Temný rytier od Christophera Nolana je dnes už dobre známym kúskom, ktorí poznajú a milujú aj ľudia neobľubujúci komiksové adaptácie. Dôvodov, prečo Nolanova snímka tak veľmi uspela, je naozaj veľa, no za jeden z význačných faktorov dozaista možno označiť hereckého predstaviteľa Jokera.

 

Zosnulý talent Heath Ledger už bohužiaľ nie je s nami, ale jeho nezabudnuteľné predstavenie šialeného zločinca môžeme pozerať stále dookola. Medzi veľmi populárne kľúčové momenty Ledgerovho Jokera patrí aj scéna týkajúca sa triku s ceruzkou.

 

Tá sa vďaka kúzlu pomaľovaného záporáka jednoducho vyparila. Ako to urobil, pýtate sa? CGI v tomto prípade nie je odpoveďou. Samotný režisér Christopher Nolan si spočiatku myslel, že v danom zábere budú musieť využiť CGI, ale v skutočnosti im pomohli rýchle ruky kaskadéra.

 

 

Nick Davis z tímu ľudí pracujúcich na vizuálnych efektoch prezradil, že sa kvôli problematike digitálneho prerobenia IMAX obrazu vyhýbali počítačovo upraveným scenám. Preto aj v tejto scéne vsadili na trik zo skutočného sveta.

 

Bolo to trocha hrozivé, pretože ceruzka zostávala naďalej v stole. Ak by som ju z nejakého dôvodu nestihol rukou vytiahnuť, neviedli by sme túto konverzáciu. Možno prostredníctvom dosky Ouija (poznámka – doska na vyvolávanie duchov),“ zavtipkoval kaskadér Charles Jarman.

 

Pri Jokerovom triku s ceruzkou mohol prísť kaskadér o oko a scéna sa podarila nakrútiť až na 22. pokus

 

Natáčanie známeho triku s ceruzkou však v skutočnosti nebolo žiadnou zábavou. O vhodný záber sa štáb pokúšal až 22-krát, pričom kaskadér vďaka Ledgerovmu tlačeniu hlavy k stolu 3-krát narazil do dreva. Ledger bol známy svojím vcítením sa do role, a preto na pľaci vždy vystupoval ako zloduch Joker.

 

Len málokto mal tú česť zazrieť jeho práve ja. Pri jednom z pokusov mohol hercovu pravú tvár spozorovať práve kaskadér Jarman, a to v momente, kedy mu Ledger prisilno narazil hlavu o stôl. Vtedy herec odhodil svoje temné ja a spýtal sa kaskadéra, či sa mu nič nestalo.

Ohodnoť článok
116
Zdroj: movieweb.com
Foto: Warner Bros. Pictures