Bena Stillera poznáme viac ako herca než ako režiséra. Po dobrodružne nabitom The Secret Life of Walter Mitty (2013) a dvojke Zoolandera (2016) si Ben vyskúšal aj seriálovú réžiu a na televízne obrazovky priniesol strhujúcu drámu z prostredia väznice v dedine Dannemora.

 

Sedemdielna miniséria zachytáva pokus o útek dvoch väzňov, ktorý sa v skutočnosti odohral v júni roku 2015. Richard Matt a David Sweat majú plné zuby nehostinného prostredia a rozhodnú sa konať. Z nášho predošlého článku vieš, že v snahe dostať sa za plot zohrávalo dôležitú úlohu zvádzanie zamestnankyne Tilly.

 

A ako to napokon dopadlo? Tento incident je v našich končinách pomerne neznámy, takže sa v nasledujúcich riadkoch vyhneme spoilerom, aby si sa neukrátil o plnohodnotný zážitok. Môžeme ale prezradiť, že Stillerovi seriálová réžia skutočne sadla.

 

Prefíkaní Benicio Del Toro a Paul Dano zvádzajú dozorkyňu v snahe o útek z väzenia v skvelom seriáli od Bena Stillera (Recenzia)

 

Príbeh o dvoch trestancoch začína pomerne nevinne a počas celej stopáže spoznávame len hŕstku postáv, pričom každá jedna z nich zohráva dôležitú úlohu. Prvé dve epizódy na vás nemusia pôsobiť práve sympaticky a hoci sa tempo ešte len zrýchľuje, treba sa cez ne prekusnúť.

 

Akonáhle sa dostávame postavám hlbšie do mysle, dej začína odsýpať svižnejšie a s pridanou porciou napätia divák ostáva v očakávaní, ktorým smerom sa bude uberať. Ben Stiller pracuje so scenárom nadmieru dobre, ale scénár samotný obsahuje zopár hluchých miest.

 

Na druhú stranu treba vyzdvihnúť prácu s kamerou a filmový formát strán, ktorý je pre seriál nezvykom. Kameramanka Jessica Lee Gagné zvolila na kulisy bohaté a plynulé zábery doplnené o bravúrne osvetlenie, a preto sa na seriál veľmi príjemne pozerá.

 

Osobne som bol zo začiatku veľmi skeptický. Zápletka okolo zvádzania vyše päťdesiatročnej zamestnankyne pre mňa nebolo tým pravým orechovým. Príbeh ale rýchlo nabral nový rozmer a napokon sa z neho vykľula veľmi podarená miniséria, ktorá sa pozerá aj do iných končín než len interiéru väznice.

 

Prefíkaní Benicio Del Toro a Paul Dano zvádzajú dozorkyňu v snahe o útek z väzenia v skvelom seriáli od Bena Stillera (Recenzia)

 

Benicio Del Toro hrá svojim osobitým drsným štýlom, Paul Dano stvárňuje Davida Sweata ako priateľskejšieho a racionálnejšieho väzňa. Obaja herci sú prirodzení a role im sadli na výbornú. To isté treba poznamenať aj pri herečke Patricii Arquette hrajúcej Tully, ktorej nerobia problém ani intímnejšie scény.

 

Postava Tully si prechádza celou škálou emócií, zatiaľ čo Paul Dano v koži Davida zachováva chladnú hlavu. Z dvojice väzňov je presne tým prefíkanejším a bojovnejším, hoci sa to v závislosti od jeho minulosti môže javiť ako paradox.

 

Stáva sa akýmsi ťahúňom seriálu a napokon povahy oboch presne zrkadlia spôsob, ako veľmi ti ich postavy prirastú k srdcu. Finále v podobe spojenej siedmej a ôsmej epizódy je aj zároveň vrcholom seriálu a tu režisér Ben Stiller ukázal, že remeslo pevne ovláda.

 

Na hodnote pridáva aj autenticky zachytené väzenské prostredie, ale stále treba brať do úvahy fakt, že zbytok osadenstva prakticky funguje len ako komparz a postavy s väzňami interagujú takmer nulovo.

 

Prefíkaní Benicio Del Toro a Paul Dano zvádzajú dozorkyňu v snahe o útek z väzenia v skvelom seriáli od Bena Stillera (Recenzia)

 

Ťažko povedať, čo okrem vyššie spomenutého slabšieho a nezáživnejšieho rozjazdu zaradiť medzi negatíva. Escape at Dannemora je veľmi zaujímavou a decentne natočenou minisériou. Zároveň ťa ale neposadí na zadok a ani neohúri natoľko, aby si všetky epizódy zhltol za jeden deň.

 

Stiller aj napriek tomu priniesol pozoruhodný a kvalitný príbeh, ktorý, ak ho nepoznáš, prinesie aj celkom neočakávaný a zároveň napínavý záver. Po zvážení všetkých vyššie uvedených elementov udeľujem sedem a pol boda z desiatich.

 

Osobne budem rád, ak sa Ben k réžii vráti aj nabudúce.  Seriál samotný má pár múch, ale jeho zhliadnutie by si určite nemal ľutovať.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
2