Kreatívne reklamy či krátke filmy sú na Filmkulte vždy vítané. Rozhodli sme sa, že hoci máme ešte len november, prinesieme ti menší výber krátkych snímok s vianočnou tematikou.

 

Tentokrát sme pre teba vybrali reklamy a filmy, ktoré oplývajú magickou atmosférou, skvelou formálnou stránkou a spoľahlivo ťa dojmú. Dôraz sme pri tom kládli na vianočné diela, ale v závere sme si dovolili aj menší odklon trochu iným smerom.

 

Je skvelé vidieť, že tvorcovia reklám a krátkych filmov sú stále kreatívni a dokážu vyvolať úprimné emócie. K reklamám teda nepristupujú nudne a nenápadito, práve naopak.

 

Aj nižšie uvedené kraťasy sú dôkazom, že aj na poli obyčajnej reklamy možno nájsť naozaj vydarené kúsky. Len je škoda, že na Slovensku sme sa podobných kvalitných diel zatiaľ príliš nedočkali. 

 

The Snowman

 

V krátkom animáku The Snowman, ktorý propaguje sieť kín Cineplex, uvidíme, ako čerstvo postavený snehuliak ožije a svojej malej tvorkyni ponúkne okno do zázračného filmového sveta. Dievča ho za odmenu ochráni pred roztopením a vždy večer ho uskladní do chladničky.

 

Roky ubiehajú, dievča dospieva, avšak stále sa vracia k svojmu kamarátovi zo snehu, napokon aj s vlastnou dcérkou. Kraťas oplýva krásnou animáciou a pôsobivou atmosférou. Prostredníctvom účinnej skratky sa mu podarilo vytvoriť jasný príbeh a úspešne zahrať aj na emocionálnu strunu.

 

 

Holiday Giving

 

V príjemnej krátkej reklame Holiday Giving nám tvorcovia pripomenú, že dávanie si darčekov (nielen) počas Vianoc by sa malo vzťahovať aj na tých najzraniteľnejších. Príbeh bezdomovca a malého dievčatka, ktoré preňho vyčarí tie najkrajšie Vianoce, patrí k sympatickým dielam.

 

Filmík netlačí na pílu a nie je príliš sentimentálny. Snaží sa skôr poukázať na to, že by sa ľudia k sebe mali správať dobre a myslieť aj na tých, ktorí si bohaté Vianoce nemôžu dovoliť. To všetko sa tvorcom na malom priestore podarilo výborne vykresliť a samotný záver vás nepochybne dojme.

 

 

Justino

 

Justino nám rozpovie príbeh nočného strážnika, ktorý pracuje v sklade plnom figurín. Nemá príliš veľa možností, ako sa porozprávať so svojimi kolegami, takže použije svoju fantáziu. S pomocou figurín vytvorí vtipné prekvapenia. Jeho kolegovia sa mu však tiež vedia za jeho láskavosť odmeniť.

 

Animák boduje skvelou animáciou, tak trochu melancholickou atmosférou a sympatickým ústredným hrdinom. Ten pritom nemusí povedať jediné slovo a aj napriek tomu si okamžite získa tvoje sympatie. 

 

 

The Supporting Act

 

The Supporting Act je krátkym filmom od BBC One, ktorý nám ukazuje, aké dôležité sú spoločne prežité chvíle. Príbeh zaneprázdneného otca a jeho tanečne nadanej dcéry, ktorá sa chystá na vystúpenie v talentovej súťaži, má vtip, skvelú animáciu a v závere aj skvelú emocionálnu bodku. Jednoduchý príbeh, ale o to viac účinný.

 

 

BONUS: Coda 

 

Článok ukončíme atmosférickým lyrickým filmom Coda. Neodohráva sa síce počas vianočného obdobia, ale ide o kvalitné dielo a týmto spôsobom by sme vám ho radi dali do pozornosti. Film režíroval Alan Holly a príbeh rozpráva o smrti mladého muža.

 

Ten zahynie pri nehode a jeho duša následne blúdi mestom. Napokon však narazí na Smrť a pokúša sa s ňou vyjednávať o svojom živote. Snímka oplýva pôsobivou animáciou, nostalgickou a melancholickou náladou a akýmsi pokojom a zmierením.

 

 

Ohodnoť článok
4
Zdroj: youtube.com, imdb.com