Dystopické sci-fi z alternatívnej histórie The Man in the High Castle patrí k najzaujímavejším seriálom súčasnosti. Nie je to síce projekt, ktorý by bol podobne masovo populárny, ako napríklad Game of Thrones, ale svoju stabilnú základňu fanúšikov si nájsť dokázal. Dôkazom je aj to, že tento rok sme sa konečne dočkali jeho 3. série.

 

Na tú sme museli čakať takmer dva roky. Stálo to čakanie za to? Je asi pravdou, že The Man in the High Castle nasadil od začiatku vysokú latku kvality. 1. séria bola výborná, 2. z môjho pohľadu možno ešte lepšia (hoci zahraniční kritici si to nemysleli), takže som logicky opäť očakával pecku. Dostal som ju?

 

Nacisti vyhrali 2. svetovú vojnu a chcú si podrobiť všetky alternatívne reality. The Man in the High Castle boduje 3. sériou (Recenzia)

 

Ako iste viete, seriál sa odohráva vo svete, kde nacistické Nemecko a jeho japonskí spojenci vyhrali druhú svetovú vojnu. V 60. rokoch je už podrobená aj Amerika a je rozdelená na Veľkú nacistickú ríšu, Japonské pacifické štáty a Neutrálnu zónu.

 

Medzi nacistickou časťou Ameriky a Japonskom vzniká studená vojna, ktorá sa môže zvrhnúť v jadrovú katastrofu. V závere 2. série sa ju síce podarilo odvrátiť, napätie však stále trvá. 

 

V príbehu sa ocitáme zhruba šesť mesiacov po udalostiach minulej série. Už poznáme identitu záhadného Muža z vysokého zámku, mŕtveho Hitlera nahradil Heinrich Himmler, John Smith bol povýšený na Oberstgruppenführera a jeho zosnulý syn sa stal hrdinom pre celú Ríšu.

 

Nacisti vyhrali 2. svetovú vojnu a chcú si podrobiť všetky alternatívne reality. The Man in the High Castle boduje 3. sériou (Recenzia)

 

Smith a jeho rodina sa však stanú terčom politických intríg, keďže ich nepriatelia sa budú snažiť o ich diskreditáciu. Juliana zisťuje, že je možné cestovať do rôznych paralelných svetov, čo však už vedia aj nacisti. Tí plánujú postaviť prístroj, prostredníctvom ktorého by sa dokázali dostať do všetkých alternatívnych realít a ovládnuť ich.

 

A to som ešte veľa dôležitých postáv a zápletok vynechal. Opäť samozrejme uvidíme Joea Blacka, Eda McCarthyho, Roberta Childana, pána Tagomiho aj inšpektora Kida. Plus niekoľko nováčikov. Každá z týchto postáv má svoju prepracovanú príbehovú líniu a spolu vytvárajú naozaj strhujúci príbeh.

 

3. séria pokračuje vo vysoko nastavenej kvalite predchádzajúcich epizód. Áno, postáv je veľa, ale ich osudy vás zaujímajú, keďže tvorcovia im dokázali vymyslieť naozaj zaujímavé dilemy, ktorým musia čeliť. Z tohto pohľadu je možno najzaujímavejšou postavou nacista John Smith v podaní bezchybného Rufusa Sewella.

 

Nacisti vyhrali 2. svetovú vojnu a chcú si podrobiť všetky alternatívne reality. The Man in the High Castle boduje 3. sériou (Recenzia)

 

Veľkým plusom je, že všetky postavy majú uveriteľné motivácie a takmer o nikom nemôžete povedať, že je na sto percent zlý či dobrý. Ide skrátka o ľudí z mäsa a kostí, ktorí váhajú medzi tým, čo je skutočne správne a ako by sa mali zachovať.

 

Príbehovo sa tiež nemožno sťažovať, pretože doslova v každej jednej epizóde sa posúvame dopredu. Nenájdeš tu žiadne omáčky, alebo vŕšenie záhad, na ktoré následne nedostaneme odpovede. Naopak, tvorcovia priebežne odhaľujú odpovede na množstvo otázok a zároveň obratne nastoľujú nové.

 

Scenár voľne vychádza z kultového románu Philipa K. Dicka, ale príbeh si už dávno ide vlastnou cestou. Napriek tomu sa však scenáristi ešte parkrát k predlohe pomerne nečakane vrátia.

 

Herecky nemožno veľa vytýkať. Sewella som už spomínal, ale všetci herci sú skvelí. Väčší priestor dostala postava Nicole Dörmer v podaní Belly Heathcote, Kenneth Tigar ako Himmler je správne fanatický a odporný a William Forsythe s gustom stvárnil nacistickú verziu prvého šéfa FBI J. Edgar Hoovera.

 

Nacisti vyhrali 2. svetovú vojnu a chcú si podrobiť všetky alternatívne reality. The Man in the High Castle boduje 3. sériou (Recenzia)

 

Pravda, tempo 3. série možno nie je také strhujúce ako v prípade tej predchádzajúcej. Do istej miery to platí aj o závere, ktorý nie je až tak emocionálne silný, ale rozhodne sa mu nemôže uprieť veľká pôsobivosť. Na 4. sériu (ktorá už bola potvrdená) ťa navnadí maximálne, a to je to najdôležitejšie.

 

Po skončení poslednej epizódy mi skrátka bolo ľúto, že už je koniec. Som veľmi zvedavý, s čím tvorcovia prídu v budúcnosti. Pokiaľ sa im podarí pokračovať v tomto štýle a nezačnú sa samoúčelne zaplietať v sci-fi záhadách, tak nás čakajú ešte veľké veci. 9/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
13