Upozorňujeme, že nasledujúci článok bude obsahovať spoilery z Levieho kráľa (1994)!

 

Príchod upútavky k novému Leviemu kráľovi nás dokonale preniesol o viac ako 20 rokov naspäť a dovolil nám zaspomínať na detské časy. V rámci pripravovaných klasických rozprávok od Disney patrí Leví kráľ rozhodne medzi tie najočakávanejšie, čo dokazuje aj menší ošiaľ, ktorý vypustenie debutového traileru vyvolalo.

 

V prospech toho, že sa na Levieho kráľa tešia naozaj mnohí diváci, svedčí aj fakt v podobe trhania rekordov. Ide totiž o oficiálne 2. najsledovanejší trailer (prvenstvo má Avengers: Infinity War), ktorý si za 24 hodín pozrelo viac ako 224 miliónov ľudí. Predpokladá sa, že miliardové tržby sú teda takmer úplne isté.

 

V čom sa Leví kráľ inšpiroval Hitlerom a Hamletom? 10 zaujímavostí, o ktorých si možno netušil

 

Hlasy postavám v pripravovanej novinke prepožičajú herci, ako Donald Glover, Seth Rogen, Keegan-Michael Key, Chiwetel Ejiofor, Billy Eichner, Alfre Woodard, Beyoncé či John Oliver, pričom dabovania Mufasu sa znova ujme James Earl Jones. Film sa do našich kín dostane 18. júla (červenec) 2019.

 

S Levím kráľom z roku 1994 sa spája naozaj veľké množstvo menších či väčších zákulisných informácií, z ktorých sme si pre teba vybrali desiatku tých najzaujímavejších. Ak ťa láka zistiť, ako mal vyzerať alternatívny záver filmu alebo v čom sa filmári inšpirovali nacistami, určite čítaj ďalej.

Nala bola vyhostená Scarom, pretože ho odmietla

 

Vo vyššie priloženom videu môžeš vidieť dospelého Simbu, ktorý musel Timona a Pumbu zachraňovať pred hladnou levicou. Ako sa po krátkom súboji ukázalo, spomínaným agresorom bola jeho dávna priateľka Nala. Tá od Simbu žiadala, aby sa vrátil domov a zaujal miesto právoplatného kráľa.

 

Nepovedala mu však, že v blízkosti vzdialenej džungle sa nachádzala preto, lebo bola vyhostená. Dôvod? Keď Nala vyrástla, začala byť v očiach zlovestného Scara kráskou na pohľadanie.

 

Jeho city však jednoznačne neboli opätované, a preto sa samozvaný vládca Scar rozhodol poslať Nalu do vyhnanstva. Táto verzia bola aspoň pôvodne plánovaná, než ju scenáristi zmietli zo stola. Myslíme si ale, že tento detail snímke až tak veľmi nechýba.

Na Levom kráľovi pracoval iba „béčkový“ tím
V čom sa Leví kráľ inšpiroval Hitlerom a Hamletom? 10 zaujímavostí, o ktorých si možno netušil

Disney mnohokrát pracuje na viacerých projektoch naraz, a preto sa musí rozhodovať, koho ku ktorému filmu vlastne pridelí. Vzhľadom na to, že v období Levieho kráľa vznikala taktiež Pocahontas, u ktorej sa predpokladal väčší úspech, na Levieho kráľa zostal iba takzvaný „béčkový tím“.

 

Vtedajšiu elitu Disney si teda ukradla práve Pocahontas. Nakoniec však u divákov i kritikov zabodoval práve spomínaný Leví kráľ. Chlapcov a dievčatá z „B-tímu“ si následne muselo štúdio určite veľmi pochvaľovať.

Skladba Hakuna Matata nemala nikdy existovať

 

Dnes je tomu naozaj len ťažké uveriť, ale skladba na motto Hakuna Matata nebola spočiatku vôbec plánovaná. Miesto toho mali Timon a Pumba spievať Simbovi pieseň s názvom He’s Got It All Worked Out, v ktorej sa spievalo o konzumovaní hmyzu.

 

Neprešla však interným hlasovaním, a tak tvorcovia vymysleli skladbu na báze Hakuna Matata. Išlo o slovné spojenie, ktoré si niektorí zamestnanci Disney priniesli z Afriky (pozri ďalšiu zaujímavosť).

Disney v Afrike

V čom sa Leví kráľ inšpiroval Hitlerom a Hamletom? 10 zaujímavostí, o ktorých si možno netušil

 

Ešte pred začiatkom produkcie bol tím animátorov odoslaný do Afriky, kde študovali okolitú prírodu a správanie zvierat. Do štúdia si dokonca priviedli dospelého leva s mláďaťom z dôvodu, aby mohli čo najdetailnejšie prekresliť ich črty a tým dosiahnuť autentickosť.

Inšpirácia Hamletom

V čom sa Leví kráľ inšpiroval Hitlerom a Hamletom? 10 zaujímavostí, o ktorých si možno netušil

 

Simbov strýko (Scar) sa postará o smrť jeho otca, malého Simbu zdiskredituje a odošle do vyhnanstva. Simbovi sa po čase zjaví duch jeho otca a neskôr sa Simba vracia domov, kde sa dej nakoniec uzatvára (na rozdiel od Hamleta ale Simba prežije). Inšpirácia Hamletom je viac než zjavná, čo dokazuje napríklad aj vyššie priložený obrázok.

Simba mal v súboji so Scarom prehraťV čom sa Leví kráľ inšpiroval Hitlerom a Hamletom? 10 zaujímavostí, o ktorých si možno netušil

Hamletova smrť bola neodvratná, ale tvorcovia sa postarali o to, aby Simba súboj so svojím strýkom nakoniec prežil a zvíťazil. V pôvodnej verzii smrti (síce len tak tak) unikol, ale v súboji so Scarom prehral.

 

V alternatívnej verzii Simba dovolil svojmu strýkovi apelovať na jeho lepšie ja, čím ho prekabátil. Miesto toho, aby Scara nechal padnúť zo skaly, svojmu protivníkovi nakoniec pomohol.

 

Ten ho za odmenu skopol dole, pričom Simba pád takmer neprežil. Scar, ktorý bol opojený víťazstvom, sa pri hurónskom smiechu zabudol pozerať navôkol a nevšimol si, že sa k nemu priblížili plamene. Oheň sa nakoniec postaral o zvyšok.

Scar nemal byť Mufasov brat

V čom sa Leví kráľ inšpiroval Hitlerom a Hamletom? 10 zaujímavostí, o ktorých si možno netušil

 

Kedysi som si myslel, že dôvod, prečo sa Scar a Mufasa na seba nepodobajú a naopak vyzerajú ako svoje protiklady, je ten, že tvorcovia chceli odlíšiť svetlo od temnoty, dobro od zla. Príčina je však jednoduchšia. Filmári jednoducho spočiatku neplánovali, že Scar bude Mufasovým bratom. Pôvodne malo ísť o obyčajného cudzinca, ktorý prišiel rozvrátiť kráľovstvo.

 

V ďalšej alternatívnej verzii vôbec nemalo ísť o Hamletom inšpirovaný smutný príbeh, ale o súboj medzi levmi a paviánmi. V tomto boji mal Scar vystupovať ako vodca paviánov, pričom Rafiki (pavián, ktorý pomohol Simbovi) mal byť gepardom. Natočená verzia sa nám však pozdáva viac. A čo tebe?

Scar ako Adolf Hitler?

 

Inšpirácia Hamletom, ale aj inšpirácia nacistami. V čase, kedy sme Levieho kráľa sledovali ako deti, sme si možno túto skutočnosť neuvedomovali, ale pochod hyen naozaj mimoriadne pripomína nacistov. Pokiaľ si si túto podobnosť všimol aj ty, nebol si na omyle. Tvorcovia sa pri danej scéne naozaj inšpirovali pochodom Hitlerových vojsk.

Mufasova smrť #1

V čom sa Leví kráľ inšpiroval Hitlerom a Hamletom? 10 zaujímavostí, o ktorých si možno netušil

 

Azda nebudeme vôbec preháňať, ak povieme, že Mufasova smrť je jednou z najtragickejších a najsmutnejších vrážd v dejinách animákov od Disney. Zároveň ide ale oficiálne o jediné zavraždenie zloduchom v animovanej Disneyovke, ktoré nám tvorcovia ukázali priamo v zábere – čiže on-screen (väčšinou ide o zabitie off-screen).

Mufasova smrť #2

V čom sa Leví kráľ inšpiroval Hitlerom a Hamletom? 10 zaujímavostí, o ktorých si možno netušil

 

Scéna Mufasovho úmrtia je na pomery animákov výnimočne smutná aj pre dospelé publikum, o deťoch ani nehovoriac. Pôvodná verzia však mala byť ešte emotívnejšia. Nakoniec sa od druhej verzie upustilo, pretože testovacie publikum detí pri danej scéne príliš nariekalo.

 

Z technického hľadiska bola ale scéna s jeho udupaním divokou zverou (než ho dorazil Scar) veľmi náročná. CGI oddelenie na nej pracovalo dlhé 3 roky a dokonca sa musel vytvoriť nový program, ktorý docielil, že zvieratá pri behu nenarážali do seba. V dnešnej dobe by však s niečim podobným nebol určite žiaden problém.

BONUS:

Pumba bol prvou Disney postavou, ktorá si dovolila „vypustiť plyny“

Ohodnoť článok
57
Zdroj: factinate.com, mentalfloss.com, imdb.com, wikia.com
Foto: Disney