Nevieš, aký film si pozrieť? V tom prípade si na správnom mieste! Aj tento víkend sa s tebou v našej rubrike Tipy na filmy podelíme o trojicu snímok, ktoré by si nemal vo svojom dopĺňaní filmového vzdelania vynechať. Poďme na to.

 

Peter P. – Zvony od svätej Márie (The Bells of St. Mary's, réžia: Leo McCarey, 1945)

 

Milujem, keď pri dopĺňaní filmového vzdelania narazím na zabudnutý klenot. Pokračovanie 7 oscarového hitu Going My Way totiž prekonáva kvalitami aj svoj originál. Je ďalším príbehom pohodového kňaza (Bing Crosby), ktorý tentoraz dostane za úlohu pomôcť s financiami na dievčenskej cirkevnej škole.

 

Tento kúsok z popisu deja síce neznie príliš vábne, no ide o jeden z najpôvabnejších filmov svojej doby. Historky študentov a ich kantorov sú predané s obrovskou ľudskosťou v najtradičnejšom štýle zlatej éry Hollywoodu. Takže chvíľku sa budeš usmievať a za pár momentov budeš dojatý.

 

Je to možno skôr titul pre tvojich starých rodičov, než pre teba. Ale keď ťa babička poprosí, či by si jej nepustil nejaký pekný film, môžeš zahviezdiť. A kto vie? Možno z neho budeš rovnako nadšený. Držiteľ Oscara za zvuk a ďalších siedmych nominácií. P. S. Udalosti prvej časti nepotrebuješ poznať. 9,5/10

 

 

Dušan Š. – Mafiáni (Goodfellas, réžia: Martin Scorsese, 1990)

 

Najlepší mafiánsky film histórie? Pre mňa rozhodne! Iste, aj Casino (tiež od Martina Scorseseho) je skvelé a máme ešte viacero vynikajúcich gangsteriek (pričom Krstného otca asi pripomínať nemusíme), ale pre mňa proste Goodfellas predstavujú vrchol tohoto subžánru.

 

Brilantný skutočný príbeh Henryho Hilla (Ray Liotta), ktorý už od detstva sníval o dráhe profesionálneho gangstera. Napokon sa mu podarí dostať do kruhov vplyvnej mafiánskej rodiny Lucchesiovcov.

 

Tu spoznáva aj nebezpečného Jimmyho Conwaya (Robert De Niro) a psychopatického Tommyho DeVita (Joe Pesci). Istý čas si Henry skutočne žije ako kráľ. Lenže v týchto kruhoch to nikdy nemôže trvať donekonečna.

 

Goodfellas je stelesnením majstrovskej filmárčiny, perfektných hereckých výkonov (maniakálny Joe Pesci vládne) a dnes už pamätných scén („Funny How?“). Film je strhujúci, od prvých sekúnd ťa pohltí a udrží ťa v napätí až do konca. Skvelé! 10/10

 

 

Oskar A. –  The Ox-Bow Incident (réžia: William A. Wellman, 1943)

 

Príbeh tohto westernu nás zavedie do Nevady v roku 1885 a predstaví kovbojov Gila Cartera (Henry Fonda) a Arta Crofta (Harry Morgan). Tí prichádzajú do malého mestečka v momente, keď miestnych obyvateľov vyruší správa o smrti farmára a krádeži jeho dobytka. No keďže je šerif mimo mesta, skupina mužov sa rozhodne vziať zákon do vlastných rúk, páchateľov vypátrať a okamžite popraviť.

 

Pridávajú sa k nim aj Gil a Art, aj keď majú na vec odlišný názor. A toto ti pred zhliadnutím filmu bohate stačí. Ja už iba dodám, že The Ox-Bow Incident rozhodne nie je klasickým westernom prešpikovaným drsnými hláškami či divokými prestrelkami.

 

Skôr by som snímku prirovnal k akejsi psychologickej súdnej dráme odohrávajúcej sa pod holým nebom, ktorá je najsilnejšia v dialógoch a hereckých výkonoch. Výborne pracuje s témou zaslepenej túžby po spravodlivosti, úvahami o vine či nevine a kladie dôraz na morálne otázky. Navyše, vďaka pomerne striedmej stopáži svižne ubehne a zanechá vynikajúci dojem. 9/10

 

Ohodnoť článok
5