Aj tento víkend sa vám hlásime s našou pravidelnou rubrikou Tipy na filmy. Ako už názov hovorí, podelíme sa s vami o niekoľko výborných kinematografických kúskov, ktorým by ste rozhodne mali dať šancu.

 

Daniel M. – Útek zo Sibíri (The Way Back, réžia: Peter Weir, 2010)

 

Filmy s tematikou cestovania vedia byť ideálnym programom na sychravý zimný večer, kedy väčšinu času radi trávime v teplom domove. Ak teda snívaš o dovolenkách alebo o spoznávaní neznámeho, snímku od Petera Weira by si si nemal nechať ujsť.

 

Dej založený na skutočných udalostiach sleduje skupinku uväznenú v sibírskom gulagu, ktorej sa po príchode nového člena podarí ujsť. V snahe utiecť za slobodou musí prebrázdiť nehostinnú tajgu, vyschnuté Mongolsko a prekonať drsné Himaláje. Počas cesty sa jej jednotlivci stretávajú s osobnými problémami a narážajú na rôzne prekážky.

 

 

Film samotný ponúka množstvo zapamätateľných detailov, dychvyrážajúce scenérie a predovšetkým na diváka pôsobí veľmi uvoľnene a autenticky. To znamená, že je ideálnym počinom v prípade, že si chceš večer vystrieť nohy a oddýchnuť.

 

The Way Back je priamočiarou drámou o prežití, pri ktorej netreba čakať epické dielo. Vo svojej maličkosti je ale krásnou ozdôbkou nezávislej tvorby a po jej zhliadnutí sa k nej ešte myšlienkami vrátiš. Osobne by som podobných diel uvítal oveľa viac. 9/10

 

Dušan Š. – Pochovaný zaživa (Buried, réžia: Rodrigo Cortés, 2010)

 

Napínavý minimalistický thriller nám predstaví Paula Conroya (Ryan Reynolds), pracovníka v Iraku. Ten sa na začiatku filmu prebudí pochovaný zaživa niekde uprostred irackej pustiny. Jediné čo má k dispozícii je mobilný telefón a zapaľovač. Kyslík dochádza a Paul musí vymyslieť, ako sa z tejto desivej situácie dostať živý.

 

 

Pochovaný zaživa disponuje skvelým nápadom a perfektnou klaustrofobickou atmosférou. Po celých 95 minút sa nepohneš z Paulovej "truhly" a režisér ti dá na vlastnej koži zacítiť pocit beznádeje, paniky a strachu. Ryan Reynolds v hlavnej úlohe navyše podáva jeden zo svojich najlepších výkonov (Deadpool prepáči).

 

Pri sledovaní Pochovaného zaživa budeš zatínať prsty do sedačky a spolu s hlavným hrdinom intenzívne prežívať každé nadýchnutie. Pokiaľ hľadáš jednoduchý, ale inteligentný a strhujúci thriller, potom je Pochovaný zaživa veľmi dobrou voľbou. 8/10

 

Peter P. – Pani Miniverová (Mrs. Miniver, réžia: William Wyler, 1942)

 

Keď zúrila druhá svetová vojna, odohrávalo sa mnoho silných príbehov. Okrem bojov na frontoch sa však emocionálne príbehy odohrávali aj mimo bojísk. Tento zachytáva udalosti v rodine Miniverovcov. Snažia sa žiť obyčajný život, no daná situácia im to neumožňuje.

 

Ďalšie majstrovské dielo legendárneho režiséra Williama Wylera (Ben Hur, Prázdniny v Ríme) poskytuje na vojnové peklo neobvyklý pohľad. Snaží sa byť hladivým, ľudským a príjemným filmom. V správnych momentoch však dokáže chytiť pod krkom a byť mimoriadne napínavý alebo tragický.

 

 

Vďaka silným hereckým výkonom, výbornému scenáru a precíznemu remeslu ide aj po rokoch o strhujúci počin. Bombardovanie z pohľadu rodiny zavretej v bunkri alebo čakanie v aute počas leteckej bitky sú momenty, ktoré tak ľahko z hlavy nedostanete.

 

Pani Miniverová sa stala jedným z komerčne najúspešnejších titulov dekády a získala 6 Oscarov vrátane najlepšieho filmu, réžie a ženských hereckých výkonov. Všetko z toho zaslúžene. 10/10.

Ohodnoť článok
7