Hudobná dráma Bohemian Rhapsody o živote Freddieho Mercuryho, frontmana legendárnej skupiny Queen, je už v našich kinách a zatiaľ v našich končinách zbiera samé pozitívne ohlasy (naša recenzia tu). V Amerike sa snímke u kritikov ani zďaleka neviedlo tak dobre a okrem Ramiho Maleka v hlavnej úlohe vlastne nič viac príliš nechválili.

 

Podľa nás však Bryan Singer (ako aj Dexter Fletcher) odviedol skvelú prácu a pokiaľ patríš k fanúšikom Mercuryho a Queen, je pre teba kino povinnosťou. Fanúšikovia tohto projektu však veľmi dobre vedia, že zhruba pred 8 rokmi sa o hlavnú rolu Freddieho Mercuryho s veľkým záujmom uchádzal Sacha Baron Cohen (Borat).

 

Otvorená homosexualita a sex. Sacha Baron Cohen plánoval o Freddiem Mercurym značne divokejší film

 

V roku 2010 začal Peter Morgan (The Crown) písať scenár a réžie sa mal chopiť Stephen Frears. Aká však bola Cohenova vízia filmu a prečo sa napokon nezrealizovala? Frears prezradil, že herec sa neplánoval vyhnúť kontroverzným aspektom spevákovho života, ako aj jeho sexuálnej orientácii.

 

Práve na tú mal klásť dosť výrazný dôraz. „Sacha chcel urobiť veľmi odvážny a kontroverzný film, ktorý by podľa môjho názoru Freddie Mercury schválil,“ prezradil Frears v rozhovore pre časopis Vulture. „Keď hovorím odvážny, myslím to najmä v zobrazení Freddieho homosexuality a v tom, že film obsahoval veľa nahoty. Sacha to takto proste miloval.“

 

O projekt malo záujem štúdio Sony a Cohen sa s jeho predstaviteľmi aj stretol. „Bola to biografická dráma viac zameraná na Freddieho a menej na skupinu, hoci samozrejme obsahovala vrcholy a pády Queen, ale vždy z Freddieho uhlu pohľadu,“ poznamenal. Dodal, že film mal byť veľmi otvorený a s R-kovým ratingom.

 

Otvorená homosexualita a sex. Sacha Baron Cohen plánoval o Freddiem Mercurym značne divokejší film

 

Žiaľ, projekt sa pomerne rýchlo rozpadol, keďže členovia skupiny Brian May a Roger Taylor mali ku Cohenovej vízii vážne výhrady. Údajne sa obávali, že film nezachová taký Freddieho odkaz, aký si želali. Nemali skrátka záujem robiť kontroverzný film, chceli totiž niečo viac konvenčné.

 

Cohen napríklad spomenul, že muzikanti chceli, aby vo filme Freddie zomrel niekde v polovici filmu a zvyšok príbehu by sa točil okolo ostatných členov skupiny. Podľa herca bol takýto prístup vyslovene nezmyselný. Žiadny z divákov by podľa neho nechcel vidieť film, kde hlavná hviezda zomrie v polovici.

 

Otvorená homosexualita a sex. Sacha Baron Cohen plánoval o Freddiem Mercurym značne divokejší film

 

Cohen sa teda z projektu porúčal a po jeho odchode stratil o film záujem aj samotný režisér Frears. Napokon sa projektu chopilo štúdio 20th Century Fox a dodalo nám Bohemian Rhapsody v réžii Bryana Singera (a v malej miere aj Dextera Fletchera).

 

Ako sme napísali vyššie, americkí kritici film viac-menej zostrelili ako prinajlepšom priemernú biografiu, ale v našich končinách sa mu dostalo výraznejšie pozitívnejšieho prijatia. Na druhej strane je asi škoda, že pôvodnú Cohenovu verziu pravdepodobne nikdy neuvidíme.

Páčil sa vám film Bohemian Rhapsody?
Áno, na Cohenovu verziu nie som zvedavý
464 hlasov
Áno, ale pozrel by som si aj Cohenovu verziu
801 hlasov
Nie, myslím, že Cohen by urobil lepší film
227 hlasov
Ohodnoť článok
77
Zdroj: indiewire.com