Nový rok sa blíži a spolu s ním aj množstvo ambicióznych a zaujímavých projektov, ktoré by si si rozhodne nemal nechať ujsť. Počas celého decembra ťa pravidelne informujeme o filmoch a seriáloch roka 2019, a to ešte ani zďaleka nekončíme. 

 

Môžeš teda začať so zaznamenávaním si dôležitých dátumov premiér najočakávanejších komiksoviek, sci-fi filmov či animákov. Ani sa nenazdáš a budeš mať plný kalendár. Ak sa chceš k jednotlivým zoznamom vrátiť, nájdeš ich v tomto vlákne. Poďme si ale predstaviť 10 adaptácií knižných predlôh, ktoré ti ulahodia hereckým obsadením a rozcítia ťa svojim príbehom.

 

1. Storm Boy

Michael Kingley je úspešným podnikateľom na dôchodku, ktorý spomína na svoje dávno zabudnuté detstvo. Svojej vnučke teda porozpráva, ako vyrastal na opustenom pobreží s otcom Tomom. Keď totiž jedného dňa našiel tri mláďatá pelikána a zachránil ich, zmenil sa mu život. Stali sa z nich nerozluční priatelia, ktorí trávili čas skúmaním okolia.

 

Jeden z troch, Pán Percival (pelikán), sa naučil, ako pomáhať chlapcovmu otcovi s rybolovom a varovať ostatné vtáctvo pred pytliakmi. Avšak, jeho podiel pri záchrane stroskotanej posádky viedol k veľkým zmenám v Michaelovom živote. 

 

Rodinná dráma Storm Boy však nie je prvým spracovaním románu spisovateľa Colina Thiele, ale remakom filmu z roku 1976. V novej verzii sa ti ukáže Geoffrey Rush (dospelý Michael) a Jai Courtney (otec Tom). Dobrodružstvo chlapca a jeho vtáčieho kamaráta bude mať austrálsku premiéru 17. januára (leden) 2019.

 

 

2. The Rhythm Section

Keď sa Stephanie Patrick dozvie o leteckom nešťastí, pri ktorom zahynie jej rodina, zrúti sa jej celý svet. Zničená a utrápená sa vrhá na zlé chodníčky plné drog a prostitúcie. Z mizérie ju vytiahne až správa o tom, že pád lietadla nebola nehoda, ale teroristický čin.  

 

Motivovaná pomstou sa pripojí k tajnej službe, kde sa zúčastňuje série operácií v rôznych rolách. Stáva sa z nej nemecká anarchistka Petra Reuter, no inokedy vystupuje ako švajčiarska obchodníčka Marina Gaudenzi alebo americká študentka Susan Branch. Túžba po spravodlivosti sa však mení na katastrofálnu krízu identity. 

 

Režisérka Reed Morano prináša prvú zo štyroch knižných častí o Stephanie Patrick a v hlavnej úlohe sa predstaví Blake Lively. Spisovateľ Mark Burnell sa okrem románovej predlohy postaral aj o scenár k filmu. V spoločnosti Blake sa ukážu herci, ako Jude Law či Sterling K. Brown a akčný thriller The Rhythm Section dorazí do kín 22. novembra (listopad) 2019.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

#TheRhythmSectionMovie

Príspevok, ktorý zdieľa Blake Lively (@blakelively),

 

3. The Irishman

Režisér Martin Scorsese si zaumienil, že filmovým divákom priblíži skutočný príbeh nájomného vraha Franka Sheerana, známeho pod prezývkou The Irishman. Keď sa Frank vrátil z druhej svetovej vojny, kde si vyskúšal zabíjanie, začal pracovať pre legendárneho mafiána Russella Bufalina.

 

Boss mu nariadil, aby zabil šéfa odborov Jimmyho Hoffu s vyhrážkou, že keď to odmietne, zomrie. Po siedmych rokoch od Hoffovho zmiznutia ho vyhlásili za mŕtveho, a to aj napriek tomu, že sa jeho telo nikdy nenašlo.  

 

Spisovateľ Charles Brandt zozbieral množstvo dôkazov a zaznamenaných rozhovorov, ktoré objasňujú prípad Jimmyho Hoffu. Ak nevydržíš do premiéry filmu, tak si môžeš prečítať Brandtovu knihu s názvom „I Heard You Paint Houses“: Frank „The Irishman“ Sheeran & Closing the Case on Jimmy Hoffa.   

 

V biografickej krimi dráme zažiari štvorica Robert De Niro, Joe Pesci, Al PacinoHarvey Keitel. Možno si spomenieš, že sme si gangsterku The Irishman predstavovali už v rebríčku z minulého roka. Nakoniec sa ale jej premiéra posunula a ty si ju užiješ až niekedy v priebehu roka 2019. 

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

Al Pacino and Robert DeNiro filming on set of The Irishman! TAG someone who’s a fan of these two legends! @theirishmanofficial ☘

Príspevok, ktorý zdieľa The Irishman (@theirishmanofficial),

 

4. Five Feet Apart

Stella má rada veci pod kontrolou, aj keď väčšinu času svojho života trávi v nemocnici. Keď sa zoznámi s pacientom Willom, ktorý rovnako ako ona trpí cystickou fibrózou, zmení sa jej pohľad na svet. 

 

Aby sa obaja vyhli infekcii, musia dodržiavať prísnu vzdialenosť šiestich stôp. A hoci sa nemôžu jeden druhého dotknúť, zamilujú sa do seba. Prekoná ich láska všetky prekážky?

 

V hlavných úlohách sa predstaví Haley Lu Richardson, ktorú si môžeš pamätať z tínedžerskej drámy The Edge of Seventeen alebo z thrilleru Split. Willa Newmana stvárni Cole Sprouse, hviezda amerického seriálu Riverdale. 

 

Adaptácie kníh 2019 

Knižná predloha autorky Rachael Lappincott dejom nápadne pripomína román Na vine sú hviezdy od spisovateľa Johna Greena. Podobne ako Stella, aj Hazel sa trápila so zákernou chorobou a keď sa zoznámila so sympatickým Augustusom, hneď sa jej po svete kráčalo ľahšie. 

 

Pevne veríme, že Lappincott prispeje do žánru niečím novým a prekvapí nás záverom. Román Five Feet Apart sa na knižnom trhu ešte ani poriadne neohrial (20. november/listopad v anglickom jazyku) a my už poznáme dátum premiéry filmu, ktorý je stanovený na 22. marca (březen) 2019.

 

 

5. The Personal History of David Copperfield

Malý chlapec menom David Copperfield vyrastá so svojou matkou a slúžkou Clarou, a to až do momentu, kedy sa mama znovu nevydá za pána Murdstonea. Nevlastný tyranský otec ho pošle do internátnej školy, kde sa zoznamuje s bezcitnou výchovou riaditeľa Creakla. Napriek tomu si ale nájde kamarátov, vďaka ktorým je pobyt v škole znesiteľnejší. 

 

Keď sa Davidovi podarí utiecť z krutého detského domova, čaká ho strastiplná cesta do dospelosti, na ktorej stretáva množstvo neobyčajných ľudí. Počas svojich dobrodružstiev sa naučí viac o živote plnom problémov a krutosti, no napokon nájde aj priateľstvo a šťastie.     

 

Scenáristom poslúžila predloha klasickej novely spisovateľa Charlesa Dickensa, ktorý sa pri písaní príbehu inšpiroval vlastným detstvom. Keď sa jeho otec dostal kvôli dlhom do väzenia, malý Charles si musel zarábať na živobytie prácou v továrni. 

 

Literárne dielo David Copperfield bolo na filmové plátno prevedené už viackrát, pričom tentoraz sa stretneš s takými hereckými menami, ako Dev Patel, Tilda Swinton, Hugh Laurie, Gwendoline Christie či Ben Whishaw. Presný dátum premiéry ešte nie je známy, avšak pevne veríme, že sa snímky dočkáme počas roka 2019.

 

Adaptácie kníh 2019

 

6. Artemis Fowl

Herec Kenneth Branagh sa veľmi rád venuje aj réžii, no a v roku 2019 nám na plátna doručí dobrodružný fantasy film Artemis Fowl. Autor knižnej predlohy Eoin Colfer napísal osem dielov o malom géniovi, ktorý sa ocitne v boji proti mocným vílam. 

 

12-ročný Artemis Fowl je milionár a geniálny zločinec, ktorý unesie vílu Helu Krátku (Holly Short), avšak netuší, čo týmto činom spôsobí. V snahe získať späť rodinné bohatstvo rozpúta neúprosný boj. Víly sú totiž nebezpečné a rozhodne sa neoplatí s nimi zahrávať.

 

Artemisa Fowla si zahral nováčik Ferdia Shaw a spomedzi rozsiahleho hereckého obsadenia spomenieme Judi Dench, Josha Gada a Hong Chau. Premiéra dobrodružného fantasy filmu o írskom géniovi dorazí do našich kín 22. augusta (srpen) 2019.

 

 

7. The Good Liar

V jednom malom anglickom mestečku žije podfukár Roy, ktorý nemôže uveriť tomu, že sa na neho usmialo šťastie. Keď sa cez internet zoznámi s bohatou vdovou Betty, napadne mu, že by ju mohol okradnúť o životné úspory. 

 

Čoskoro ho Betty vpustí do svojho života a privíta u seba doma. Roy sa však nestačí čudovať tomu, že sa o ňu začína bližšie zaujímať. Spoločne si nažívajú ako zdanlivo pokojný pár, až pokým nevyplávajú na povrch dlho skrývané tajomstvá. 

 

Režisér Bill Condon (Beauty and the Beast, Dreamgirls) sa rozhodol nakrútiť drámu The Good Liar podľa románu spisovateľa Nicholasa Searlea, ktorý s ním debutoval na knižnom trhu v roku 2016. V hlavných úlohách sa predstaví Ian McKellen a Helen Mirren. Snímku o vzťahu staršieho páru privítame až 15. novembra (listopad) 2019.

 

10 naočakávanejších filmov 2019 podľa knižných predlôh, ktoré nás upútajú dojímavými a  napínavými príbehmi

 

8. The Goldfinch

13-ročný Theo Decker zázrakom prežije výbuch v galérii, pri ktorom jeho matka príde o život. Po tragédii sa malého chlapca ujme rodina jeho kamaráta. Theo síce vyrastá v novom dome v New Yorku, ale nedokáže sa vyrovnať s bolestivou minulosťou a neustále smúti za matkou. 

 

Útechu nachádza v tajomnej holandskej maľbe stehlíka, ktorú ukradol po výbuchu z galérie. Obraz mu pripomína mŕtvu matku, ale taktiež mu obráti život hore nohami. Kniha ponúka príbeh o strate, láske, posadnutosti, prežití a o nemilosrdnom zahrávaní sa s osudom. 

 

Americká spisovateľka Donna Tartt publikovala tento rozsiahly román (Stehlík) v roku 2013 a získala za neho Pulitzerovu cenu. My sa veľmi tešíme na pestrý herecký kolektív, pozostávajúci z mien, ako Nicole Kidman, Sarah Paulson, Ansel Elgort, Luke Wilson a Finn Wolfhard. Premiéru The Goldfinch očakávaj 11. októbra (říjen) 2019. 

 

Adaptácie kníh 2019

 

9. Little Women

Herečka Greta Gerwig sa po réžii úspešnej drámy Lady Bird púšťa do ďalšej snímky, a to do filmového spracovania knižnej klasiky Little Women (Malé ženy) od spisovateľky Louisy May Alcott. Greta Gerwig sa podpísala aj pod scenár. 

 

Počas občianskej vojny sa stretávame so štyrmi sestrami, ktoré spolu s matkou žijú v Novom Anglicku a strachujú sa o otca vo vojne. Nespútaná Jo, milujúca Beth, krásna Meg a umelkyňa Amy bojujú o prežitie, zažívajú prvé lásky, trápenia a radosti. A predovšetkým zisťujú, že život už nie je taký, akým kedysi býval. 

 

Gerwig vsadila na istotu v podobe mladých hereckých talentov, ako Saoirse Ronan (Jo),  Emma Watson (Meg), Florence Pugh (Amy) a Eliza Scanlen (Beth). Touto štvoricou ani zďaleka nekončíme. Svoje miesto si našli aj Meryl Streep, Timothée Chalamet, Laura Dern, Bob Odenkirk, James Norton a Chris Cooper. Na premiéru historickej drámy Little Women si počkáme až do 25. decembra (prosinec) 2019.

 

 

10. Motherless Brooklyn

Herec Edward Norton sa po réžii romantickej komédie Rabín, kňaz a krásna blondína z roku 2000 opäť pustil do tohto filmového remesla. Tentokrát ho zaujal detektívny román Motherless Brooklyn od spisovateľa Jonathana Lethema. 

 

Dej snímky je zasadený do New Yorku 50. rokov, kde žije súkromný detektív s Tourettovým syndrómom, Lionel Essrog. Spolu s tromi chlapmi, ktorých spoznal v sirotinci, pracuje v provizórnej detektívnej agentúre Franka Minna.  

 

Keď ale zistí, že Franka zavraždili, jeho život sa obráti hore nohami. Jeden z Lionelových kolegov putuje do väzenia, ďalší dvaja súperia o svoje postavenie a vdova po Frankovi opúšťa mesto. Lionel sa púšťa do odhalenia dôkladne chránených tajomstiev, aby našiel Frankovho vraha.   

 

V detektívke Motherless Brooklyn nebude núdza o známe tváre. Po Nortonovom boku (Lionel) si vychutnáš aj hercov, ako Bruce Willis (Frank), Bobby Cannavale, Leslie Mann, Willem Dafoe, Alec Baldwin a Gugu Mbatha-Raw. Dátum premiéry však zatiaľ nepoznáme.

 

Adaptácie kníh 2019

 

Za zmienku ďalej rozhodne stoja aj snímky Million Little Pieces, All the Bright Places, Woman in the Window, Greyhound, Chaos Walking, Cats, The Sun Is Also a Star, Strange but True či After.

 

Na ktorý zo spomínaných filmov sa najviac tešíš?
Storm Boy
10 hlasov
The Rhythm Section
26 hlasov
The Irishman
202 hlasov
Five Feet Apart
113 hlasov
The Personal History of David Copperfield
12 hlasov
Artemis Fowl
36 hlasov
The Good Liar
5 hlasov
The Goldfinch
15 hlasov
Little Women
84 hlasov
Motherless Brooklyn
16 hlasov
Ohodnoť článok
14
Zdroj: hollywoodreporter.com, the-bibliofile.com, vogue.co.uk, teenvogue.com, goodreads.com