Pred 4 dňami, to jest 16. novembra, vypustil streamovací gigant Netflix najnovší celovečerný počin legendárnej bratskej režisérskej dvojky, Joela a Ethana Coenovcov, The Ballad of Buster Scruggs.

 

Poviedkový film má nabité herecké obsadenie. Spomenieme napríklad Liama Neesona, Jamesa Franca či Tima Blakea Nelsona. Autori kultových a nahláškovaných klasík, ako Big Lebowski (1998), Fargo (1996) či Táto krajina nie je pre starých (2007) sa opäť vybrali na Divoký západ a divákom po celom svete tak dokazujú svoju lásku k westernovému žánru. 

 

V roku 2010 totiž natočili jeden z najlepších westernov 21. storočia, Skutočná guráž, kde si v hlavných úlohách zahral napríklad Jeff Bridges, Matt Damon či Josh Brolin. Tentokrát je to trošku iné. The Ballad of Buster Scruggs malo byť pôvodne seriálom so 6 epizódami, no projekt nakoniec dostal podobu celovečerného filmu, čo je nakoniec dobre. 

The Ballad of Buster Scruggs

Túto recenziu sme sa rozhodli urobiť trochu netradične: každú z poviedok ohodnotíme separátne a nakoniec pridáme celkové hodnotenie. Tou úplne prvou je, ako samotný názov napovedá, poviedka s názvom The Ballad of Buster Scruggs. 

 

Pištoľníka Bustera Scruggsa famózne stvárňuje Tim Blake Nelson, ktorý už predtým hral v O Brother, Where Art Thou? (2000) od tejto režisérskej dvojky. Prvá epizódka mi svojím štýlom skôr ako coenovku pripomínala film od Quentina Tarantina. A hoci to môže znieť bláznivo, akýmsi spôsobom to fungovalo.

 

Prvá a zároveň najkratšia epizóda je plná krvi, humoru a kombinácie týchto dvoch vecí s niekoľkými hudobnými číslami, ktoré do celého minipríbehu presne zapadajú. Týmto sa nám ponúka možnosť vyzdvihnúť skladateľa Cartera Burwella, dlhoročného parťáka Coenovcov. Ide už o neuveriteľnú 15. spoluprácu s bratským duom a opäť raz stojí jeho práca za to.  Deväť bodov z desiatich.

 

Novinka od bratov Coenovcov ťaží z vynikajúcich hercov, humoru, akcie, brutálností a absurdných westernových scén (Recenzia)

Near Aldogones

V druhej poviedke zažiaril James Franco (The Disaster Artist) čoby bankový lupič. Ďalšia skvelá časť bola už o niečo viac coenovskejšia a namiesto krvi sme dostali viac vtipných dialógov a satiry. Rovnako, ako Near Aldogones nenadväzuje na The Ballad of Buster Scruggs, nenadväzuje na seba žiadna z poviedok. 

 

Jediné, čo tieto krátke filmy spája, je miesto, kde sa odohrávajú, a teda Divoký západ. Dostaneme nielen Indiánov a skalpovanie, ale aj vyššiu spoločnosť. Príbehy teda nie sú podobné, a to sa dá pokladať za obrovské plus. 

 

Pochváliť treba aj geniálnu kameru Bruna Delbonnela (Amélia z Montmartru, Najtemnejšia hodina). Tá snímala typické dialógy s rýchlymi prestrihmi, no aj dlhé zábery na rozľahlé prérie, pohyblivé mračná, skaly či prírodu. Deväť z desiatich.

 

Novinka od bratov Coenovcov ťaží z vynikajúcich hercov, humoru, akcie, brutálností a absurdných westernových scén (Recenzia)

Meal Ticket

Pre mňa osobne najlepšou zo všetkých poviedok bola práve tá tretia s názvom Meal Ticket, kde sa v hlavnej úlohe objavil Liam Neeson. Prekvapením bol jeho herecký partner Harry Melling, mnohým divákom známy najmä ako Dudley Dursley z filmovej série o Harrym Potterovi.

 

Emočne najvypätejšia časť hovorí o potulnom predstavení, kde je jedinou atrakciou chlapec bez rúk a nôh (Melling), prednášajúci rôzne známe literárne diela. Vlastníkom šou je postava Liama Neesona, ktorá sa o telesne postihnutého chlapca stará ako o vlastné dieťa. Krutý a temný príbeh, kde by sa humor hľadal iba ťažko, ak vôbec. Myslím si však, že ide o najlepšiu poviedku celého filmu.  Desať z desiatich.

 

Novinka od bratov Coenovcov ťaží z vynikajúcich hercov, humoru, akcie, brutálností a absurdných westernových scén (Recenzia)

All Golds Canyon

Po tretej kapitole prichádza na rad All Golds Canyon. Tú ťahá niekoľko desiatok minút Tom Waits (Sedem psychopatov, Dracula), a to takmer úplne sám. Waits stvárňuje starého zlatokopa na ceste krajinou nezasiahnutou človekom. Keď narazí na azda tú najkrajšiu čistinku v celej Severnej Amerike, objaví v zemi stopy po zlate.

 

Z každého filmu bratského tandemu vyplýva ponaučenie a postavy sú charakteristické tým, že konajú nemúdro a takpovediac „proti sebe”, teda si hádžu polená pod nohy. All Golds Canyon si nenápadne robí posmešky z amerického sna, a hoci je tu menej dialógov, čo pre Coenovcov nie je typické, vizuálne rozprávanie si zaslúži deväť bodov z desiatich.

 

Novinka od bratov Coenovcov ťaží z vynikajúcich hercov, humoru, akcie, brutálností a absurdných westernových scén (Recenzia)

The Gal Who Got Rattled

Poviedka s poradovým číslom päť už má výrazne dlhšiu stopáž. Predstavených je nám aj viacero postáv s viacerými záujmami a cieľmi. Ako prvú spoznávame mladú ženu Alice Longabaugh (Zoe Kazan) a jej brata Gilberta, ktorí sa spolu s karavánou vydávajú do Oregonu, kde sa má Alice vydať za bratovho spoločníka.

 

Alice si je týmto rozhodnutím neistá a najradšej by zostala doma, ale bratovi sa bojí vzoprieť. Do toho všetkého sa vmiesi kovboj Billy Knapp. Ten sa do Alice zamiluje a túži ju požiadať o ruku. K deju ti viac neprezradíme, takže budeš musieť zistiť sám, čo sa stane ďalej. Dodáme len toľko, že scenáristicky ide o pravdepodobne najprepracovanejšiu z poviedok. Osem z desiatich.

 

Novinka od bratov Coenovcov ťaží z vynikajúcich hercov, humoru, akcie, brutálností a absurdných westernových scén (Recenzia)

The Mortal Remains

Dostávame sa k jedinému drobnému zádrheľu inak perfektného filmu, ktorý nemusí vadiť každému. Zoznamujeme sa s päticou cestujúcich na ceste dostavníkom do záhadného hotela. Každý z nich po sebe postupne začne prezrádzať tajomstvá, ktoré dovtedy azda nikomu inému nevyzradil. Tento dielik by mal predstavovať metaforu na zomieranie, smrť a cestu do neba.

 

Samozrejme, trvá nejaký čas, kým sa divák na nadnesený význam poviedky naladí, pričom do tohto momentu sa mu príbeh môže zdať nudný. Herci na čele s Brendanom Gleesonom (V Brugách) ale všetko zachraňujú a záverečná kapitola dodáva trefnú bodku za vynikajúcim, hoci netradičným filmovým zážitkom. Sedem z desiatich.

 

Novinka od bratov Coenovcov ťaží z vynikajúcich hercov, humoru, akcie, brutálností a absurdných westernových scén (Recenzia)

 

The Ballad of Buster Scruggs je geniálnou zmesou poviedok, legiend a rôznych mýtických povestí, ktoré spolu nedržia príbehovo, no zato k sebe sedia ako jeden film. Ako seriál by projekt nedosiahol kvalít filmu, pretože by divák nebol dostatočne vtiahnutý do deja. Celkovo hodnotím film deviatimi z desiatich.

 

Ak si teda ešte nevidel najnovší prírastok do filmografie bratov Coenovcov, mal by si to čo najskôr napraviť. Jednoznačne ide o jeden z najlepších filmov od Netflixu a ako diváka ma mrzí jedine fakt, že som si snímku nemohol pozrieť na veľkom plátne. 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
7
Zdroj: Netflix