Študenti Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave sa postarali o dokumentárny cyklus s názvom Expremiéri. Ten vznikol ako inšpirácia rovnomenným projektom od našich bratov z Česka. 

 

Expremiéri budú mať 7 epizód a v každej z nich tvorcovia predstavia jednotlivých bývalých premiérov. Prvej časti sa na obrazovkách vďaka spolupráci študentov VŠMU a RTVS dočkáme už 29. októbra tohto roku.

 

 

Prvým premiérom Slovenskej republiky sa po revolúcii stal Milan Čič, ktorého miesto od roku 1990 na krátku dobu prevzal Vladimír Mečiar. Neskoršími premiérmi sa stali Ján Čarnogurský, Jozef Moravčík a žezlo premiéra ešte dvakrát prevzal Vladimír Mečiar.

 

V roku 1998 ho nahradil Mikuláš Dzurinda, ktorý vládol až do roku 2006, kedy bol vystriedaný Robertom Ficom. Po voľbách z roku 2010 sa na 2 roky stala premiérkou Iveta Radičová a po páde jej vlády bol Fico premiérom až do 22. marca 2018, kedy funkciu prevzal Peter Pellegrini.

 

Seriál Expremiéri vtipne vyspovedá bývalých vládcov našich krajín. Taký Dzurinda si užíval, ako obrátil krajinu hore nohami

 

O každú jednu časť Expremiérov a rozhovory s konkrétnym bývalým predsedom vlády sa z režijného kresla postarala iná osoba. 

 

Menovite ide o režisérov, ako Mária Brnušáková (bývalý premiér Milan Čič), Kristína Leidenfrostová (Ján Čarnogurský), Dominik Jursa (Vladimír Mečiar), Jana Durajová (Jozef Moravčík), Lena Kušnieriková (Mikuláš Dzurinda), Edo Cicha (Iveta Radičová) a Lucia Kašová (Robert Fico).

 

Dramaturgom dokumentárneho cyklu je Peter Kerekes, producentmi sa stali Zora Jaurová a Mátyás Prikler. Prvá epizóda je plánovaná na 29. októbra 2018 a každý jeden diel by mal mať približne 26 minút. Vzhľadom na to, že Peter Pellegrini je súčasným predsedom vlády, s jeho účasťou v dokumente nepočítame.

Ohodnoť článok
10
Zdroj: hnonline.sk
Foto: mphilms.sk, RTVS