Maďarský režisér László Nemes nás v roku 2015 totálne odpálil svojou zdrvujúcou vojnovou drámou Saulov syn, za ktorú si odniesol množstvo cien, vrátane Oscara za najlepší zahraničný film. Jeho dráma z koncentračného tábora Osvienčim bola naozaj devastujúcim zážitkom a Nemes sa teraz na svoj úspech pokúsi nadviazať drámou Sunset (Napszállta).

 

Zavedie nás do Budapešti na počiatku 20. storočia. Hlavnou hrdinkou je 20-ročná Irisz Lester (Juli Jakab), ktorá strávila detstvo v sirotinci. Teraz sa vracia do maďarského hlavného mesta, aby získala obchod patriaci jej rodine. Okamžite tu však na ňu začnú doliehať tiene minulosti a na na svetlo sa prederú hlboko pochované tajomstvá jej rodiny.

 

 

Vo vedľajších úlohách sa predstavia aj Vlad Ivanov, Susanne Wuest, Björn Freiberg, Urs Rechn, Levente Molnár, Christian Harting, Uwe Lauer, Tom Pilath a slovenská herečka Judit Bárdos. Trailer naznačuje, že štylisticky nás čaká podobne strihnutý film ako Saulov syn.

 

Snímka si z festivalov odniesla spokojné ohlasy kritikov, ktorí však tentokrát neboli až tak nadšení ako v prípade Saulovho syna (viď. 72% na Metacritic). Sunset sa však bude uchádzať aj o Oscarov, hoci zatiaľ nevieme, či sa dostane do finálnych nominácií. Súdiac ale podľa ukážky, rozhodne vyzerá lákavo a evidentne nás opäť čaká poriadne emocionálny a silný príbeh.

 

Aj by sme si pokojne tipli, že sa do užšieho boja o Oscarov napokon prebojuje. Nechajme sa prekvapiť. Na Slovensku sa Sunset premieta už od 15. novembra (listopad) 2018, takže pokiaľ máš možnosť, určite vyraz do kina.

 

Americkí diváci mohli Nemesovu novinku vidieť na niekoľkých festivaloch a do širokej distribúcie ju spoločnosť Sony Pictures uvedie behom roku 2019.

 

Oscarový režisér Saulovho syna prichádza s emotívnou drámou odohrávajúcou sa v Maďarsku tesne pred začiatkom 1. svetovej vojny

Ohodnoť článok
0
Zdroj: indiewire.com