Pravidelná rubrika, ktorú vám prinášame každý mesiac, nesmie chýbať ani tentoraz. A keďže sme tých úvodov za tie roky napísali už habadej, vrhneme sa rovno na filmy. Reč bude už klasicky o najočakávanejších a najzaujímavejších premiérach v novom mesiaci.

 

Blockbusterové obdobie už skončilo, a tak nás čaká o čosi menej veľkých filmov. Stále však môžu byť kvalitné.

 

Utoya, 22. júla – 6. 9. (r: Erik Poppe)

Nepropagovaný, tichý film, ktorý sa prezentuje jediným videom. Autori sa na jeho úspechu či zisku z neho nebudú priživovať, no bojíme sa, že ani nebudú mať z čoho. O snímke sa nikde nehovorí, existujú len skvelé recenzie. 

Jednu takú vám prinesieme aj my, no dovtedy vedzte, že Utoya stojí za to a prvý celovečerák venovaný obetiam Breivikovho masakru vás emocionálne rozdrví. 

 


Mníška – 6. 9. (r: Corin Hardy)

V poradí 5. prírastok do rodiny Conjuring, ktorý sa časovo odohráva pred všetkými ostatnými filmami. Mníška nám rozpovie príbeh o tom, ako sa vlastne zrodilo toto neľútosné "strašidlo", čo tomu predchádzalo a kto jej padol za obeť ako prvý.

Doterajšie trailery sa prezentujú v celkom jasnom štýle. Za úlohu mali hlavne nalákať fanúšikov hororových počinov, čo sa nepochybne podarilo.

 

Nerátame s kvalitou ako pri Conjuring od Wana, ale veríme, že Mníška bude jedným z najlepších tohtoročných hororov. Aj keď možno staví na bububu a jumpscares o čosi viac ako A Quiet Place či Hereditary.

 

Fanúšikovia tohto univerza budú nepochybne spokojní. 

 


Christopher Robin – 6. 9. (r: Marc Forster)

Recenzie dopadli podľa očakávania. Christopher Robin je sympatický a príjemný výlet do nostalgie všetkých z nás. Navyše, okorenený o humor, charizmatického Ewana McGregora a návrat milovaných postáv. 

 

Christopher (Ewan McGregor) sa vracia do krajiny svojho detstva. Už dávno dospel a zaradil sa do šedivej reality bežného života.

 

Dokonca zabudol na dobráckeho Medvedíka Pú a jeho ďalších kamarátov. Keď sa však s plyšovým medvedíkom opäť stretne, okamžite objaví chlapca ukrytého v sebe. Okrem McGregora uvidíme aj Hayley Atwell, Marka Gatissa či Bronte Carmichael.

 


Predátor – 13. 9. (Shane Black)

Žeby Shane Black predsa len natočil priemerný film? Tie trailery nás veru nepresvedčili, no my pevne veríme a dúfame, že tento malý génius nás nesklame. R-kový, brutálny, sem-tam aj nahláškovaný Predátor bude nepochybne skvelou kino zábavou.

Dúfame však, že ju nepokazí klišé, nie práve najúdernejší kasting a prílišný odklon od mytológie. V každom prípade, Black je veľmi šikovný a my si myslíme, že to najlepšie uvidíme v kinách ako eso v rukáve. 

 

Quinn McKenna (Boyd Holbrook) sa v Predátorovi predstaví ako veliteľ elitnej skupiny vojakov. Jeho syn Rory (Jacob Tremblay) omylom Predátorov privolá na Zem a vystaví ju tak obrovskému nebezpečenstvu.

 

Tentokrát však majú vesmírni lovci vylepšenú DNA a vojaci budú musieť čeliť aj úplne novému druhu Predátora.

 

V ďalších úlohách sa predstavia herci, ako Yvonne Strahovski, Olivia Munn, Lochlyn Munro, Sterling K. Brown, Thomas Jane, Trevante Rhodes či Jake Busey.

 


Pátranie/Searching – 13. 9. (r: Aneesh Chaganty)

Vo filme budeme sledovať Davida Kima (John Cho), ktorého 16-ročná dcéra Margot (Michelle La) sa záhadne stratí. Ubehne však 37 hodín a polícia stále nemá jedinú stopu.

 

David tak začína vlastné pátranie a rozhodne sa prehľadať Margotin notebook. Odhaľuje jej tajomstvá a s hrôzou zisťuje, že svoju dcéru v skutočnosti nepoznal. Podarí sa mu však nájsť kľúč k jej zmiznutiu?

 

Ako môžete vidieť z traileru, príbeh budeme sledovať výlučne cez obrazovku počítača či smartfónov. Podobný koncept využil už napríklad aj horor Unfriended

 

My sme snímku už videli a môžeme vám ju len odporučiť. 

 


Nebezpečná láskavosť/Simple Favor – 13. 9. (r: Paul Feig)

Mysteriózny thriller A Simple Favor má na svedomí Paul Feig (Ghostbusters). Zdá sa, že po komediálnych snímkach sa mu zachcelo zamieriť do trochu temnejších vôd.

 

Hlavnou postavou jeho novinky je mladá vlogerka Stephanie (Anna Kendrick), ktorá sa snaží rozlúsknuť záhadné zmiznutie jej najlepšej priateľky Emily (Blake Lively).

 

Zmizla z vlastnej vôle, alebo začala byť pre niekoho nepohodlná? Poznala Stephanie vôbec skutočnú Emily? V snímke si zahrajú aj Andrew Rannells, Linda Cardellini, Jean Smart a Rupert Friend. Scenár napísala Jessica Sharzer podľa románu od Darcey Bell.

 

Trailer možno spočiatku pôsobí trochu mätúco. Zo začiatku sa totiž zdá, akoby sme mali opäť dostať skôr humornú (prípadne čierno-humornú) záležitosť. Následne sa však ukážka preklopí do druhej temnejšej polovice a začne rozohrávať záhadu okolo ústredného zmiznutia.

 

Obe herečky máme radi a Feig už raz prekvapil so Spy. Budeme mu držať palce, aby zase raz uspel. 

 


Pivnica – 27. 9. (r: Igor Vološin)

Ďalší zaujímavý slovenský film, ktorý si požičia aj zahraničných hercov. Navyše v ňom uvidíme skvelého Milana Ondríka. Herec si určite zaslúži viac priestoru a my veríme, že zahviezdi aj tu.

 

Rodičom zmizne dieťa, polícia si s prípadom nevie dať rady, a tak rodina berie spravodlivosť aj zodpovednosť za nájdenie dcérky do vlastných rúk. Nebude to však podľa zákonov a pravidiel. 

Za veľmi zľahčujúcich okolností by sme snímku mohli opísať ako slabšie Villeneuvovo Prisoners. Trailer nás síce neohúril, ale v porovnaní s inými slovenskými snímkami má skutočne čosi do seba, a tak ho budeme sledovať aj naďalej.

Multikultúrne obsadenie na čele s francúzskym hercom Jean-Marc Barrom (ten je známy spoluprácami s Lucom Bessonom či Larsom Von Trierom) tvorí okrem Ondríka a Dalyba aj Jana Oľhová či ruská herečka Oľga Simonova.

 

Za filmom stojí talentovaný ruský režisér Igor Vološin, kameramanom filmu je jeden z najznámejších slovenských kameramanov Martin Žiaran.

 

 

To však v septembri nie je všetko. Okrem týchto počinov uvidíme aj romantickú komédiu s Keanu Reevesom a Wynonou Rider Cesta za láskou, Vlasy od Miloša Formana a deti si užijú Axela a tajomstvo planéty Kepler. 

 

Dostane sa aj na tuzemské projekty, či už ide o komédiu Po čem muži touží či romantický thriller Hastrman. Koncom mesiaca kiná ešte raz potešia deti zaujímavou rozprávkou Piadinôžka.

Na čo sa tešíte najviac? Ktoré filmy vám v kinách určite neujdú?

Ohodnoť článok
13
Zdroj: csfd.cz