Filmkult si pre teba opät pripravil sumár tých najlepších kinematografických kúskov, ktoré budeš môcť v nadchádzajúcich dňoch vidieť v telke.

Americká krása (American Beauty, 1999, r. Sam Mendes)

Celovečerný debut režiséra Sama Mendesa (Skyfall, Spectre) sa hrubým písmom zapísal do svetovej kinematografie ako jedna z najlepších drám všetkých čias. V hlavnej úlohe hviezdil Kevin Spacey, ktorý dokonca za svoj výkon získal Oscara ako najlepší herec v hlavnej úlohe. O čom teda Americká krása je?

 

Lester Burnham (Spacey) je ukážkový úbožiak z typického amerického predmestia. Má nudný život, jeho žena a dcéra oňho ani len nezakopnú a každý deň vyzerá ako ten predošlý. Lester sa však jedného dňa zamiluje do mladej spolužiačky jeho dcéry. Vtedy sa rozhodne, že svoj život radikálne zmení.

 

Americká krása je pohľadom na to, ako by vyzeral život, keby sa človek rozhodol robiť iba to, čo skutočne chce. Majstrovské dielo Sama Mendesa a životný výkon Kevina Spaceyho si budeš môcť pozrieť už v sobotu o 22:10 na Jednotke.

 

V telke pôjde oscarová Americká krása, Spielbergovo sci-fi Minority Report a emotívna Čistá duša

Diabol nosí Pradu (Devil Wears Prada, 2006, r. David Frankel) 

Zákulisie sveta módy nebolo divákom nikdy také blízke, ako pri sledovaní snímky Diabol nosí Pradu. Hlavné úlohy vtedy pripadli herečkám Anne Hathaway  a božskej Meryl Streep. Mladá Andy Sachs (Hathaway) práve skončila školu a uchádza sa o miesto asistentky diabolskej Mirandy Priestley (Streep), šéfky módneho časopisu Runway. 

 

Andy nemá spočiatku o módu absolútny záujem, no čím viac začína spoznávať ľudí z tejto brandže, tým viac sa dostáva do užšieho kruhu svojej psychopatickej šéfky a začne svet šiat klásť na prvé miesto vo svojom živote. 

 

Ak máš v obľube Anne Hathaway alebo Meryl Streep, neváhaj si v sobotu o 16:30 zapnúť JOJku. Ak by si náhodou vysielanie zmeškal, reprízu môžeš zhliadnuť v nedeľu o 09:25.

 

V telke pôjde oscarová Americká krása, Spielbergovo sci-fi Minority Report a emotívna Čistá duša

Red Dog (2011, r. Kriv Stenders)

Príbeh o psíkovi s červenkastou srsťou menom Red Dog sa skutočne stal, a to v austrálskom meste Dampier. Film je poskladaný z viacerých príbehov a udalostí, ktoré sa prihodili obyvateľom a hral v nich dôležitú úlohu slávny pes. 

 

Milý rodinný príbeh pre všetky vekové kategórie odvysiela televízia JOJ v nedeľu o 20:35 a opakovať sa bude na JOJ Plus v utorok o 20:40.

 

V telke pôjde oscarová Americká krása, Spielbergovo sci-fi Minority Report a emotívna Čistá duša

Životy tých druhých (The Lives of Others, 2006, r. Florian Henckel von Donnersmarck)

Dej snímky Životy tých druhých sa odohráva v roku 1984, teda 5 rokov pred pádom Železnej opony. Navzájom sa špehovali susedia, kamaráti či dokonca vlastní bratia, len aby si každý zachránil vlastný krk pred krutým väzením. 

 

Protagonistom je istý Georg Dreyman (Sebastian Koch), divadelný dramatik. Jeho život a činy sú pod drobnohľadom stúpenca režimu, kapitána Gerda Wieslera (Ulrich Mühe). Ide o sondu do tragického osudu jedného z mnohých, ktorí museli trpieť režimom Východného Nemecka. 

 

Životy tých druhých sa veľmi podarili a na odovzdávaní Cien Akadémie získali prestížnu zlatú sošku. Vo svojej kategórii dokonca porazili aj hit Faunov labyrint od Guillerma del Tora. Ty si tento srdcervúci príbeh budeš môcť pozrieť v pondelok o 22:25 na Dvojke.

 

V telke pôjde oscarová Americká krása, Spielbergovo sci-fi Minority Report a emotívna Čistá duša

Minority Report (2002, r. Steven Spielberg)

Phillip K. Dick bol jedným z najznámejších spisovateľov žánru sci-fi na svete. Jeho knižné diela inšpirovali filmárov k natočeniu počinov, ako napríklad Blade Runner (1982) či Total Recall (1990). Okrem týchto dvoch diel patrí k jeho ďalším slávnym kúskom práve Minority Report. 

 

Látky sa v roku 2002 chytil Steven Spielberg a natočil impozantné sci-fi, kde si v hlavnej úlohe zahrala megahviezda Tom Cruise. Film sa zaoberá otázkou, čo by sa stalo, keby bol zločin potrestaný skôr, než by ho kriminálnik vôbec stihol vykonať. 

 

Famózne prevedenie knižnej predlohy na filmové plátno v áčkovom šate si môžeš pozrieť na Jednotke, a to už v stredu o 20:30. 

 

V telke pôjde oscarová Americká krása, Spielbergovo sci-fi Minority Report a emotívna Čistá duša

Čistá duša (A Beautiful Mind, 2001, r. Ron Howard)

Za vrchol tvorby Rona Howarda (Rush, Duel Frost/Nixon) je mnohokrát považovaná práve Čistá duša. Zachytávajú sa v nej okamihy zo života muža menom John Forbes Nash Junior, ktorého tu brilantne stvárnil Russel Crowe. 

 

Ide o matematického génia s obrovským nadaním, neskôr oceneného Nobelovou cenou. Cesta k úspechu však bola spletitá a Nash si na nej musel poradiť s mnohými psychickými problémami, ako napríklad so schizofréniou a paranoiou.

 

Podľa Akadémie najlepší film roku 2001 si budeš môcť pozrieť vo štvrtok o 21:30 na Jednotke.

 

V telke pôjde oscarová Americká krása, Spielbergovo sci-fi Minority Report a emotívna Čistá duša

Ohodnoť článok
4