Každý rok sa stáva, že nám z USA a iných krajín príde neznámy, nie veľmi promovaný, ale nesmierne chválený film. Už pár týždňov počúvame o počine menom The Hate U Give, no veľa pozornosti sme mu ani my neprikladali. Hlavne kvôli téme rasizmu, názvu a hlavnej fotke. A bola to chyba. 

The Hate U Give hovorí o príbehu Starr a jej rodiny. Už po prvých sekundách pochopíte, o čom film približne bude. A rovno si pritom zamilujete otca, hlavu rodiny, ktorý to má v hlave usporiadané do bodky. Nedá sa však kontrolovať všetko, a tak sa prihodí niečo, čo navždy zmení ich životy. Bohužiaľ, synopsu a základ deja ti opísať nemôžem. Bude lepšie, keď do filmu pôjdete úplne naslepo. 

 

Zápletka ťa dostane ešte viac a nepochybne budeš vďačný, že si nepozeral trailer a nič si o snímke nezisťoval. Dej sa vyvíja plynule, vyhýba sa klasickým klišé a pracuje s postavami naozaj originálne. Dáva si pozor na umelé tlačenie na emócie a lacné narážky na rasizmus v USA. Všetky problémy, ktorými sa zaoberá, sa film snaží podať neopozerane. 

 

The Hate U Give je úžasným filmom o nenávisti, rasizme a láske s vynikajúcimi hercami. Navyše ťa emocionálne vycicia (Recenzia)
Nerieši pritom len tému rasizmu. Pracuje aj s nenávisťou, falošnosťou ľudí a kamarátov, rodinnými problémami, výchovou či láskou. The Hate U Give je silným posolstvom so skvelým scenárom, istou réžiou a tvorcami, ktorým bolo jasné, aký príbeh chcú vyrozprávať a čo s ním chcú povedať. Za túto možnosť vďačia Angie Thomas.

 

Tá napísala knihu podľa krátkej poviedky, ktorú napísala ešte na vysokej. O pár rokov neskôr sa rozhodla príbeh rozvinúť, čo ocenili milióny ľudí. Kniha bola nesmierne úspešná a rok pred jej vydaním ju už chceli sfilmovať. Scenár pre celovečerák nakoniec napísala Audrey Wells. Išlo o jej prvý scenár po 14 rokoch, kedy napísala Smiem prosiť? Audrey však trpela rakovinou, ktorej aj podľahla, a to deň pred premiérou snímky, s ktorou by podľa mňa mala útočiť na Oscarov.

 

O réžiu sa postaral George Tillman Jr. (Notorious B. I. G.) a so soundtrackom pomáhali aj všelijakí, nielen rapoví umelci. Spoločne so známymi skladbami a vynikajúcou zvukovou stránkou môžeme soundtrack a zvuk hodnotiť veľmi pozitívne. Veľký palec hore ide aj hercom. Common je tradičný sympaťák a nesmierne potešil aj Russell Hornsby. Škoda, že sa už skoro nikde neobjavuje. Ak mu rola sadne tak, ako v tomto prípade, dokáže zo seba dostať skvelý herecký výkon.

 

The Hate U Give je úžasným filmom o nenávisti, rasizme a láske s vynikajúcimi hercami. Navyše ťa emocionálne vycicia (Recenzia)

 

Pochlapila sa aj Regina Hall, no najviac som si užil hlavnú herečku Amandlu Stenberg. Z Hier o život si ju vôbec nepamätám, Dark Minds bolo údajne veľmi zlé, a tak som od nej veľa nečakal. Vyrazila mi však dych a nepochybujem, že si ju producenti začnú všímať ešte viac. A dúfam, že vzhľadom na moje hodnotenie deväť z desiatich jej dáte šancu aspoň v tejto vynikajúcej dráme.

 

The Hate U Give dokáže diváka strhnúť, prekvapiť ho a skvele pracuje s emóciami, keď dokáže podať životné udalosti autenticky a citlivo. Neraz som sa počas sledovania pristihol dojatý maličkosťami, za čo mohli aj skvelo napísané a zahrané postavy. Strhol aj záver, prezentované myšlienky a v konečnom hodnotení nemám skutočne nič, čo by som snímke vyčítal. Aj preto také vysoké hodnotenie, a preto dúfam, že The Hate U Give určite uvidíte. Nebudete ľutovať. 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
8
Foto: Fox