V blížiacich sa dňoch pobežia na slovenských staniciach skutočne kvalitné kinematografické kúsky. Hoci bolo mierne náročné urobiť ten správny výber, pokúsili sme sa sprostredkovať ti tie najlepšie filmy, ktoré budeš môcť v nadchádzajúcich dňoch zhliadnuť. 

Dracula (1992, r. Francis Ford Coppola)

Najslávnejší román spisovateľa Brama Stokera – Dracula – dostal niekoľko filmových spracovaní. Po Nosferatu (1922) s Maxom Schreckom, Draculovi (1931) s Belom Lugosim či Nosferatu: Fantómovi noci (1979) režiséra Wernera Herzoga sa do démonickej postavy vládcu temnoty prevtelil dnes už oscarový Gary Oldman, ktorý iba pridal na hrôzostrašnosti tohto charakteru. 

 

Jedno z najlepších spracovaní Stokerovho diela stvoril režisér Apokalypsy (1979) či trilógie o Krstnom otcovi, Francis Ford Coppola. Vo vedľajších úlohách sa blysnú Anthony Hopkins, Winona Ryder a Keanu Reeves. Fantastické prevedenie hrôzostrašného príbehu odvysiela Jednotka, a to v piatok o 22:00. Repríza pobeží v sobotu o 01:10.

 

V telke pôjde Na hrane zajtrajška s Tomom Cruisom, Dracula s Garym Oldmanom a kultové sci-fi Blade Runner

Creed (2015, r. Ryan Coogler)

Séria o najslávnejšom fiktívnom boxerovi na svete menom Rocky Balboa (Sylvester Stallone) sa v roku 2015 rozrástla o ďalší prírastok. V prvých dvoch filmoch o Rockym bojoval „taliansky žrebec” so svojím sokom a neskôr najlepším priateľom, Apollom Creedom (Carl Weathers).

 

Snímka Creed sa pre zmenu točí okolo syna druhého spomínaného, Adonisa Johnsona (Michael B. Jordan). Adonis sa rozhodne za priateľom svojho otca ísť a poprosiť ho o pomoc s naštartovaním kariéry boxera. V prípade, že máš rád filmy o nikdy sa nevzdávajúcom filadelfskom boxerovi, Creed je presne pre teba. Pozrieť si ho môžeš v piatok o 22:55 na JOJke a následne v sobotu o 20:45 na JOJ Plus.

 

V telke pôjde Na hrane zajtrajška s Tomom Cruisom, Dracula s Garym Oldmanom a kultové sci-fi Blade Runner

Na hrane zajtrajška (Edge of Tomorrow, 2014, r. Doug Liman)

V roku 2014 prišiel neočakávaný sci-fi hit s názvom Na hrane zajtrajška. Odohráva sa v budúcnosti, kedy je Zem pod neustálymi útokmi mimozemšťanov a ľudstvo zatiaľ žiadnu z bitiek nevyhralo. Vtedy sa scénu prichádza Tom Cruise čoby podplukovník Bill Cage.

 

Namiesto teplého miestečka v štábe mu je však do rúk vtisnutá zbraň a je vyslaný do boja. Cage v prvých minútach na bojisku stihne zabiť jedného z mimozemšťanov a hneď na to zomiera. No následne sa mu stane čosi zvláštne. Zobudí sa ráno v predošlý deň a postupne zisťuje, že sa ocitol v časovej slučke.

 

Pomôcť mu môže iba drsná bojovníčka a ničiteľka mimozemšťanov, Rita Vrataski (Emily Blunt). Ak sa ti páčil film Groundhog Day (1993) s Billom Murraym a máš rád sci-fi, tak ide o kombináciu presne týchto dvoch vecí. Na hrane zajtrajška pobeží na Markíze zajtra, teda v sobotu o 20:30. A opäť v nedeľu o 00:45. A znova v pondelok o 20:15 na Dajto. 

 

V telke pôjde Na hrane zajtrajška s Tomom Cruisom, Dracula s Garym Oldmanom a kultové sci-fi Blade Runner

Za každú cenu (Hell or High Water, 2016, r. David Mackenzie)

Snímka rozpráva príbeh dvoch bratov – Tobyho (Chris Pine) a Tannera (Ben Foster). Obaja sú povahovo veľmi odlišní, no v ťažkej chvíli sa rozhodnú spojiť bratské puto a zájdu až na okraj zákona. Chcú totiž vylúpiť niekoľko bánk, ako pomstu za zhabanie ich texaských pozemkov. Nebudú to však mať až také ľahké, pretože v pätách im je nekompromisný šerif Hamilton (Jeff Bridges).

 

David Mackenzie natočil perfektnú akčnú drámu o bezvýchodiskovosti životných situácií, pričom mu scenár zabezpečil talentovaný Taylor Sheridan (Sicario, Wind River). Máš rád napínavé kinematografické kúsky? Hell or High Water je v tom prípade presne pre teba. Vysielať sa bude v nedeľu o 23:00 na JOJke a repríza pobeží v utorok o 22:30 na JOJ Plus.

 

V telke pôjde Na hrane zajtrajška s Tomom Cruisom, Dracula s Garym Oldmanom a kultové sci-fi Blade Runner

Collateral (2004, r. Michael Mann)

Michael Mann, režisér geniálneho akčného filmu Heat (1995), sa postaral aj o ďalší skvelý počin. Ten nesie názov Collateral a sústreďuje sa na osud taxikára Maxa, ktorého tu stvárnil Jamie Foxx. V jednu noc k nemu do auta nasadne Vincent (Tom Cruise). Ako sa o niekoľko chvíľ neskôr ukáže, Vincent je nájomný zabijak. 

 

Vincent má za úlohu zabiť niekoľko členov mafie a Maxovi tak neostáva nič iné, než sa k nemu pridať a robiť mu rozvoz po celý večer. A mŕtvoly pribúdajú a pribúdajú. Šancu pozrieť si tento atmosférický thriller z nočného Los Angeles dostaneš v stredu o 20:30, kedy film odvysiela Jednotka. 

 

V telke pôjde Na hrane zajtrajška s Tomom Cruisom, Dracula s Garym Oldmanom a kultové sci-fi Blade Runner

Blade Runner (1982, r. Ridley Scott)

Kult všetkých kultov a sci-fi film, ktorý dal svojim nástupcom manuál, ako má vyzerať geniálne dielo. Reč je o snímke Blade Runner, kde si oného blade runnera zahral Harrison Ford. Jeho úlohou je hľadať a odhaľovať replikantov, teda robotov, ktorí vyzerajú presne ako ľudia, no odmietli poslušnosť a teraz je im pobyt na Zemi zakázaný.

 

Minulý rok sa snímka dočkala svojho pokračovania s názvom Blade Runner 2049, všeobecne prijatého ako jeden z najlepších sequelov vôbec. Ani nepočítame s tým, že si o Blade Runnerovi nepočul. Ak si ho ale nedajbože nevidel, okamžite môžeš túto chybu napraviť, a to vo štvrtok o 22:00 na Dajto.

 

V telke pôjde Na hrane zajtrajška s Tomom Cruisom, Dracula s Garym Oldmanom a kultové sci-fi Blade Runner

 

Do výberu sa nezmestili, no oplatí sa vidieť: Na vlásku (sobota – JOJ – 17:00), Equalizer (nedeľa – Markíza – 20:30), Demolition Man (nedeľa – Dajto – 20:15), Otec v sukni (nedeľa – JOJ Plus – 16:35), Apollo 13 (štvrtok – JOJ Plus – 20:40).

Ohodnoť článok
9