vo včerajšom Box Office článku sme nadhodili, že epické fantasy Smrteľné stroje (Mortal Engines) od Christiana Riversa neodštartovalo práve ideálne. Vlastne sa dá povedať, že odštartovalo priam otrasne a tržby sú momentálne úplne mizerné.

 

Nepomohol lákavý námet s pohybujúcimi sa mestami, ani meno Petera Jacksona, ktorý film produkoval a podieľal sa na scenári. Marketingová kampaň bola slabá a film samotný tiež nikoho zvlášť neohúril (našu recenziu si môžeš prečítať tu).

 

Smrteľné stroje sú adaptáciou románu Philipa Reevea, ktorý vytvoril pozoruhodnú sériu o štyroch častiach. Je jasné, že filmári by chceli sfilmovať aj zvyšné knihy, ale na to už s veľkou pravdepodobnosťou nedôjde.

 Mortal Engines

 

Riversova a Jacksonova snímka sa totiž po ziskoch z prvého víkendu radí k najväčším prepadákom roka 2018. Ničomu príliš nepomohlo ani to, že Smrteľné stroje sa v kinách pokúsili vyraziť proti silnej konkurencii.

 

Na úžasný animák Spider-Man: Into the Spider-Verse (naša recenzia tu) či lákavú kriminálku The Mule od Clinta Eastwooda však ani zďaleka nemali. Analytik Jeff Bock označil tržby snímky za totálnu vianočnú katastrofu a veľký úder pre štúdio Universal. Celkovo sa predpokladá, že Mortal Engines prerobí až 100 miliónov dolárov. Čo je pri 100 miliónovom rozpočte a nemalých ambíciách naozaj frustrujúci výsledok.

 

Tvorcovia sa teraz môžu už len modliť, aby ich podržala Čína, kde sa na premiéru ešte len čaká. Zahraničie však tiež nebolo Smrteľným strojom dvakrát naklonené, keďže film vybuchol aj v Rusku, Veľkej Británii, Austrálii a Južnej Kórei. Čína možno trochu situáciu zlepší, ale ak sa nestane zázrak, snímku to už nezachráni.

 

Mortal Engines

 

Počas roka 2018 sa pritom štúdiu Universal darilo veľmi dobre. Do kín poslali finančné hity, ako Jurassic World: Fallen Kingdom, animovaného Grincha či hororový Halloween. V prípade Smrteľných strojov však šliapli riadne vedľa. Film sa tak zaraďuje medzi ďalšie prepadáky tohto roka, hneď vedľa Robina Hooda, The Nutcracker and the Four Realms a Sisters Brothers.

 

Je to do istej miery škoda, pretože ten svet mal veľký potenciál, takže nás mrzí, že z neho vyliezla nudná fantasy báchorka s priehľadným príbehom a nesympatickými postavami. Videl si Smrteľné stroje aj ty? Ako sa ti páčili?

Ohodnoť článok
3
Zdroj: movieweb.com