Ďalší silný skutočný príbeh sa konečne dostane na filmové plátna. Film Správa bude vychádzať z knihy Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera a pôjde o príbeh samotného Wetzlera a jeho priateľa Rudolfa Vrbu, ktorým sa v roku 1944 úspešne podarilo utiecť z koncentračného tábora Osvienčim. Celkovo sa z tábora smrti pokúsilo utiecť približne 802 ľudí, pričom úspešných bolo len 144 väzňov.

 

Vrba a Wetzler po svojom úteku spísali podrobnú správu o tom, ako Osvienčim fungoval, pričom pripojili aj nákresy plynových komôr a krematórií. Samotná správa je považovaná za vôbec prvý detailný zápis o systematickom vyvražďovaní ľudí počas holokaustu.

 

Na základe správy vtedajší pápež Pius XII., americký prezident Franklin D. Roosevelt a švédsky kráľ Gustaf V. vyzvali vodcu Maďarska Miklósa Horthyho, aby okamžite zastavil deportácie. Vďaka tomu sa zachránilo približne 200 tisíc Židov.

 

Režisér Čiary nakrúca vojnovú drámu o slovenských Židoch, ktorým sa podarilo utiecť z koncentráku Osvienčim

 

Tento výnimočný príbeh zrežíruje Peter Bebjak, ktorý je podpísaný pod úspešnými snímkami, ako Zlo či Čiara či chystanom thrilleri Trhlina. Producent Rasťo Šesták sa vyjadril, že tento film je pre celý štáb výnimočným.

 

„Som presvedčený, že je dôležité nezabúdať na hrôzy, ktoré sa v Osvienčime stali a takisto nezabúdať na všetky tie, na prvý pohľad nepodstatné veci, ktoré viedli k tomu, aby sa niečo také neľudské vôbec mohlo udiať,“  podotkol.

 

Režisér Čiary nakrúca vojnovú drámu o slovenských Židoch, ktorým sa podarilo utiecť z koncentráku Osvienčim

 

V hlavných úlohách uvidíme Noela Czuczora, ktorý stvárni Freddyho (podľa Alfréda Wetzlera) a Petra Ondrejičku ako Valéra (podľa Rudolfa Vrbu).

 

Okrem nich uvidíme aj Wojciecha Mecwaldovského (Druhá šanca), Jaceka Bellera, Kamila Nozynskiho (Blinded by the Lights), Christophera Bacha (Charité), Larsa Rudolpha (Lola beží o život), Floriana Panznera (Valkýra) či Aleksandera Mincera (Umučenie Krista). Snímka sa už nakrúca, na dátum premiéry si však budeme musieť ešte počkať. 

 

Režisér Čiary nakrúca vojnovú drámu o slovenských Židoch, ktorým sa podarilo utiecť z koncentráku Osvienčim

Ohodnoť článok
85
Zdroj: hnonline.sk