sebe navyše ukrýva rôzne symboly a odkazy. Dávať pozor sa teda určite oplatí. Seriál ťaží aj z výborne zvoleného výberu hudby, no bezpochyby najsilnejší je v hereckých výkonoch.

 

Sharp Objects je temnou a pomalou minisériou so skvelou atmosférou a úžasnými hercami na čele s krásnou Amy Adams (Recenzia)

 

A to hlavne v tých ženských. Okrem famóznej Amy Adams, ktorá takmer nezlezie z obrazu, stojí za zmienku aj Patricia Clarkson, Eliza Scanlen (!) či Sophia Lillis.

 

Táto štvorka si Sharp Objects ukradla iba pre seba a ja som si istý, že o posledných dvoch menovaných budeme ešte v budúcnosti veľa počuť.

 

Čo ma však mrzí najviac, je skutočnosť, že kvôli hlavným postavám a budovaniu atmosféry utrpela zápletka s vyšetrovaním vraha mladých dievčat. Tvorcovia totiž celú detektívnu záležitosť častokrát odložili bokom a rozhodli sa sústrediť na mesto a jeho obyvateľov.

 

Aj preto na mňa posledná epizóda pôsobila málinko skratkovitým dojmom. Vallée a spol. akoby si zrazu uvedomili, že im na zakončenie minisérie ostáva už iba jedna jediná epizóda, pričom z hľadiska príbehu nemali ani zďaleka vyriešené všetko.

 

Sharp Objects je temnou a pomalou minisériou so skvelou atmosférou a úžasnými hercami na čele s krásnou Amy Adams (Recenzia)

 

Majúc na pamäti vyššie spomínané Big Little Lies som ale v kútiku duše dúfal, že by si tvorcovia predsa len mohli nechať v zálohe ešte niečo. A som nesmierne rád, že sa moje pocity tento raz ukázali ako správne.

 

Z finále sa tak behom okamihu stala tá najlepšia epizóda seriálu a ono rozuzlenie spätne dodalo celkovému dianiu o čosi ucelenejší nádych (predlohu som nečítal, takže netuším, ako veľmi a v čom konkrétne sa od seriálu odlišuje).

 

V mojich očiach išlo o perfektný záver, kvôli ktorému sa Sharp Objects naozaj oplatí dať šancu. Stále som však názoru, že skrátením série o jednu-dve epizódy by to mohlo byť ešte lepšie.

 

Ak teda obľubujete pomalé napredovanie a máte radi temnejšie príbehy s dôrazom na atmosféru a postavy, môžem vám túto záležitosť len odporučiť.

 

Sharp Objects je temnou a pomalou minisériou so skvelou atmosférou a úžasnými hercami na čele s krásnou Amy Adams (Recenzia)

 

Pokiaľ však už z riadkov vyššie súdite, že by ste to so seriálom po pár epizódach vzdali, mali by ste sa asi poobzerať po niečom trochu inom. Rozhodne ale nikoho neodhováram. Koniec koncov, za skúšku nič nedáte.

 

A hoci mám voči Sharp Objects hneď niekoľko výhrad, stále som presvedčený o tom, že svojou kvalitou v pohode strčí do vrecka väčšinu súčasnej seriálovej tvorby. Novinky z dielne HBO mi v posledných rokoch skutočne sedia. 8/10

 

PS: Ak stanica HBO dodrží svoje slovo a nebude pracovať na pokračovaní, má môj úprimný obdiv. Na základe povahy samotného záveru totiž predpokladám, že v rukách Netflixu či nejakej inej televízie by už bola v tejto chvíli dávno oznámená ďalšia séria.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
11