Dobrodružný fantasy román Watership Down (alebo Ďaleká cesta za domovom) od Richarda Adamsa patrí do zlatého fondu svetovej literatúry. Kniha sa dočkala viacerých adaptácií, či už seriálových alebo divadelných. Vďačná látka neobišla ani strieborné plátna a v roku 1978 vznikol animovaný film v réžii Martina Rosena, ktorému sme sa venovali aj v našom rebríčku depresívnych animákov.

 

Príbeh sa točí okolo malej skupinky králikov, ktorým Adams vytvoril ich vlastnú kultúru, jazyk aj mytológiu. Keď začne hroziť, že ich nora bude zničená, musia sa králici vydať na dlhú a strastiplnú púť za novým domovom.

 

 

Bratia Hazel (James McAvoy) a Fiver (Nicholas Hoult) celú výpravu vedú a na ceste ich čaká nejedná ťažká prekážka, krvilační predátori, ako aj neľútostná príroda. Príbeh je často vnímaný ako alegória, v ktorej sa skúmajú témy tyrania, osobnej slobody či náboženstva.

 

Réžie tohto príbehu sa chopil Noam Murro a doručí nám ho v podobe 4 dielnej minisérie. Okrem McAvoya a Houlta začujeme aj Oliviu Colman, Bena Kingsleyho, Gemmu Arterton, Daniela Kaluuyu, Rosamund Pike, Gemmu Chan, Petera Capaldiho, Tarona Egertona a Johna Boyegu.

 

Bol to práve Boyega, kto divákov varoval, aby rozhodne neočakávali príjemnú rozprávku s roztomilými králikmi. „Táto miniséria je dosť šialená a drsná,“ poznamenal. To ale fanúšikovia Adamsovej predlohy, prípadne Rosenovho animáku už dávno vedia.

 

Animovaná miniséria Watership Down o králikoch, ktorí hľadajú nový domov, bude temná, krvavá a brutálna

 

Samotný trailer pôsobí patrične pochmúrne a dokazuje, že nás čaká skôr miniséria pre dospelých divákov. Je pravdou, že animácia práve neohúri a rozhodne mohla byť kvalitnejšia (aj s prihliadnutím na to, že ide „iba“ o televízny projekt). Talentovaný kasting a podnetná predloha nám však dávajú nádej na slušný divácky zážitok.

 

Rozhodne teda Watership Down šancu dáme. BBC One minisériu vo Veľkej Británii odvysiela v dňoch 22. a 23. decembra (prosinec), zvyšku sveta ju doručí Netflix, a to 23. decembra (prosinec) tohto roku.

Ohodnoť článok
3
Zdroj: ew.com