Miluješ špecifickú škandinávsku kinematografiu, ktorá sa výnimočným spôsobom odlišuje od hollywoodskej produkcie? Potom by si si rozhodne nemal nechať ujsť 5. ročník severskej filmovej lekcie SCANDI.

 

Nemusíš kvôli nej dokonca ani chodiť príliš ďaleko, pretože vybrané snímky sa možno budú premietať práve v tvojom meste (zoznam pozri na konci článku). Konkrétne pôjde o 18 slovenských miest a 24 kín, ktoré ponúknu 14 filmov.

 

V jednotlivých sekciách budeš môcť nazrieť na lákavé novinky, ale aj overené reprízy z fínskej, nórskej, švédskej, islandskej či dánskej produkcie. 5. ročník predstaví sekcie, ako SCANDI PREMIÉRY, SCANDI PROTI XENOFÓBII, BEST OF SCANDI a SCANDI KIDS.

 

Rasizmus, xenofóbia či Breivikov vražedný masaker. 5. ročník severskej lekcie SCANDI ponúka kvalitné tituly

 

Fokusom tohto roku je Island a kľúčový film Woman at War režiséra Benedikta Erlingssona, ktorého vlastne SCANDI pre Česko a Slovensko jeho prvým filmom (O koňoch a ľuďoch, 2013) objavilo. Film už má hlavnú cenu sekcie z Týždňa kritikov v Cannes, ale aj Lux Prize a určite o ňom budeme ešte počuť.

 

Rovnako ako o ‚povianočnej’ komédii Sviatky pokoja a mieru dánskej herečky a režisérky Papriky Steen, alebo o Amatéroch – podľa Filmového festivalu v Göteborgu – najlepšom škandinávskom filme roku 2018. Snažíme sa vybrať a predstaviť menej, ale kvalitu a kvalitne, “ vyjadril sa k festivalu a svojim odporúčaniam CEO spoločnosti Film Europe Ivan Hronec. Celý zoznam filmov nájdeš v tomto odkaze.

 

Na prehliadku pôsobivých severských filmov sa môžeš pridať už 16. januára (leden) 2019, kedy začína slávnostné zahájenie 5. ročníka SCANDI v bratislavskom kine Film Europe. Otváracím filmom bude chválená akčná komédia Woman at War od režiséra Benedikta Erlingssona. Presný program si pozri tu.

 

Woman at War

Rasizmus, xenofóbia či Breivikov vražedný masaker. 5. ročník severskej lekcie SCANDI ponúka kvalitné tituly

 

Filmy budeš môcť zhliadnuť v nasledujúcich mestách a kinách:

 

Banská Štiavnica: Eleuzína

Bratislava: Kino Film Europe, Kino Lumiére, Kino Mladosť, Nová Cvernovka

Dubnica nad Váhom: Kino Lastovička

Košice: Kino Úsmev, Kasárne Kulturpark, Tabačka

Kremnica: Kino Akropola

Liptovský Mikuláš: Dom kultúry

Martin: Kino Moskva

Modra: Kino Mier

Nitra: FK Tatra, Mlyny Cinemas

Nové Mesto nad Váhom: Kino Považan

Nové Zámky: Kino Mier

Poprad: Kino Tatran

Prievidza: Kultúrne a spoločenské centrum

Sereď: Kino Nova

Spišská Nová Ves: Kino Mier

Trenčín: Artkino Metro

Trnava: Kino Hviezda, Malý Berlín

Žilina: Rosefeldov palác

Ohodnoť článok
0
Zdroj: TS, filmeurope.eu
Foto: Tri Art Film