Po zhliadnutí prvej upútavky na dokument They Shall Not Grow Old som nepochyboval o tom, že pôjde o vysoko nadpriemerný náhľad na prvú svetovú vojnu. Popravde som ale nečakal, že ma Peter Jackson svojím projektom až tak ohúri.

 

Samotné kolorizovanie archívnych záberov a doplnenie hlasov vojakov už prostredníctvom trailerov dodávalo dokumentárnej snímke poriadny kus autentickosti. V kombinácii s komentármi veteránov, ktorí v danej dobe naozaj bojovali, tvorcovia dokázali (takmer) nemožné. Oživili 100 rokov starú vojnu a vzali nás o celé jedno storočie naspäť.

 

Režisér Pána Prsteňov vytvoril strhujúci a veľkolepý náhľad na 1. svetovú vojnu (Recenzia)

 

Vďaka They Shall Not Grow Old už nikdy nebudeš na prvú svetovú vojnu nahliadať ako na tú menej známejšiu či menej hrozivejšiu zo svetových vojen. Určite si si aj doposiaľ uvedomoval, že išlo o obdobne hrozivý konflikt, ale práve spomínaný dokument ti dovolí nahliadnuť za oponu a cítiť odhodlanie, napätie i strach so všetkými prítomnými účastníkmi.

 

V prvej časti nám filmári ukázali nadšenie mladých Britov, ktorí po vyhlásení vojny Nemecku s radosťou vstúpili do armády. Napriek tomu, že bola pre vstup do armády určená veková hranica 19 rokov, mnohí nebojácni (a azda i naivní) chlapci s kopou ideálov vedúcich dôstojníkov klamali, aby mohli bok po boku bojovať za svoju vlasť.

 

Niektorí jednoducho chceli zameniť svoj stereotypný život za čosi zmysluplné či vzrušujúce, no väčšinu zelenáčov malo podľa výpovedí komentátorov dokumentu motivovať práve vlastenectvo.

 

Režisér Pána Prsteňov vytvoril strhujúci a veľkolepý náhľad na 1. svetovú vojnu (Recenzia)

 

V istej časti dokument prejde od čiernobielych záberov ku kolorizovanému predstaveniu a vtedy sme na sto percent vrhnutí do hlavného diania. Prichádzame na front, čistíme si gombíky na uniforme a snažíme sa dodržiavať prísne stanovené pravidlá. V tejto chvíli sme už jedni z nich. Jedni z radu vojakov bojujúcich v prvej svetovej vojne.

 

Okolo nás počuť výbuchy delostrelectva, ale vďaka našim novým kolegom z jednotky vieme zväčša potlačiť strach. Naučili sme sa žiť v nehostinných podmienkach a občas sa nám zdá, že vojna nie je ani tak nebezpečná, ako skôr fyzicky náročná a veľmi nekomfortná. O akejsi kvalitnej hygiene nemôže byť viac-menej reč.

 

Občas síce niekoho zasiahne guľka a Nemci nás trochu podusia yperitom, ale inak celú situáciu vcelku zvládame. Po prechode do ofenzívy a vykročeniu k nepriateľským líniám však začne ísť do tuhého a vojaci zľava i sprava padajú k zemi. V tej chvíli si konečne uvedomíme, že vojna rovná sa smrť.

 

Režisér Pána Prsteňov vytvoril strhujúci a veľkolepý náhľad na 1. svetovú vojnu (Recenzia)

 

Zabíjame, aby sme neboli zabití, a postupne si zvykáme na to, že ľudia okolo nás jednoducho umierajú. Zisťujeme aj to, že nemeckí bojovníci sú častokrát podobne mladí ako my a niektorí zo zajatcov dokonca vedia anglicky. Zväčša k nám nechovajú žiadnu zášť a podobne to vidíme aj my.

 

Nechápeme, prečo táto vojna vôbec vznikla. Robíme len to, čo sa nám povie, a celá situácia sa zdá byť bezpredmetná. Nech už vyhrá ktorákoľvek strana, túžime po tom, aby bol už koniec.

 

A keď o 11. hodine 11. novembra 1918 utíchli zbrane, neprišli žiadne oslavy či iné prejavy veľkých emócií. Mnohí z nás sa totiž cítili strateno či nadbytočne a podobne na nás nahliadala aj spoločnosť.

 

Režisér Pána Prsteňov vytvoril strhujúci a veľkolepý náhľad na 1. svetovú vojnu (Recenzia)

 

A áno, presne takto They Shall Not Grow Old na diváka pôsobí. Vtiahne ho a nepustí až do konca. Úprimne neviem nájsť na celom predstavení jediný chybu, a preto môžem s čistým svedomím dokumentu udeliť desať bodov z desiatich.

 

Peterovi Jacksonovi skladám obrovskú poctu za to, že 4-ročné obdobie medzi rokmi 1914 až 1918 vedel plnohodnotne preniesť do 21. storočia formou pútavého príbehu priamo z desivých bojov v zákopoch.

 

Je pravda, že archívne zábery sú takmer neustále komentované očitými svedkami a ich výpovede si musí divák na plnohodnotný zážitok predstaviť v hlave, a preto sa vyžaduje akési zapojenie do procesu imaginácie.

 

No pokiaľ sa už počas prvých minút rozhodneš vrátiť do ďalekej minulosti, s výsledkom budeš rovnako spokojný ako ja. V opačnom prípade si z hodnotenia odober jeden či dva body dole.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
73
Foto: Warner Bros. Pictures