Vydarených coming-of-age filmov sa nám v posledných dňoch rodí naozaj veľa. Spomenúť môžeme na Oscara nominovanú Lady Bird či The Edge of Seventeen. Teraz prichádza snímka, ktorá s menovanými filmami zdieľa určité podobnosti, ale predsa si ide svojou vlastnou cestou.

 

Eighth Grade natočil len 28-ročný celovečerný debutant Bo Burnham a okamžite si získal pozornosť kritikov aj divákov. Dokonca sa mu ušli aj nejaké tie ocenenia. A je nutné dodať, že všetka chvála bola absolútne zaslúžená.

 

Vynikajúca dramédia Eighth Grade je vtipným a empatickým náhľadom do života outsiderskej študentky (Recenzia)

 

Hlavnou postavou tejto dramédie je Kayla Day (Elsie Fisher), študentka ôsmeho ročníka základnej školy, ktorá má o týždeň nastúpiť na strednú. Nakrúca youtube videá, kde sa snaží ľuďom pomáhať s nízkym sebavedomím a strachom, ale pritom je sama outsiderkou.

 

Je introvertkou, veľa toho nenahovorí, v škole nemá kamarátov a v sociálnych situáciách sa cíti veľmi úzkostne. Mierne problematický vzťah má aj s otcom (Josh Hamilton), o ktorom má pocit, že jej nerozumie (matka od nich už dávno odišla).

 

My máme možnosť sledovať Kaylin život v priebehu jej posledného týždňa na základnej škole, počas ktorého si prejde silnou cestou a možno sa jej podarí vyrovnať sa s rôznymi nástrahami dospievania. Alebo možno nájde spôsob, ako im lepšie čeliť.

 

Vynikajúca dramédia Eighth Grade je vtipným a empatickým náhľadom do života outsiderskej študentky (Recenzia)

 

Eighth Grade je mimoriadny filmový zážitok, a to najmä v tom, ako realisticky zobrazuje komplikovanú etapu puberty. Hlavná hrdinka v podaní Elsie Fisher pôsobí neuveriteľne prirodzene. To sa odráža napríklad na spôsobe, akým prednáša svoje repliky, ako aj v celkovom držaní tela a výrazoch tváre.

 

Bez preháňania môžem povedať, že ide o jeden z najlepších  (nielen) "detských" hereckých výkonov, aké som videl a samotnej Fisher by som okamžite a bez zaváhania dal Oscara. Vôbec by som sa nečudoval, ak by niektoré zo scén vzišli z improvizácie. 

 

Postava Kayly je navyše veľmi sympatická a myslím, že viacero divákov sa v nej uvidí. Nie je žiadnym prototypom "školskej krásky", je proste normálnym dievčaťom, ktoré sa snaží zaradiť a ktoré túži po priateľoch.

 

Jej eskapády miestami vyčarujú úsmev, niekedy nám zase režisér dá naplno pocítiť úzkosť a strach zo situácie, do ktorej sa Kayla dostala. Eighth Grade sa pozerá na dospievanie bez príkras a bez sentimentu, ale s veľkou dávkou empatie a pochopenia voči hlavnej hrdinke.

 

Vynikajúca dramédia Eighth Grade je vtipným a empatickým náhľadom do života outsiderskej študentky (Recenzia)

 

Ďalším silným motívom je reflexia sociálnych sietí a internetového života medzi mladými. Ide o svet, kde každý hľadí do svojho smartfónu a vytvára o sebe falošný obraz vo virtuálnom svete.

 

Z reálneho ľudského kontaktu sa tak postupne vytráca skutočná komunikácia, keďže ľudia sa uzatvárajú do vlastných sociálnych bublín.  Burnham nie je voči internetu či sociálnym sieťam prehnane zaujatý, zobrazuje ich skôr ako jednu z mnohých vecí, s ktorými sa musia dnešní tínedžeri vyrovnávať.

 

Eighth Grade je skromným, ale mimoriadne zručne zrežírovaným malým filmom, ktorý v sebe skrýva obrovské množstvo silných emócií (ohromne dojme najmä otcov monológ). Je jasné, že je primárne určený milovníkom nezávislej a festivalovej kinematografie. Pokiaľ teda máte radi kvalitné coming-of-age filmy, Eighth Grade by pre vás mal byť povinnosťou.

 

Príbeh je na prvý pohľad jednoduchý, v skutočnosti však skrýva veľa pravdy o tak komplikovanom a dôležitom období v živote človeka, akým je dospievanie. A nepotrebuje svojich divákov prvoplnánovo poučovať, ani z nich dojiť emócie za každú cenu. Klobúk dolu. 9/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
8