Nový Predátor vstúpi do našich kín už tento štvrtok a musíme povedať, že sa na film tešíme. Áno, reklamná kampaň možno nebola dokonalá, ale väčšina z nás skrátka Shaneovi Blackovi verí.

 

Na práve prebiehajúcom filmovom festivale v Toronte si už vesmírny lovec stihol odbiť svoju premiéru, takže tu máme aj prvé reakcie zahraničných kritikov.

 

Tie samozrejme nemusíme brať ako bernú mincu, ale aspoň nám môžu naznačiť, čo v kine asi môžeme očakávať. Ako teda Predátor dopadol?

 

Predátor je podľa zahraničných kritikov svižný nahláškovaný akčňák, ktorému ale chýba napätie a lepší príbeh

 

Pokiaľ ste na základe trailerov boli skeptickí a nečakali ste jasný hit, tak sa vaše obavy zrejme do veľkej miery potvrdili. Blackov Predátor má momentálne na Rotten Tomatoes 62% s ratingom 6.1 a na Metacritic priemerných 56%.

 

To však stále neznamená, že sa v kine dočkáte sklamania. Podľa recenzentov je skôr dôležité vedieť, na čo vlastne idete. Namiesto temného a atmosférického hororu nás totiž čaká skôr nahláškovaná a poriadne akčná (skoro)komédia.

 

Predátor je podľa zahraničných kritikov svižný nahláškovaný akčňák, ktorému ale chýba napätie a lepší príbeh

 

Katie Walsh napísala: „Black možno bol súčasťou celej série už od začiatku, ale chaotický bordel nového filmu dokazuje, že nedokázal pozdvihnúť látku na novú úroveň.“ Dennis Harvey podotkol, že Predátorovi síce nechýba energia a spád, ale celý dej je podľa neho chaos s nudnými postavami.

 

„Príbeh je príliš vágny, rozbieha sa do viacerých línií, ale dohromady netvorí žiadny zmysluplný celok,“ napísala Stephanie Watts. „Nikto nemá jasnú motiváciu, vrátane samotného Predátora. Kvôli tomu je celý film zmätený a zúfalo bez napätia.“

 

Perri Nemiroff poznamenala, že tu sú náznaky Blackovho typického humoru a štýlu a brutality orginálu z roku 1987, ale je ich bohužiaľ príliš málo. Pochválila však vydarený kasting, ktorý podľa nej výrazne ťahá príbeh dopredu.

 

Predátor je podľa zahraničných kritikov svižný nahláškovaný akčňák, ktorému ale chýba napätie a lepší príbeh

 

Jonathan Barkan skritizoval hlúpy príbeh, nezmyselné správanie postáv a dodal, že slovo 'meh' asi najlepšie vyjadruje jeho pocity z filmu.

 

Na druhej strane, našli sa aj spokojní kritici. Norman Wilner napísal, že snímka je dostatočne epická, akčná a že je to skrátka výborná zábava.

 

„Black zaplnil svoju snímku známymi príhehovými schémami a charakterovými typmi, takže celý film má istý šarm,“ vyhlásil Benjamin Lee. Dodal, že ide o svieži akčňák, ktorý je ale vo výsledku trochu zabudnuteľný a rýchlo vyšumí.

 

Predátor je podľa zahraničných kritikov svižný nahláškovaný akčňák, ktorému ale chýba napätie a lepší príbeh

 

Chris Bumbray napísal: „Predátor je totálna pecka, ale len za predpokladu, že pristúpite na jeho pravidlá. Kasting je perfektný.“ Snímka podľa kritikov naplno využíva svoj R-kový rating, či už v brutalite alebo nadávkach, hoci niektorí sa sťažovali, že akcia je síce pekne nakrútená, ale nenápaditá.

 

„Keď film sledujete, je ťažké nepodľahnúť mu a nebaviť sa,“ priznal Chris Evangelista. „Black a spol. si to užili a ich nadšenie je nákazlivé.“

 

Recenzie teda hovoria pomerne jasnou rečou. Pokiaľ očakávate temnotu, napätie a hororové prvky, zrejme budete otrávení a sklamaní.

 

Ak však do kina pôjdete s tým, že chcete zábavnú, akčnú popcornovku, ktorá má spád a nenudí, tak ste zrejme na správnej adrese. Na Slovensku si návrat Predátora vychutnáme 13. septembra (září) 2018.

 

Ohodnoť článok
29
Zdroj: rottentomatoes.com