Zanikol rev Godzilly v kinách? (Recenzia)

 

Godzilla oslavuje 60 rokov a náležite si toto výročie pripomenula aj v kinách. Určite ale nie tak, ako to sľubovali trailery či vyjadrenia režiséra alebo jej tvorcov. Najväčší problém snímky je, že sa tvárila byť niečím, čím rozhodne nie je. Videá a obrázky sľubovali dramatickú atmosféru a nie príliš akčné poňatie. Primárnym cieľom malo byť sprostredkovanie emócií a problémov, ktoré zasiahli rodinu Brodyovcov. Bohužiaľ, to sa nepodarilo. Poďme si teda povedať, prečo.

 

Godzilla ako monštrum sa javí ako extrémne nebezpečné stvorenie. Po celý čas sme si mysleli, že (ne)prichádza v mieri a zrovná to tu všetko so zemou. Či sa to nakoniec aj vyplnilo, zistíte až v kine. No skôr, než sme vedeli o povahe Godzilly, sme vedeli, že vo filme nebude sama. Správne, objavia sa aj iné monštrá a vôbec to nie sú mladší, hanbliví súrodenci. Volajú sa MUTO a sú extrémne nebezpeční. Živia sa radiáciou a film pekne vysvetľuje ich pôvod aj to, ako sa z ničoho nič všetky prebudili. 


Práve problém monštier, ich zrodu a opätovného "prebratia" sa javil ako najväčší pre scenáristov, no tí sa s tým vysporiadali veľmi obstojne, čo sa už nedá povedať o samotnom režisérovi. Ak prirovnáme tretí počin režiséra Garetha Edwardsa s Pacific Rim, dostaneme dospelejšiu, no stále nelogickú a tupú rubačku obrovských monštier, je jedno či organických, alebo mechanických.

 

Zanikol rev Godzilly v kinách? (Recenzia)

Zanikol rev Godzilly v kinách? (Recenzia)

 

Guillermo del Toro totižto od začiatku tvrdil, že sa chystá natočiť detskú zábavu pre dospelých, pri ktorej musíte vypnúť mozog a nechať sa viesť akciou. Godzilla však mala byť iná. Mala priniesť temnú atmosféru, zachytiť dramatickosť katastrofálnych situácií spôsobených prebudenými monštrami, čo však vôbec nevyšlo. Počas celej projekcie som sympatizoval len s osobou Bryana Cranstona (herecké kvality opäť potvrdené), no bolo mi absolútne jedno, čo sa stane s ostatnými. Ford (Aaron Taylor-Johnson) je hlavná postava? Pokojne umri. Dr. Serizawa (Ken Watanabe) je hlavný poradca? I don´t care, kill him. Proste, chcem vidieť Godzillu! 


Či už je to výberom hercov, alebo proste jednoduchým a nepríťažlivým scenárom bez akýchkoľvek zaujímavých dialógov, je jasné, že tu autori dosť zakopli. Aspoň nám Watanabe potvrdil, že Hollywood nepozná iného ázijského herca pre svoje blockbustery. Zhrnuté a podčiarknuté, osud postáv je vám úplne ukradnutý, až na jeden, ktorý vás určite prekvapí.

 

Zanikol rev Godzilly v kinách? (Recenzia)

 

Tu sa ale dostávame k samotnému lákadlu a hlavnému pilieru filmu, Godzille. Zabudnite na Emmerichov výjav nevýraznej japonskej Kaijuu. Zoznámte sa s majestátnou a strašidelnou (hlavne záber na Havaji bol dychberúci, škoda, že si ho autori minuli na trailer) príšerou, ktorá vám však neublíži. Nepošle vám pusu, ak jej zakývate, rovnako tak nečakajte žiadosť o priateľstvo na facebooku, keď po nej vystrelíte z tanku. Tu sa dostávame k ďalšiemu veľkému problému filmu. Musí byť v každej americkej produkcii armáda vytýčená ako úplne bezbranná a retardovaná, pričom ju zachraňuje stále jeden jediný vojak? 


Tupé a nelogické rozhodnutia armády vás určite dostanú do pomykova. Ale nebojte, opäť to všetko zachraňuje náhoda a šťastie. Hlavná postava sa totižto objaví vždy presne tam, kde má a kde sa niečo deje. Čiže pri MUTO aj pri Godzille. Tá je mimoriadne užitočná, rozdá si to s monštrami a nepekne aj pritom dostane cez hubu. Síce poteší pár scén, zásahov či milé prekvapenie na záver, no vcelku sa mi javí potenciál a sila najznámejšej japonskej Kaijuu dosť nevyužitý. Poznámka pre všetkých filmárov: Tým, že svoje príšery odhaľujete pomaly a v tme, síce docielite potrebnú napätú a vyhrotenú atmosféru, to ale neznamená, že nemôžete dopriať počas celej metráže divákom kvalitné zábery počas dňa. Fakticky si Godzillu vychutnáte až na konci filmu a osobne ma dosť sklamal práve final fight, kedy som dúfal, že príde ešte niečo viac. Smola.

 


Godzilla je vizuálne pútavá, v prvých dvoch-troch záberoch na najznámejšie monštrum vôbec, oplýva skvelou atmosférou a na jej rev sa tešíte viac, než na čokoľvek iné. Bohužiaľ, sme sa nedočkali sľubovaného napínavého a emocionálneho poňatia z pohľadu rodiny, ktorú zasiahli práve udalosti spôsobené monštrami. Našťastie, nájdeme aj pár pozitív ako úžasného Bryana Cranstona, pár svetlých momentov pri grandióznych stretoch oblúd či skvelé digitálne triky. Godzilla vôbec nie je zlým filmom, no keď deti lákate na čokoládu a dáte im miesto toho cukrík, sú výrazne sklamané. Rovnako ako ja. 6.5/10.

 

Zanikol rev Godzilly v kinách? (Recenzia)

Ohodnoť článok
1
Foto: google.com